Wydarzenia

17.10.2018 kalendarium 31
Pałac Krzysztofory

Muzealna Akademia 67+/-: „Czymże jest czas?”

dodano 28.09.2018 - aktualizacja 18.10.2018
ul. Szewska 12
17 października o godz. 17.00 do Pałacu Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus, na wykład „Czymże jest czas?” w ramach Muzeomanii z cyklu Muzealna Akademia 67+/-. Prelegentem będzie Katarzyna Winiarczyk (MHK).                                                                                                                                          
Jedną z podstawowych cech średniowiecznego mieszczanina była punktualność. Jak mało kto zdawał on sobie sprawę, że „czas to pieniądz”. Potrzeba precyzyjnego pomiaru czasu wymogła skonstruowanie i udoskonalenie zegara mechanicznego mniej więcej na przełomie XIII i XIV stulecia. Pierwsze zegary uważane były za urządzenia magiczne. W rzeczywistości wynalazek ten świadczył o kreatywności i nowatorstwie pierwszych zegarmistrzów. Chociaż wywodzili się oni z grona duchownych i kowali, skonstruowany przez nich mechanizm posłużył społeczności miejskiej. Zegar stał się regulatorem życia miasta – wyznaczał godziny otwierania i zamykania bram miejskich, czas pracy cechów, wzywał na zgromadzenia oraz na targi. Publiczny zegar był także drogocenną ozdobą i dumą mieszczan – na równi z miejskimi murami.    

Muzealna Akademia 67+/-
Cykl wykładów skierowany przede wszystkim do osób starszych, zainteresowanych historią, kulturą i obyczajowością dawnego Krakowa. Spotkania przy kawie i herbacie poprowadzą doświadczeni muzealnicy i goście, którzy w przystępnej i atrakcyjnej formie opowiedzą o wybranych zagadnieniach. 
Tematem przewodnim jesienno-zimowej edycji programu będą idee, których rewolucyjny charakter odmienił społeczne, kulturalne i gospodarcze oblicza średniowiecznego i renesansowego Krakowa. Podczas środowych spotkań przeanalizujemy wybrane zagadnienia, począwszy od nieuchwytności czasu, przez wagę przemysłu, potencjał nauki, kończąc na kulturotwórczej roli mieszczaństwa czy innowacyjności architektury gotyckiej. Postaramy się udowodnić, że wbrew utrwalonym stereotypom wieki średnie były okresem przełomowych zmian, które wyznaczały nowe kierunki w rozwoju miasta.
Wykłady popularnonaukowe odbywają się w środy o godz. 17.00 w Pałacu Krzysztofory (sala audytoryjna Kupferhaus)