Wydarzenia

23.02.2019 kalendarium 31
Thesaurus Cracoviensis

Cykl warsztatów: Klinika dla rzeczy

dodano 24.10.2018 - aktualizacja 19.02.2019
Konserwacja zabytków korzysta z dorobku wielu dziedzin nauki, a praca konserwatora to zarówno działalność intelektualna, jak i manualna. Każdy obiekt podlegający konserwacji wymaga indywidualnego podejścia i właściwego sposobu postępowania z nim.
By zatem przybliżyć słuchaczom, jak złożonym zagadnieniem jest konserwacja poszczególnych kategorii zabytków, oddział Thesaurus Cracoviensis (ul. Księcia Józefa 337) zaprasza na warsztaty z cyklu Klinika dla rzeczy prowadzone przez specjalistów z Pracowni Konserwacji Muzealiów MHK. Zaproszenie kierujemy szczególnie do osób dorosłych zainteresowanych konserwacją i restauracją dzieł sztuki, a także historią sztuki. Zachęcamy również właścicieli starych, zniszczonych przedmiotów, aby przynieśli je ze sobą i z pomocą naszych specjalistów nauczyli się, jak je ratować.
 
PROGRAM
 
POROZMAWIAJMY O RZEMIOŚLE
…czyli spotkanie z Konserwatorem Mebli i Rzemiosła
23 lutego 2019 r., godz. 10.00
 
Spotkanie rozpocznie się od zwiedzania magazynu zbiorów ze szczególnym zwróceniem uwagi na profilaktykę i sposób zabezpieczania muzealnego rzemiosła w zależności od materiału, z jakiego jest wykonany. Spotkanie uzupełnione zostanie krótką prezentacją na temat konserwacji przedmiotów zaliczanych do rzemiosła artystycznego. W części praktycznej, która odbędzie się w Pracowni Konserwacji Mebli i Rzemiosła, uczestnikom zaprezentowane zostaną odrestaurowane lady cechowe, które staną się przyczynkiem do omówienia warsztatu i narzędzi stosowanych podczas konserwacji drewna, a także objaśnienia ogólnej problematyki związanej z renowacją drewna. Samodzielna praca uczestników polegać będzie na czyszczeniu, politurowaniu lub złoceniu drewna.
Na zakończenie zajęć: porady i konsultacje z dziedziny konserwacji mebli i rzemiosła.
 
 
PAPIEROWY MARZEC
…czyli spotkanie z Konserwatorem Papieru
30 marca 2019 r., godz. 10.00
 
Spotkanie rozpocznie się od zwiedzania Biblioteki, gdzie omówiona zostanie profilaktyka i sposób zabezpieczania obiektów na podłożu papierowym, uzupełnione następnie krótką prezentacją problematyki związanej z konserwacją papieru. W dalszej części spotkania, w Pracowni Konserwacji Papieru, uczestnicy poznają różne metody uzupełniania i zabezpieczania papieru oraz rozmaite możliwości jego konserwacji. Następnie sami wykonają proste zabiegi konserwatorskie, np. czyszczenie, podklejanie, uzupełnianie.
Na zakończenie zajęć: porady i konsultacje z dziedziny konserwacji papieru.
 
 
KWIECIEŃ W OBRAZACH
…czyli spotkanie z Konserwatorem Malarstwa
27 kwietnia 2019 r., godz. 10.00
 
Spotkanie otworzy prezentacja, podczas której omówione zostaną rożne podłoża malarskie, takie jak papier, karton i płótno, oraz związana z tematem problematyka konserwatorska (na przykładach obrazów ze zbiorów MHK). Następnie konserwator oprowadzi uczestników po Thesaurusie – ze szczególnym zwróceniem uwagi na profilaktykę i sposób przechowywania obrazów w zależności od podłoża.
W Pracowni Konserwacji Malarstwa zwiedzający zaznajomieni zostaną z pracą konserwatora obrazów – warsztatem pracy i stosowanymi w pracowni narzędziami, np. stołem próżniowym. Spotkanie zakończy wykonanie przez uczestników prostych zabiegów konserwatorskich  uwzględniających  rożne metody naprawcze, w zależności od podłoża.
Na zakończenie zajęć: porady i konsultacje z dziedziny konserwacji malarstwa.
 
 
BŁAWATNY MAJ
…czyli spotkanie z Konserwatorem Tkanin
25 maja 2019 r., godz. 10.00
 
W części teoretycznej omówione zostaną podstawowe techniki zdobienia tkanin (hafty, malowidła, aplikacje), a także surowce i materiały do tego wykorzystywane – ich wartość technologiczna, estetyczna i materialna. Na przykładzie muzealiów zgromadzonych w Składzie Bławatnym uczestnikom zostanie też przybliżona profilaktyka i sposób przechowywania tkanin.
W części praktycznej, która odbędzie się w Pracowni Konserwacji, uczestnicy wprowadzeni zostaną w tajniki pracy konserwatora tkanin, a następnie samodzielnie wykonają proste zabiegi konserwatorskie, takie jak podklejanie drobnych uszkodzeń czy zabezpieczenie  metodą nitki kładzionej z wykorzystaniem materiałów pomocniczych.
Na zakończenie zajęć: porady i konsultacje z dziedziny konserwacji tkanin.
 
 
INTROLIGATORSKI CZERWIEC
…czyli spotkanie z Introligatorem
29 czerwca 2019 r., 10.00
 
Spotkanie rozpocznie wykład prezentujący historyczne techniki i technologie opraw introligatorskich, a także stosowane w introligatorstwie materiały. Będzie można również obejrzeć stare narzędzia i czcionki introligatorskie znajdujące się w muzealnym magazynie. Następnie, przy oprawach mistrza tego rzemiosła – Roberta Jahody – omówiony zostanie warsztat pracy introligatora. W części praktycznej uczestnicy,  pod czujnym okiem prowadzącego, wykonają papiery introligatorskie, klejenia, uzupełnienia i grawerunki.
Na zakończenie zajęć: porady i konsultacje z dziedziny introligatorstwa.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
W celu dokonania rezerwacji prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny z Centrum Obsługi Zwiedzających:
tel. 12 426 50 60
e-mail: info@mhk.pl
 
 
Koszt: 12 złotych od osoby