Wydarzenia

07.02.2019 kalendarium 31

Muzealna Akademia 67+/-: Przestrzeń i światło

dodano 08.01.2019 - aktualizacja 19.01.2019
Zapraszamy 7 lutego (czwartek) o godzinie 17:00  do Pałacu Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus, na wykład Przestrzeń i światło w ramach Muzeomanii z cyklu Muzealna Akademia 67+/-. Prelegentem będzie Marta Marek (MHK).

W pierwszej połowie XIII wieku w Małopolsce i Krakowie zaczął się rozpowszechniać nowy styl w architekturze, nazwany później gotykiem. Najistotniejsza stała się możliwość wznoszenia przestrzennych i wypełnionych światłem gmachów, na co pozwoliła wiedza z dziedziny statyki budowli i innowacje techniczne w zakresie konstrukcji. Lekkie ściany wypełniające pola między podporami można było zastąpić przeszklonymi oknami z barwnymi witrażami. Krakowskie warsztaty budowlane przyczyniły się do rozpowszechnienia nowego materiału, czyli cegły, która zmieniła krajobraz architektoniczny miasta. Ceglane elewacje charakteryzują najbardziej prestiżową świątynię Krakowa – bazylikę Mariacką – i największe kościoły Kazimierza. W Rynku wzniesiony został obszerny Ratusz z wieżą, a miasto okrążył pas fortyfikacji z Barbakanem. Przywiązanie do form stylu gotyckiego trwało o wiele dłużej niż okres wytyczony ramami średniowiecza.                                     
Udział bezpłatny
 

Muzealna Akademia 67+/-
Cykl wykładów skierowany przede wszystkim do osób starszych, zainteresowanych historią, kulturą i obyczajowością dawnego Krakowa. Spotkania przy kawie i herbacie poprowadzą doświadczeni muzealnicy i goście, którzy w przystępnej i atrakcyjnej formie opowiedzą o wybranych zagadnieniach. 
Tematem przewodnim jesienno-zimowej edycji programu będą idee, których rewolucyjny charakter odmienił społeczne, kulturalne i gospodarcze oblicza średniowiecznego i renesansowego Krakowa. Podczas środowych spotkań przeanalizujemy wybrane zagadnienia, począwszy od nieuchwytności czasu, przez wagę przemysłu, potencjał nauki, kończąc na kulturotwórczej roli mieszczaństwa czy innowacyjności architektury gotyckiej. Postaramy się udowodnić, że wbrew utrwalonym stereotypom wieki średnie były okresem przełomowych zmian, które wyznaczały nowe kierunki w rozwoju miasta.
Wykłady popularnonaukowe odbywają się w środy o godz. 17.00 w Pałacu Krzysztofory (sala audytoryjna Kupferhaus)