Wydarzenia

23.11.2018 kalendarium 31
Wieża Ratuszowa

Wydarzenia towarzyszące wystawie "Wieża Pamięci"

dodano 11.10.2018 - aktualizacja 15.11.2018
Zapraszamy do skorzystania z oferty wydarzeń towarzyszących wystawie Wieża Pamięci (Oddział Wieża Ratuszowa).

23 listopada, godz. 17.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
Olga Jasionek (MHK)
Oprowadzanie w cenie biletu
 
28 listopada, godz. 10.00
Drogi Józefa Piłsudskiego do niepodległości
Spotkanie dla dzieci i młodzieży 
Pałac Krzysztofory (sala Miedziana)
Spotkanie z potomkiem Józefa Piłsudskiego – Tomaszem Jamrozem-Piłsudskim i Grupą Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Piechoty I Brygady Legionów Piłsudskiego, podczas którego przybliżona zostanie postać Józefa Piłsudskiego i omówione będą jego zasługi w walce o niepodległość. Podczas zajęć będzie można zobaczyć również uzbrojenie i wyposażenie formacji wojskowych z lat 1918–1920. 
 
3 grudnia, godz. 16.30
Krakowskie jednostki wojskowe w walkach o granice II Rzeczpospolitej 
Jednym z kluczowych zadań, jakie stanęły przed Polakami po odzyskaniu wolności, była kwestia ustalenia granic. Pomimo starań państwa polskiego, by proces ten przebiegał pokojowo i bez rozlewu krwi, nie obyło się bez ciężkich walk. Walczono m.in. z Ukraińcami, Niemcami i z bolszewicką Rosją. A jak wyglądał udział krakowskich jednostek wojskowych w tych działaniach? Czy Kraków wykazał się siłą oręża i bohaterstwem żołnierzy?
dr Wacław Szczepanik (MHK)
 
13 grudnia, godz. 16.30 
Trzech Józefów, jedna Armia, czyli narodziny Wojska Polskiego
Jak wyglądał proces jednoczenia wojsk polskich po 1918 r., a co za tym idzie – utworzenia Armii Polskiej? Jaką rolę w tym procesie odegrali generałowie – Józef Piłsudski, Józef Haller i Józef Dowbor-Muśnicki? I czy wielkie święto zjednoczenia wojska polskiego, które odbyło się 19 października 1919 r. w Krakowie, słusznie było określane przez ówczesnych jako pierwsze święto Wojska Polskiego? 
prof. dr hab. Andrzej Chwalba 
 
Przejdź do wystawy