Wydarzenia

09.12.2018 kalendarium 31
Pałac Krzysztofory

Salon pod Faetonem: Międzywojenny test z gościnności

dodano 08.11.2018 - aktualizacja 15.11.2018
9 grudnia (niedziela) o godzinie 16:00 zapraszamy do sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory na wykład Międzywojenny test z gościnności, który odbędzie się w ramach Muzeomanii. Spotkanie poprowadzi Kamil Stasiak (MHK).

W okresie zaborów utrwaliła się rola Krakowa jako centrum życia narodowego Polaków. Między innymi z tego względu już po odzyskaniu niepodległości miasto stało się sceną kilku istotnych wydarzeń o symbolicznym charakterze, w tym: obchodów święta zjednoczenia armii, rewii kawalerii i pogrzebu Józefa Piłsudskiego. W tych okolicznościach do Krakowa zjeżdżały rzesze ludzi, których potrzeb nie była w stanie zaspokoić ówczesna turystyczna baza noclegowa. Krakowianie stanęli zatem przed testem z gościnności. Jak go zdali? O tym przekonacie się Państwo w trakcie spotkania.        
Udział bezpłatny
 
Salon pod Faetonem
W historii Krakowa zdarzały się sytuacje, które wystawiały mieszczan na wielką próbę. Nietrudno o przykłady: wielki pożar Krakowa z 1850 roku, okupacja niemiecka podczas drugiej wojny światowej, obrona krzyża w Nowej Hucie czy ciąg kataklizmów – epidemii, pożarów i powodzi, które nękały Kraków w XVIII wieku, przyczyniając się do jego upadku. To tylko kilka przykładów. Nie zawsze jednak były to okoliczności i wydarzenia dramatyczne czy tragiczne w skutkach. Niekiedy mieszczanie stawali przed wyzwaniami, takimi jak lokacja Krakowa, w efekcie której musieli odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości administracyjno-prawnej, czy powołanie do życia Legionów Polskich, które stały się ucieleśnieniem nadziei niepodległościowych, zyskując wśród mieszkańców Krakowa ogromne wsparcie. Czy z każdej z takich prób krakowianie wyszli zwycięsko? Czy zdali egzamin z postaw obywatelskich lub społecznych? Czy na tle społeczności wyróżniły się jednostki? Porozmawiajmy o postawach i reakcjach krakowian, których los postawił nagle na zakręcie historii…
Wykłady naukowe w oparciu o muzealne kolekcje odbywają się bezpłatnie w niedziele o godz. 16.00 w Pałacu Krzysztofory (sala audytoryjna Kupferhaus).