Wystawy

14.05.2015 -
- 18.10.2015
kalendarium 31
Dom Zwierzyniecki

Wystawa "Wielka (i mała) historia Wielkiej Łąki"

dodano 05.05.2015
Opcjonalny podpis
Krakowskie Błonia, które od ośmiu wieków obecne są w dziejach miasta, stanowią niezwykły fenomen. Największa w Europie śródmiejska łąka, pastwisko o randze zabytku, największy krakowski kościół i sala koncertowa, także plac manewrów wojskowych, a w sprzyjających warunkach również śródmiejskie jezioro. Podmiejskie Błonia od XIII wieku były świadkiem wielkich wydarzeń w życiu królestwa, ale także nie mniej ważnych wydarzeń w życiu krakowian. Można zaryzykować tezę, że każdy krakowianin ma w swoim życiorysie epizod związany z Wielką Łąką. Bo fenomenem Błoń jest właśnie to niezwykłe przywiązanie krakowian do tego kawałka miejskiej zieleni…Przez wystawę chcemy zwrócić uwagę na konieczność ochrony tego niezwykłego zabytku.
Wystawa będzie prezentować dokumenty, obrazy, fotografie oraz obiekty związane z wielowiekową historią Wielkiej Łąki. Wśród nich pojawią się także fragmenty dzieł literackich (pamiętniki, powieści, wiersze), w których „występują” Błonia. Istotną częścią wystawy będzie film dokumentalny przygotowany we współpracy ze znanymi krakowianami. Opowieść o różnych aspektach historii Wielkiej Łąki, ilustrowana będzie materiałami ikonograficznymi, w tym zdjęciami i planami architektonicznymi ukazującymi przemiany zachodzące w tej części Krakowa. W opowieść wplecione będą również wspomnienia znanych krakowian, które koncentrować się będą na artefaktach związanych z Wielką Łąką. Część wystawy będzie przeznaczona na aktywne współtworzenie przez zwiedzających. Zarówno w trakcie przygotowania do wystawy, jak i w trakcie jej trwania, poprosimy Krakowian (i nie tylko) o przesyłanie do muzeum fotografii, których tematem będzie portret własny z Błoniami w tle. Zwiedzający będą mogli również wpisywać swoje wspomnienia w miejscu specjalnie do tego przygotowanym, a po zakończeniu wystawy Muzeum udostępni w Internecie ilustrowaną księgę pamiątkową: „Krakowianie swojej Łące”.
Wystawie towarzyszy ilustrowany folder, a także bogaty program imprez towarzyszących, o których szczegółowo będziemy informować na plakatach, ulotkach oraz za pośrednictwem Internetu.

OFERTA EDUKACYJNA towarzysząca wystawie

Kurator wystawy:
Maria Lempart

Ceny biletów:
bilet normalny – 6,00zł,
bilet ulgowy – 4,00zł,
bilet rodzinny – 12,00zł,
bilet grupowy – 4,00zł,
bilet grupowy ulgowy – 3,5zł.

Godziny otwarcia:
środa - niedziela: 9:30 - 17:00

W każdą środę wstęp wolny.

Rezerwuj bilety
do MHK online

Filmy