Wydarzenia

27.02.2019 kalendarium 31
Pałac Krzysztofory

Muzealna Akademia 67+/-: Z macierzy drukarstwa polskiego

dodano 08.01.2019 - aktualizacja 20.01.2019
Wywieszka upamiętnia pierwszy polski znany druk „Almanach Cracoviense” wydrukowany w Krakowie.
Zapraszamy 27 lutego (środa) o godzinie 17:00 do Pałacu Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus, na wykład Z macierzy drukarstwa polskiego w ramach Muzeomanii z cyklu Muzealna Akademia 67+/-. Prelegentem będzie Leszek Sybila (MHK).

Dzięki swojej stołeczności oraz doskonałej lokalizacji Kraków chętnie odwiedzali drukarze i papiernicy. Zakładali tutaj swoje firmy, przyczyniając się do dynamicznego rozwoju przemysłu miejskiego. Kalendarz krakowski „Almanach Cracoviense ad annum 1474” to pierwszy druk, jaki ukazał się na ziemiach polskich. Jego autorem był wędrowny drukarz z Bawarii Kasper Straube. Wkrótce potem Kraków stał się przodującym ośrodkiem „czarnej sztuki” w Polsce: na przełomie XV i XVI wieku w mieście zaczynają powstawać pierwsze papiernie oraz drukarnie. Najstarsze spośród nich to papiernia prądnicka (datowana na 1491 rok) oraz drukarnia Kaspra Hochfedera (1503). Dalszy rozwój drukarstwa i papiernictwa miał wpływ na nowe inwestycje – w mieście potrzebne były m.in. tartaki, które umożliwiały wzrost zatrudnienia.                                                                                                                     
Udział bezpłatny

Muzealna Akademia 67+/-
Cykl wykładów skierowany przede wszystkim do osób starszych, zainteresowanych historią, kulturą i obyczajowością dawnego Krakowa. Spotkania przy kawie i herbacie poprowadzą doświadczeni muzealnicy i goście, którzy w przystępnej i atrakcyjnej formie opowiedzą o wybranych zagadnieniach. 
Tematem przewodnim jesienno-zimowej edycji programu będą idee, których rewolucyjny charakter odmienił społeczne, kulturalne i gospodarcze oblicza średniowiecznego i renesansowego Krakowa. Podczas środowych spotkań przeanalizujemy wybrane zagadnienia, począwszy od nieuchwytności czasu, przez wagę przemysłu, potencjał nauki, kończąc na kulturotwórczej roli mieszczaństwa czy innowacyjności architektury gotyckiej. Postaramy się udowodnić, że wbrew utrwalonym stereotypom wieki średnie były okresem przełomowych zmian, które wyznaczały nowe kierunki w rozwoju miasta.
Wykłady popularnonaukowe odbywają się w środy o godz. 17.00 w Pałacu Krzysztofory (sala audytoryjna Kupferhaus)