Wystawy czasowe

15.02.2019 -
- 01.09.2019
kalendarium 31
Dom Zwierzyniecki

przeMieszczanie. Przedmieszczanin

dodano 30.01.2019
Opcjonalny podpis
Przedmieścia były nieodzowną częścią prawie każdej struktury miejskiej. Miały nieocenione znaczenie gospodarcze dla każdego miasta. To tam mieszkali ludzie, którzy w jakiś sposób wykraczali poza prawa, normy i zwyczaje typowe dla miast i mieszczaństwa. Za przedmieszczanina można wszak uznać zarówno lokatora podmiejskiego dworu z XVI, XVII, XVIII czy XIX w. jak i średniowiecznego partacza czy artystę zafascynowanego pięknem podmiejskiego krajobrazu. 
Przez wiele dziesięcioleci, na pewno do początków XX wieku, Zwierzyniec był właśnie takim przedmieściem. Ludzie tam mieszkający w większości zarabiali na życie dzięki funkcjonującemu w sąsiedztwie miastu a jednocześnie korzystali z uroków życia poza jego obrębem. 
Dzisiaj trudno zdefiniować co to jest przedmieście i przedmieszczanie. Czy w ogóle istnieje odrębna grupa społeczna „przedmieszczan”? Gdzie znajdują się przedmieścia? Czy przedmieścia to tereny położone wokół granic administracyjnych Krakowa? Czy jeszcze wewnątrz tych granic, a ich przedmiejskość definiuje typ zabudowy i zajęcia ich mieszkańców? Czy za przedmieszczan możemy uznać ludzi mieszkających w okolicznych do Krakowa osadach, jednakże pracujących w mieście? A może przedmieściami są współczesne osiedla mieszkaniowe, w których, podobnie jak na Zwierzyńcu sto lat temu, mieszkania są o wiele tańsze niż w prestiżowych miejskich dzielnicach? 
Co definiuje miasto a co przedmieścia, jeżeli chodzi o tkankę urbanistyczną? Czy są to rozwiązania komunikacyjne i cywilizacyjne? Czy charakterystyczny typ zabudowy? Czy też jej gęstość?
Gdzie w tym schemacie umieścić, kreowaną przez artystów „sielskość” przedmieść? Czy ucieczki ludzi do podmiejskich osiedli domków jednorodzinnych i wielorodzinnych apartamentowców można uznać za podróż w poszukiwaniu przedmiejskiego dworku? 

W końcu trzeba założyć, że teren współczesnego przedmieścia Krakowa jest inny dla różnych ludzi – dla jednych Kraków kończy się wraz z aktualnymi granicami administracyjnymi, dla innych jest to obszar zamknięty Plantami (ewentualnie drugą obwodnicą). 


Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 15 lutego (piątek) o godzinie 17:00 w Domu Zwierzynieckim. 
 


Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 15 lutego (piątek) o godzinie 17:00 w Domu Zwierzynieckim. 


Kurator wystawy:
dr Wacław Szczepanik

Rezerwuj bilety
do MHK online