Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna

OFERTA EDUKACYJNA MUZUEM PODGÓRZA
Muzeum Podgórza to dom wielu wspaniałych i niesamowitych opowieści! W tajemniczych zakamarkach tego miejsca można poznać historie pobudzające naszą wyobraźnię – o wielkim cesarzu zakładającym miasto, legendarnym władcy Krakowa, wybitnych bohaterach i przybyszach z odległych krain. To właśnie tutaj można poczuć smak wolności i niezwykłą siłę tworzenia. Największą inspiracją niech będzie to, że jedną z tysięcy wszystkich historii możemy stworzyć wspólnie. Oto Podgórze, prawdziwy skarb Krakowa!
 
PROGRAM:

Z kopca tajemnic, ze skarbca podgórskich legend 
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym (5–6 lat) i uczniów szkół podstawowych (klas I–III)
Czas trwania: 90 minut
 
Podgórskie legendy to świat pełen fantazji, niesamowitych i często mrożących krew w żyłach opowieści i wydarzeń, których bohaterami są zarówno historyczni bohaterowie, jak i postaci fantastyczne. Warsztaty pozwolą uczestnikom przenieść się do kolorowej krainy wyobraźni, gdzie można spotkać legendarnego księcia Kraka i smoka wawelskiego, Pana Twardowskiego czy tajemniczą Zaklętą Księżniczkę. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję do spróbowania swoich sił jako aktorzy w scenkach teatralnych oraz stworzenia nowej odsłony podgórskich legend.
 

Operacja MIASTO
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym (5–6 lat) i uczniów szkół podstawowych (klas I–VI) 
Czas trwania: 90 minut 
 
Projektowanie miasta od podstaw to operacja godna najlepszych specjalistów. Jakie czynniki zadecydowały o lokacji Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza? Kto odpowiadał za wytyczenie jego planów i czuwał nad prawidłowym przebiegiem procesu budowy? Kto sprawował władzę w mieście? I jakie prawa otrzymywali osadnicy? Warsztaty będą próbą odpowiedzi na te i wiele innych pytań, a w części praktycznej uczniowie wcielą się w rolę architektów i zaprojektują własne miasto. Czy ich urbanistyczne wizje będą podobne do Podgórza?
 

Na solnym szlaku
Warsztaty edukacyjne dla  uczniów szkół podstawowych (klas IV–VIII) i gimnazjów
Czas trwania: 90 minut 
 
W XIV w. Kazimierz Wielki ustanowił w podkrakowskim Kazimierzu składy solne dla wydobywanego w pobliskich żupach krakowskich „białego złota”. Ten cenny minerał w dalszą drogę wyprawiał port solny w Podgórzu. Sól spławiano Wisłą, ale korzystano też ze szlaków handlowych łączących Kraków z ważnymi ośrodkami gospodarczymi ówczesnej Europy. Na przykładzie historycznych planów i rycin uczniowie zapoznają się z dawną zabudową magazynów solnych i przekonają się, jak wyglądały modele wozów kupieckich i statków rzecznych służących do transportu soli. 
 

Budujemy mosty
Lekcja muzealna dla uczniów szkół podstawowych (klas VII–VIII), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
Czas trwania: 90 minut
 
Utworzone w 1784 roku Podgórze szybko stało się miejscem wspólnego życia różnych narodowości, przestrzenią przenikania się wielu kultur i wyznań. Wspólną pracą i zaangażowaniem osiedlających się w nim ludzi powstało miasto niezwykłe – tzw. Mała Ameryka. Ta różnorodność długo była wielką siłą Podgórza, które z czasem stało się częścią Krakowa, a bez którego Kraków nie byłby dziś taki sam. Podczas specjalnego quizu kulturowego wspólnie z uczniami prześledzimy rolę i wpływ imigrantów na rozwój Podgórza i zastanowimy się czy współcześnie podobna zależność byłaby możliwa. 
 

Dziedzictwo, czyli pomysł na przyszłość 
Lekcja muzealna dla uczniów szkół podstawowych (klas IV–VIII), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
Czas trwania: 60 minut 
 
Każdy nosi w sercu swoją „małą ojczyznę”. Dla wielu krakowian takim miejscem jest Podgórze. Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się, kiedy i w jakich okolicznościach na prawym brzegu Wisły powstało to piękne miasto, jak funkcjonowało i dlaczego połączyło się z Krakowem. Na przykładzie jego niezwykłej historii wspólnie z uczniami postaramy się ustalić, czym jest dziedzictwo kulturowe i jak pielęgnować bogactwo tradycji i zwyczajów, by w przyszłości przekazać je następnym pokoleniom. 
 

Z Podgórza do Niepodległości
Lekcja muzealna dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
Czas trwania: 60 minut
 
31 października 1918 r. żołnierze polscy pod dowództwem porucznika Antoniego Stawarza rozbroili oddziały austriackie w Podgórzu, a następnie przemaszerowali w kierunku Rynku Głównego w Krakowie, niosąc mieszkańcom upragnioną niepodległość. Miasto, przystrojone z tej okazji w biało czerwone flagi, jako pierwsze w Polsce odzyskało wolność. Podczas zajęć wraz z uczniami zastanowimy się nad znaczeniem i aktualnością w dzisiejszym świecie takich pojęć jak: wolność, ojczyzna, patriotyzm, barwy narodowe, język przodków, granica.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Zajęcia edukacyjne odbywają się od wtorku do piątku. 
W celu dokonania rezerwacji prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny:  
e-mail:podgorze@mhk.pl, 
tel.:12 396 81 01
Rezerwacji na poszczególne zajęcia należy dokonać z 2-tygodniowym wyprzedzeniem.
Warunkiem przeprowadzenia zajęć edukacyjnych jest udział co najmniej 5 osób.
Limit miejsc na zajęciach wynosi 25.
 
Ceny zajęć:
lekcje muzealne – 100 zł/grupa
warsztaty edukacyjne – 120 zł/grupa
 
Ceny zawierają koszt biletu wstępu na wystawę. 
Bezpłatny wstęp na zajęcia przysługuje jednemu opiekunowi na 10 uczestników.
 
 
 

Rezerwacja biletów: 12 426 50 60 lub info@mhk.pl
ul. Powstańców Wielkopolskich 1 / ul. Limanowskiego 51
30-553 Kraków
tel. 12 39-68-101

Kierownik oddziału
adiunkt Katarzyna Bury
podgorze@mhk.pl


Zobacz na mapie


Godziny otwarcia:

wtorek - niedziela 9.30 - 17.00


Inwestycja została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej i EFRR w ramach RPO WM 2014-2020 oraz środków Gminy Miejskiej Kraków.
Partnerem wystawy jest: Archiwum Narodowe w Krakowie.

Ceny biletów na wystawę:

normalny: 12 zł
ulgowy: 9 zł
grupowy (dorośli): 6 zł
grupowy ulgowy: 5 zł
rodzinny: 24 zł (2 osoby dorosłe i 2 dzieci do 16 lat lub 1 osoba dorosła i 3 dzieci do 16 lat)

wtorek dniem wolnego wstępu na wystawę główną, zwiedzanie wystawy czasowej płatne
bilet na wystawę stałą upoważnia do zwiedzenia wystawy czasowej
Rezerwuj bilety
do MHK online

Filmy

Filmy

Filmy