Wydarzenia

26.01.2019 kalendarium 31
Pałac Krzysztofory

Wydarzenia towarzyszące wystawie plenerowej "Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku"

dodano 04.01.2019 - aktualizacja 19.01.2019
Zapraszany Państwa do udziału w wydarzeniach towarzyszących wystawie plenerowej Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku.

STYCZEŃ
17 stycznia (czwartek) godzina 17:00
Plac Szczepański
Wernisaż wystawy plenerowej

17 stycznia (czwartek) godzina 18:00
Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana
Debata pt. Spojrzenie na powstanie wielkopolskie oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości z perspektyw poznańskiej i krakowskiej
W debacie wezmą udział:
dr Adam Pleskaczyński (Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział w Poznaniu)
dr Konrad Meus (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie)
Janusz Ślęzak (Asystent Prasowy Oddziału IPN w Krakowie) - moderator dyskusji

26 stycznia (sobota) 11:00 - 15:00
Plac Szczepański
Ułani Poznańscy w Krakowie
Ułani Poznańscy w Krakowie to wydarzenie z elementami rekonstrukcji w którym udział wezmą członkowie Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich.  Na krakowskim placu Szczepańskim obserwować będzie można  pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego, musztry konnej, władania lancą oraz szablą, a także posłuchać charakterystycznych „śpiewanych” komend. W ramach wydarzenia zaplanowanego w godzinach od 11:00 do 15:00 odbędą się łącznie, trzy 20-minutowe pokazy.  W podanych godzinach, każdy odwiedzający wystawę będzie miał okazję  odwiedzić stoisko ułanów umundurowanych i uzbrojenych zgodnie z regulaminami obowiązującymi w czasie powstania. 
W trakcie wydarzenia, do dyspozycji odwiedzających znajdować się będzie drewniany koń w pełnym kawaleryjskim rzędzie. Każda chętna osoba, pod okiem ułana, po instruktarzu poprawnych chwytów lancy oraz szabli, będzie miała możliwość użycia broni na przygotowanych przez nas pozornikach (dla dzieci proponujemy szable drewniane) i zrobienie sobie zdjęć.
26 stycznia (sobota) godzina 17:00
Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana
Koncert Kartka z powstania
Kartka z Powstania to muzyczne wydarzenie artystyczne. Historia powstania wielkopolskiego 1918-1919 roku zostanie zilustrowana wyjątkowymi aranżacjami pieśni patriotycznych bezpośrednio związanych z wielkopolską (Pieśń Rycerska Wielkopolan 1918, Wśród nocnej ciszy pod Lwowem czy najbardziej znana Marsylianka Wielkopolska) oraz tych znanych w całej Polsce. Poszczególne utwory nie będą osobnymi wykonanymi ale zostaną połączone elementami autentycznej poezji z okresu wielkopolskiego zrywu.  Oprawę muzyczną zapewnia artyści zespołu Varsovia oraz solistka Jaśmina Pawłowska - skrzypce. Reżyserem wydarzenia jest Tomasz Pawłowski. Kartka z Powstania jest wydarzeniem towarzyszący krakowskiej ekspozycji ogólnopolskiej wystawy Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku. 
 
 
ZAJĘCIA EDUKACYJNE ORGANIZOWANE W RAMACH FERII ZIMOWYCH
Zapraszamy na zajęcia powiązane z plenerową wystawą Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918–1919 r. Tematy realizowane są w ramach współpracy z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości w Poznaniu.
 
1) „Wielkopolanie ku Niepodległej” – pocztówka z Krakowa do Poznania
Co wiąże Kraków z Wielkopolską? Jak Wielkopolanie walczyli o wolność? Na te i inne pytania odpowiemy na zajęciach połączonych z wystawą plenerową prezentowaną w Krakowie. Dzieci nie tylko poznają historię powstania wielkopolskiego, ale również wykonają m.in. pocztówki dla dzieci z Poznania. Zajęcia prowadzane przez pracownika Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat
Termin: 25 stycznia, godz. 11.00
 
2) Detektywi powstania wielkopolskiego
Z okazji 100. rocznicy powstania wielkopolskiego zapraszamy na zajęcia edukacyjne towarzyszące wystawie plenerowej. Podczas zajęć będziemy odkrywać tajemnice, łamać szyfry, szukać śladów przeszłości, dzięki którym odkryjemy, dlaczego wybuchło powstanie wielkopolskiego, jak przebiegało i jakie miało konsekwencje. Poznamy losy superbohaterów, którzy z wytrwałością i odwagą walczyli o naszą Niepodległość! Podczas zajęć wykonamy rozetki powstania wielkopolskiego.
Zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat
Termin: 26 stycznia, godz. 12.00