Wydarzenia

Dom Zwierzyniecki

Uwaga, uwaga! Portrecista ze Zwierzyńca, czyli Hofman poszukiwany!

dodano 25.01.2019 - aktualizacja 19.02.2019
„Wiosna 1922… Podobno nie ma już na Zwierzyńcu dziecka czy ciekawszej kobiety której nie namalowałby Hofman. (…) Malarz wstaje wcześnie i chodzi z uliczki na uliczkę w poszukiwaniu ciekawych modeli. (…) Willa przy ul. Spadzistej 16 przypomina w ciągu dnia przedszkole. Pełna jest dzieci w różnym wieku i różnych zabawek. W ogrodzie czynna jest piaskownica, huśtawki, drabinki.” 
Tak po latach Józef Czajkowski opisywał zwierzyniecką pracownię Wlastimila Hofmana, ucznia i przyjaciela Jacka Malczewskiego, autora niezwykłych kompozycji symbolicznych, obrazów religijnych i wnikliwych portretów. 
Artysta tworzył na Zwierzyńcu blisko 20 lat uwieczniając szczególnie jego najmłodszych mieszkańców i tworząc niezwykły portret Zwierzyńca. W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC) zachowało się kilka fotografii. 
Może rozpoznają Państwo na nich swoich bliskich, a może w Państwa domu wciąż znajduję się zwierzynieckie portrety lub wspomnienia o Wlastimilu Hofmanie? Muzeum Historyczne Miasta Krakowa chciałoby przypomnieć na Zwierzyńcu tego niezwykłego malarza, więc liczymy na Państwa bezcenną pomoc!

Czekamy na wszelkie informacje i opowieści pod nr tel. 12 427 00 26 lub mailem: zwierzyniec@mhk.pl 

(Zdjęcia w galerii pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfroweg)

Galeria