Wydarzenia

10.02.2019 kalendarium 31
Pałac Krzysztofory

Salon pod Faetonem: Zapomniana rewolucja – Nowa Huta i Kraków w latach 1956–1958

dodano 08.01.2019 - aktualizacja 19.01.2019
10 lutego (niedziela) o godzinie 16:00 zapraszamy do Pałacu Krzysztofory (Sala Miedziana) na wykład Zapomniana rewolucja – Nowa Huta i Kraków w latach 1956–1958, który odbędzie się w ramach Muzeomanii.

Powszechnie znane są wydarzenia w Nowej Hucie związane z walką o Krzyż Nowohucki w 1960 roku czy rolą, jaką odegrał Kombinat w latach 80. XX wieku. Niewiele mówi się natomiast o roli huty w czasach „odwilży” 1956. Nie doszło tu wprawdzie do walk ulicznych, jednak istniało takie zagrożenie. Ośmiotysięczny tłum robotników, zawrócony sprzed samej bramy przez cieszących się autorytetem dyrektorów, zgodził się na gruntowne reformy, a także na zwolnienie tzw. bumelantów. Oprócz tego doszło do tajnych negocjacji z Amerykanami – którzy po wizycie w hucie postanowili znieść embargo na swoją technologię – oraz do powstania rad robotniczych, a także pierwszych modernistycznych budynków w Krakowie.
Był to bardzo dynamiczny i interesujący okres, którego dokonania, mogące być punktem wyjścia do znacznego rozwoju społecznego i gospodarczego, zostały stłumione przez działania, które później Stefan Kisielewski – słynny „Kisiel” – trafnie nazwał „dyktaturą ciemniaków”.
Wykład poprowadzi: Maciej Miezian (MHK)
Udział bezpłatny

Salon pod Faetonem
W historii Krakowa zdarzały się sytuacje, które wystawiały mieszczan na wielką próbę. Nietrudno o przykłady: wielki pożar Krakowa z 1850 roku, okupacja niemiecka podczas drugiej wojny światowej, obrona krzyża w Nowej Hucie czy ciąg kataklizmów – epidemii, pożarów i powodzi, które nękały Kraków w XVIII wieku, przyczyniając się do jego upadku. To tylko kilka przykładów. Nie zawsze jednak były to okoliczności i wydarzenia dramatyczne czy tragiczne w skutkach. Niekiedy mieszczanie stawali przed wyzwaniami, takimi jak lokacja Krakowa, w efekcie której musieli odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości administracyjno-prawnej, czy powołanie do życia Legionów Polskich, które stały się ucieleśnieniem nadziei niepodległościowych, zyskując wśród mieszkańców Krakowa ogromne wsparcie. Czy z każdej z takich prób krakowianie wyszli zwycięsko? Czy zdali egzamin z postaw obywatelskich lub społecznych? Czy na tle społeczności wyróżniły się jednostki? Porozmawiajmy o postawach i reakcjach krakowian, których los postawił nagle na zakręcie historii…
Wykłady naukowe w oparciu o muzealne kolekcje odbywają się bezpłatnie w niedziele o godz. 16.00 w Pałacu Krzysztofory (sala audytoryjna Kupferhaus).