Wydarzenia

02.06.2018 kalendarium 31
Celestat

Mały Król Kurkowy - 17. edycja konkursu

dodano 01.07.2013 - aktualizacja 16.02.2019
Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski
oraz
Starszy Bractwa Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe” w Krakowie Henryk Kuśnierz
zapraszają do udziału w 17. edycji konkursu, adresowanego do uczniów klas V i VI szkół podstawowych o tytuł Małego Króla Kurkowego oraz na finał konkursu i festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, organizowany w Celestacie, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i w Ogrodzie Strzeleckim pod hasłem Zostań  królem kurkowym 2 czerwca 2018 r. o godz. 10.00.
Finalistów w trakcie zawodów zagrzewać do walki będą wszyscy uczestnicy konkursu oraz uczniowie krakowskich szkół.
Na każdego czekają wspaniałe atrakcje – konkursy z nagrodami, pokazy walk rycerskich i tajemnicze przedstawienie. Gościem specjalnym będzie mistrz Polski w łucznictwie i olimpijczyk Krzysztof Włosik, który każdego śmiałka nauczy jak po mistrzowsku strzelać z łuku.
W finale wyłoniony zostanie zwycięzca konkursu, czyli mały król kurkowy którego intronizacja odbędzie się 9 czerwca 2018 r. o godz. 12.00 na estradzie na krakowskim Rynku Głównym.
REGULAMIN KONKURSU
I. Warunki udziału w konkursie
1. Udział w warsztatach organizowanych od 16 kwietnia do 25 maja 2018 r. na trasie obronności: Barbakan – Mury Obronne – Celestat, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu (tel. 12 429 37 91 wew. 25).
2. Wypełnienie karty konkursowej w trakcie uczestnictwa w warsztacie.
3. Prawidłowe rozwiązanie krzyżówki, której tematyka dotyczy historii fortyfikacji oraz obronności Krakowa po warsztacie na wystawie w Celestacie.
II. Zasady punktacji
Konkursowe karty oraz krzyżówki będzie oceniać jury powołane przez Dyrekcję Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
1. Za każdą prawidłową odpowiedź na karcie konkursowej uczestnik konkursu otrzyma 1 punkt.
2. Prawidłowe rozwiązanie krzyżówki będzie premiowane otrzymaniem dodatkowych 10 punktów.
III. Finał
1. O zakwalifikowaniu się do finału zadecyduje suma punktów za kartę i krzyżówkę.
2. Do finału przejdzie 20 uczestników z najwyższą liczbą punktów.
3. Finał złożony będzie z 5 konkurencji.
4. W finale zostaną zsumowane punkty zdobyte w poszczególnych konkurencjach.
5. Do ścisłego finału przejdzie 5 uczestników z najwyższą liczbą punktów.
6. Po zakończeniu wszystkich konkurencji jury ogłosi nazwiska zwycięzców i wręczy im atrakcyjne nagrody.
7. Laureatami zostaną: Mały Król Kurkowy oraz dwaj Marszałkowie Kurkowi.
W imprezie towarzyszącej finałowi konkursu mogą wziąć udział wszyscy uczestnicy konkursu.
Przygotowano dla nich wiele dodatkowych atrakcji.
Celestat
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
ul. Lubicz 16, 31-504 Kraków
tel. 12 429 37 91 wew. 25
celestat@mhk.pl, www.mhk.pl
Celem konkursu jest zapoznanie dzieci z tradycjami i zwyczajami Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe” w Krakowie, jednej z najbardziej interesujących organizacji powstałych w średniowieczu i kultywujących do dziś żywe tradycje związane z dziejami obronności miasta Krakowa. Muzeum przygotowuje materiały zawierające wszelkie informacje dotyczące warunków udziału w konkursie oraz jego regulamin i przesyła do wszystkich szkół podstawowych na terenie naszego miasta.
Konkurs składa się z kilku etapów. Pierwszym jest specjalna prelekcja, po której uczestnicy wypełniają ankietę konkursową z zakresu tematyki prezentowanej na zajęciach, na wystawie stałej w Oddziale Celestat.
Drugim etapem jest przygotowanie prac plastycznych na zadany temat, które następnie są przekazywane do Muzeum.
W drugiej połowie maja obraduje Jury, oceniające ankiety i prace plastyczne. W ten sposób wyłania się 20 finalistów, którzy kontynuują zmagania w kolejnych konkurencjach w finale konkursu.
Finał jest organizowany w ostatnią sobotę maja lub pierwszą sobotę czerwca, gdyż konkurencje te połączone są z festynem z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Współorganizatorem finału konkursu i związanej z nim imprezy plenerowej jest Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Krakowie. Impreza ta odbywa się w Ogrodzie Strzeleckim przed neogotyckim Pałacykiem Celestat, historyczną siedzibą Bractwa, gdzie mieści się Oddział Muzeum i wystawa stała Z dziejów Krakowskiego Bractwa Kurkowego.
 Finał konkursu składa się z dwóch etapów. W pierwszym finaliści zdobywają punkty zaliczając kolejno pięć konkurencji sprawnościowych, z których najważniejszą jest strzelanie z łuku do tarczy. Do drugiego etapu Jury wyłania pięciu finalistów z najwyższą liczbą punktów. Jeżeli kilku uczestników ma taką samą liczbę punktów, odbywają się dogrywki w strzelaniu z łuku. Ostateczną konkurencją jest rzut lotkami do tarczy, na której uformowany jest kur z balonów. Walka trwa do chwili, gdy ostatni z nich zostanie przebity celnym trafieniem. Finalista, który trafi w ostatni balonik, zdobywa tytuł „Małego Króla Kurkowego”, natomiast ci dwaj, którzy strącą balony przed nim, otrzymują tytuły Marszałków.
 Gdy finaliści zmagają się w poszczególnych konkurencjach, pozostali uczestnicy festynu mogą brać udział w przygotowywanych dla nich dodatkowych konkursach i zabawach, m.in. plastycznych. Mogą też sprawdzić się w konkurencjach dla finalistów, lecz nie zdobywają punktów. W przerwach między rozgrywkami odbywają się pokazy strzelania z armaty bractwa, pokazy łucznicze oraz walki rycerskie. Punktem kulminacyjnym spotkania jest ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie dyplomów i nagród finalistom i zwycięzcom.
 Intronizacja Małego Króla Kurkowego i odznaczenie Marszałków odbywa się w dniu intronizacji Krakowskiego Króla Kurkowego na Rynku Głównym przed Wieżą Ratuszową. Nagrodą dla „Małego Króla Kurkowego”, wręczaną przez Prezesa Bractwa, jest srebrny kurek na łańcuchu, fundowany przez krakowskie „Bractwo Kurkowe”, a wzorowany na jego najcenniejszym klejnocie i insygnium Króla Kurkowego – srebrnym kurze. Marszałkowie otrzymują srebrne odznaki, też w kształcie kurka.
Mały Król Kurkowy ze swoimi marszałkami bierze udział w pochodzie Krakowskiego Bractwa Kurkowego z Celestatu do Rynku Głównego oraz w ceremonii intronizacji dorosłego Króla Kurkowego.
Konkurs służy kultywowaniu tradycji Bractwa Kurkowego oraz pogłębianiu wiedzy uczniów o przeszłości ich rodzinnego miasta. Natomiast towarzyszący mu festyn z licznymi atrakcjami stanowi okazję do wspólnej zabawy i spędzenia czasu w wyjątkowy sposób w Międzynarodowym Dniu Dziecka.