Wystawy

08.10.2013 -
- 11.11.2013
kalendarium 31
Pałac Krzysztofory

"W nurtach historii. W 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego"

dodano 22.01.2014
Opcjonalny podpis
Ideą wystawy jest pokazanie i przypomnienie heroicznej śmierci księcia Poniatowskiego, która wpisuje się w romantyczny wzorzec umierania, oraz odwołanie się do nieprzemijającej wartości, jaką jest umiłowanie Ojczyzny. Śmierć księcia Poniatowskiego w 1813 r. przyczyniła się do narodzin jego wielkiej legendy. Jako bohater narodowy stał się on symbolem wierności i honoru, ideałem dla wielu pokoleń Polaków, szczególnie tych walczących o wolność Polski w XIX wieku, a także podczas I i II wojny światowej.
 
Wystawa prezentuje wizerunki i pamiątki związane z postacią księcia. Pochodzą one ze zbiorów: Muzeum – Zamku w Łańcucie, Fundacji Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Będzie można zobaczyć na niej obrazy, akwarele i grafiki, jak również pamiątki osobiste należące do księcia, m.in. tłok pieczętny księcia oraz parę sztućców, które wedle legendy używane były przez niego w czasie pobytu Krakowie w 1809 r. 
 
Wśród dziesiątek rycin dotyczących epoki I Cesarstwa i Księstwa Warszawskiego można znaleźć wiele wyobrażeń związanych z największym, polskim bohaterem napoleońskim. Najbardziej znanym przedstawieniem śmierci księcia Jozefa Poniatowskiego jest obraz H. Verneta, francuskiego malarza i grafika. Na wystawie pokazanych będzie kilkadziesiąt wizerunków księcia z wyobrażeniem jego śmierci a także tych, na których uwieczniono moment odnalezienia jego ciała. Autorami są m.in.: P.L. Debucourt , Jean-P-M Jazet, L. F. Charon, A. Raffe, L. F. Aubry, G. W. F. Müller.
 
Na ekspozycji zaprezentujemy, po raz pierwszy w Polsce, naszą pamiątkę narodową związana bezpośrednio z osobą księcia – siodło, na którym walczył i zginął pod Lipskiem. Zostało ono wypożyczone z lipskiego muzeum Forum 1813 będącego oddziałem Muzeum Historii Miasta. W związku z organizowanymi w Lipsku uroczystościami z okazji 200. rocznicy Bitwy Narodów ta ważna dla Polaków pamiątka będzie pokazana na wystawie tylko przez 7 dni. Miejsce siodła na wystawie zajmie urna – specjalnie zaprojektowana na tę okoliczność – z ziemią z lipskiego cmentarza, na którym spoczywało ciało księcia i prochy polskich żołnierzy. 
 
Tą wystawą pragniemy zainspirować zwiedzających do stawiania pytań o stosunek współczesnych Polaków, a szczególnie młodego pokolenia, do kwestii patriotyzmu i heroicznej walki za Ojczyznę, aż po ofiarę życia i to złożoną na obcej ziemi. Stąd prócz ikonografii powstałej w XIX w. pokażemy na wystawie prace, których tematem jest bohaterska śmierć księcia w nurtach rzeki Elstery, wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie, a także przez młodzież z liceów plastycznych z terenu Polski.

OFERTA EDUKACYJNA
Zapraszamy do skorzystania z promocji związanej z wystawą.
 


Kurator wystawy: kustosz Leszek Sibila

Ceny biletów:
Normalny - 9 zł
Ulgowy - 6 zł
Grupowy, szkolny - 5 zł
Rodzinny - 18 zł


Godziny otwarcia:
środa - niedziela 10.00-17.30

Wystawa będzie czynna 11 listopada 2013.

Rezerwuj bilety
do MHK online