Historia

Historia

Jeden z najmłodszych oddziałów Muzeum, został bowiem uroczyście otwarty 26 kwietnia 2005 r. przez prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego. Działalność oddziału koncentruje się wokół dziejów najmłodszej dzielnicy Krakowa – Nowej Huty.
Siedzibą oddziału jest lokal na parterze czteropiętrowego bloku mieszkalnego, gdzie dawnej mieściła się, słynna w Krakowie, Składnica Harcerska, doskonale zaopatrzona w sprzęt sportowy i turystyczny. Dawne pomieszczenia poddano gruntownej przebudowie, tworząc nowoczesną salę wystawienniczo-audiowizualną, gdzie prezentowane są wystawy czasowe, związane z historią i zabytkami Nowej Huty, a także prowadzone są lekcje muzealne, prelekcje, wykłady czy pokazy filmów dokumentalnych. Jest to również miejsce, w którym każdy zainteresowany może znaleźć potrzebne informacje na temat historii Nowej Huty, korzystając z podręcznej biblioteczki lub wiedzy pracowników oddziału, a także nabywając najnowsze wydawnictwa o Nowej Hucie.
Nowohucki oddział Muzeum Historycznego gromadzi różne przedmioty związane z tym terenem, zarówno z czasów obecnych, jak i z okresu przed powstaniem miasta i kombinatu, czyli sprzed 1949 r. Będą one w przyszłości stanowić elementy stałej ekspozycji, a obecnie są wykorzystywane podczas wystaw czasowych oraz podczas lekcji muzealnych, służąc jako świadectwo historii młodym pokoleniom.
Pracownicy oddziału zajmują się zbieraniem i opracowywaniem różnego rodzaju materiałów obrazujących dzieje Nowej Huty. Chcąc ukazać specyfikę tych miejsc w szerokim kontekście, czyli nie tylko kombinat i socrealistyczne osiedla, ale także dawne dwory, pałace i kościoły powstałe przed 1949 r., prace badawcze prowadzone są w kilku głównych obszarach:
• architektura i urbanistyka „starej” części Nowej Huty wraz z Centrum Administracyjnym kombinatu metalurgicznego (obszar wpisany na listę zabytków Krakowa),
• dzieje terenów dzisiejszej Nowej Huty do 1949 r., ze szczególnym uwzględnieniem zachowanych zespołów zabytkowych w Mogile, Krzesławicach, Pleszowie, Branicach, Ruszczy, Łuczanowicach, Wadowie, Kościelnikach czy Górce Kościelnickiej,
• dzieje Kościoła i opozycji w Nowej Hucie (w latach 1949-1989),
• najstarsze obiekty przemysłowe na terenie kombinatu metalurgicznego.
W kręgu naszych zainteresowań pozostają także fortyfikacje austriackie z przełomu XIX i XX w. oraz środowisko przyrodnicze Nowej Huty, czyli tzw. „łąki nowohuckie” i Lasek Mogilski.
Efektem tych działań są m.in. obszerne publikacje na poszczególne tematy, a zwłaszcza wydana w 2006 r. książka Nowa Huta - przeszłość i wizja. Studium muzeum rozproszonego (nr 2 „Biblioteki Krzysztoforskiej”), kompendium wiedzy na temat Nowej Huty (już wkrótce znów do nabycia w naszym sklepie).
W stosunku do tej dzielnicy i jej historii panuje mnóstwo uprzedzeń i mylnych stereotypów, dlatego też jednym z celów działalności oddziału jest zmiana nastawienia do Nowej Huty mieszkańców Krakowa oraz licznie przybywających turystów. W siedzibie oddziału miłośnicy Nowej Huty mogą zapoznać się z jej dziejami i zabytkami oglądając wystawy czasowe oraz przygotowane przez Muzeum wydawnictwo multimedialne: Nowa Huta – muzeum rozproszone, ale także wziąć udział w organizowanych przez Muzeum wycieczkach pieszych i autokarowych, które pozwolą na poznanie uroczych i zupełnie nieznanych, bądź zapomnianych zakątków tej dzielnicy. Pomocą w samodzielnym poznaniu najciekawszych zabytków centrum Nowej Huty jest przewodnik pt. Muzeum Rozproszone Nowej Huty, który przeprowadzi zainteresowanych trasą turystyczną od Centrum Administracyjnego kombinatu do kościoła Arka Pana w Bieńczycach. Wydawnictwo to jest dostępne również w języku angielskim, przybliżając dzieje Nowej Huty coraz liczniej przybywającym turystom zagranicznym.

os. Słoneczne 16, 31-958 Kraków
tel. (12) 425-97-75
e-mail: nowahuta[at]mhk.pl

Kierownik oddziału: kustosz Maria Wąchała-Skindzier

Zobacz nasz profil na Facebooku


Zobacz na mapie


Godziny otwarcia:

wtorek  - niedziela 9.30-17.00

Ostatnie wejście na wystawę o godz. 16.30

Wstęp wolny we wtorki.

UWAGA! oddział nieczynny do 9.X.2018 - zmiana ekspozycji

Historia Nowej Huty dostępna w muzeum i na stronie NHpedia.pl.

Ceny biletów na wystawę:

normalny 6 zł
ulgowy 4 zł
rodzinny 12 zł (2 osoby dorosłe i 2 dzieci do 16 lat lub 1 osoba dorosła i 3 dzieci do 16 lat)
grupowy 4 zł
grupowy ulgowy 3 zł
członkowie Klubu MHK - wstęp wolny

oprowadzanie po wystawie 50 zł + bilet wstępu (rezerwacja telefoniczna)
oprowadzanie/spacer po Nowej Hucie 150 zł od grupy (rezerwacja przez www.bilety.mhk.pl)
lekcja muzealna 100 zł od grupy
lekcja muzealna w szkole 140 zł
lekcje w terenie 120 zł od grupy
wycieczki objazdowe 100 zł od grupy + koszt transportu
warsztaty 120 zł od grupy
zajęcia z Krzysztoforkiem lub Dorotką: koszt warsztatu + 200 zł za udział aktora

Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację terminu i godziny zwiedzania.

Bilety można nabyć w kasie oddziału lub Centrum Obsługi Zwiedzających, Sukiennice, Rynek Główny 1
Rezerwacja usługi przewodnickiej (obejmuje jedynie oprowadzanie/spacer po dzielnicy Nowa Huta) na stronie www.mhk.pl.
 

Rezerwuj bilety
do MHK online