Wystawy czasowe

24.09.2016 -
- 26.02.2017
kalendarium 31
Dom Zwierzyniecki

Wystawa "Zwierzyniec zaprasza: Grzegórzki"

dodano 13.09.2016
Opcjonalny podpis
Wystawa Zwierzyniec zaprasza: Grzegórzki jest kolejną z cyklu wystaw w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa poświęconych poszczególnym dzielnicom przyłączonym do Wielkiego Krakowa w 1910 r.

Dzieje Grzegórzek od średniowiecza łączą się z losami Krakowa. Od 1388 r. były wsią należącą do miasta. Stanowiły wówczas zaplecze żywnościowe i surowcowe Krakowa. To tutaj znajdowały się sadzawki rybne i pola uprawne. Także z Grzegórzek sprowadzano materiały budowlane np. do wznoszenia zamku wawelskiego. Mieszkańcy Grzegórzek wreszcie w ramach posług feudalnych zajmowali się oczyszczaniem Krakowa. Także w okresie zaborów Grzegórzki były mocno związane z Krakowem, w różnych okresach jako część Wolnego Miasta lub samodzielna gmina. W 1910 r., zostały przyłączone do Krakowa jako jego XIX dzielnica.

Na Grzegórzkach od połowy XIX wieku rozwijał się przemysł. To on zdefiniował specyfikę tej gminy, a później dzielnicy, aż do końca XX wieku. Działały tutaj tak znaczące zakłady jak Rzeźnia Miejska, Zakłady Zieleniewskich (produkujące np. mosty, wagony kolejowe, statki rzeczne), „Suchard”, wytwarzający słodycze, w tym słynną czekoladę „Milkę”, czy też produkujący wyroby gumowe „Semperit”, a także Zakłady Reprodukcyjne „Akropol”, jedna z największych drukarni w Krakowie. W dwudziestoleciu międzywojennym na Grzegórzkach miały miejsce liczne wystąpienia strajkowe i walki robotników o poprawę warunków pracy. Do najsłynniejszych należały wystąpienia w „Sempericie” w 1936 r.

Po drugiej wojnie światowej Grzegórzki zachowały swoją specyfikę robotniczej dzielnicy Krakowa. Jednakże równolegle z rozwojem Nowej Huty jako centrum przemysłowego Grzegórzki zaczęły zmieniać swój charakter. Oprócz funkcji przemysłowych rozrastały się tutaj osiedla mieszkaniowe oraz nowe centrum administracyjne. W latach dziewięćdziesiątych XX w. z Grzegórzek prawie w całości znikł przemysł, zaś w jego miejsce powstały nowe osiedla i obiekty usługowo-handlowe.
Znaczenie nazwy „Grzegórzki” także przeszło dość znaczną metamorfozę. Z folwarku z młynem położonego za przedmiejskim kościołem św. Mikołaja rozrosły się w dużą dzielnicę pomocniczą Krakowa, obejmującą kilka innych historycznych osad ludzkich.

Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące wystawie.

Wystawa będzie prezentowana w Domu Zwierzynieckim, przy ul. Królowej Jadwigi 41 do 26 lutego 2017 r.
 

Kurator wystawy:
Wacław Szczepanik

Ceny biletów:
normalny 7 zł
ulgowy 5 zł
grupowy ulgowy 3,50 zł
grupowy 4 zł
rodzinny 14 zł (2 osoby dorosłe i 2 dzieci do 16 lat lub 1 osoba dorosła i 3 dzieci do 16 lat)
członkowie Klubu MHK - wstęp wolny

Godziny otwarcia:
sezon zimowy (listopad – marzec)
środa 9.00-16.00
czwartek 10.00-17.00
piątek - niedziela 9.00-16.00
sezon letni (kwiecień – październik)
środa - niedziela 9.30-17.00

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE

Rezerwuj bilety
do MHK online