Wydarzenia

11.12.2018 kalendarium 31
Pałac Krzysztofory

Krakowskie Kolokwium: Między mitem a rzeczywistością – „starzy” i „nowi” mieszczanie w Krakowie

dodano 08.11.2018 - aktualizacja 15.11.2018
11 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy do Pałacu Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus, na debatę Między mitem a rzeczywistością – „starzy” i „nowi” mieszczanie w Krakowie.

Głównym zagadnieniem debaty będzie określenie, kim jest współczesny mieszczanin. Czy to przedstawiciel faktycznie istniejącej grupy społecznej, czy może wyimaginowany twór wykreowany przez socjologów i publicystów, powstały w wyniku obserwacji społeczeństwa Europy Zachodniej, które miało szczęście uniknąć niszczących relacji z systemem komunistycznym. Obok dyskusji nad obecnością i rolą mieszczaństwa we współczesnej Polsce ważnym punktem spotkania będzie próba określenia, jak postrzegany jest mieszkaniec Krakowa; miasta, które pozornie najmniej ucierpiało w czasie drugiej wojny światowej i było swoistą „opoką” tradycji w czasach demokracji ludowej. Czy mamy do czynienia z kontynuacją, rozwojem czy zanikiem mieszczańskiego „mitu” tak silnie odczuwalnego w Krakowie? Czy Kraków ma swoich „nowych” mieszczan? 
 
Debata realizowana w ramach projektu wystawienniczego PRZEmieszczanie – krakowianin w (re)konstrukcji.
Krakowskie kolokwium to cykl debat na ważne tematy dotyczące historycznego i współczesnego Krakowa. Nazwa „kolokwium” pochodzi od łacińskiego wyrazu colloquium, czyli „rozmowa”. Muzealne kolokwium to miejsce wymiany poglądów na tematy związane z Krakowem, najczęściej ujęte w szerszym kontekście ogólnopolskim i europejskim. To forum prezentacji różnorodnych myśli i koncepcji w zabytkowych wnętrzach muzealnych. Uczestnikami debat są znani przedstawiciele świata nauki i kultury Krakowa oraz najważniejszych polskich ośrodków naukowych. Spotkania popularyzują aktualny stan wiedzy na temat miasta oraz inspirują do samodzielnego odkrywania go na nowo.
Debaty odbywają się we wtorki o godz. 18.00 w Pałacu Krzysztofory (sala audytoryjna Kupferhaus). Moderator: Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.