Wydarzenia

Relacja z XIV Turnieju Piłkarskiego Muzeów

dodano 15.10.2018 - aktualizacja 19.01.2019
Prof. Andrzej Kulig - zastępca prezydenta Krakowa wręcza Puchar zwycięskiej drużynie
13 października 2018, w Hali Com Com Zone w Nowej Hucie, odbył się XIV Turniej Piłkarski Muzeów im. J. Dobrzyckiego o Puchar Prezydenta Krakowa profesora Jacka Majchrowskiego. W tym roku, osiem drużyn piłkarskich, rywalizowało o zwycięstwo w turnieju, zapewniając kibicom sporo emocji i sportowej rywalizacji. Na wyróżnienie zasługuje drużyna Krakowskiego Biura Festiwalowego, w której dzielnie, na bardzo dobrym poziomie sportowym, występowała jedyna w męskim gronie, kobieta. 
 
W pierwszym etapie zawodów rozegrano eliminacje: 
GRUPA A
1. Muzeum Sportu i Turystyki – 9 pkt.
2. Zamek Królewski w Warszawie – 6 pkt.
3. Muzeum Auschwitz - 3 pkt.
4. Edukatorzy Muzeum Auschwitz – 0 pkt.
 
GRUPA B
1. Muzeum Zamek w Łańcucie – 7 pkt. (bramki +8)
2. Kopalnia Soli w Wieliczce – 7 pkt. (bramki +7)
3. Krakowskie Biuro Festiwalowe – 3 pkt.
4. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – 0 pkt.
 
W półfinale nie obyło się bez emocji. W pierwszym meczu, w którym reprezentanci obu drużyn otrzymali po dwie czerwone kartki, Kopalnia Soli w Wieliczce pokonała Muzeum Sportu i Turystyki 2:1, następnie Muzeum Zamek w Łańcucie zremisował z Zamkiem Królewskim  w Warszawie 2 -2, rozstrzygając zawody w dodatkowych seriach karnych  6:5.
 
Pojedynek o trzecie miejsce rozegrał się pomiędzy warszawskimi drużynami, z których lepsze okazało się Muzeum Sportu i Turystyki wygrywając 3:0 z Zamkiem Królewskim.
 
W finałowym meczu, drużyna Kopalni Soli w Wieliczce, debiutująca w krakowskich turniejach, wygrała 2:1 z Muzeum Zamek w Łańcucie, wygrywając tym samym cały turniej.
 
Puchar zwycięskiej drużynie oraz medale dla trzech najlepszych ekip wręczył zastępca prezydenta Krakowa - profesor Andrzej Kulig. W tegorocznym Turnieju dwóch zawodników zasłużyło na miano Króla Strzelców, byli to: Kamil Rembecki z Kopalni Soli w Wieliczce oraz Dariusz Kątnik z Muzeum Zamek w Łańcucie. Obaj strzelili po osiem goli!

Osoba odpowiedzialna: 
Joanna Bogusz, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, j.bogusz@mhk.pl.

REGULAMIN

Pierwszy Turniej Piłkarski Muzeów Krakowskich o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa odbył się w 2004 roku. Jego inicjatorem i pomysłodawcą było Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Wówczas nikt nie spodziewał się, że ta – mająca przede wszystkim u podstawy dobrą zabawę – impreza przerodzi się w coraz ważniejsze wydarzenie nie tylko muzealne. Pierwotnie brali w niej udział wyłącznie zawodnicy krakowscy, z czasem okazało się, że prezydencki puchar wydał się atrakcyjny również  graczom z Warszawy czy nawet ze Słowacji – a liczba drużyn z roku na rok jest coraz większa.