Wystawy czasowe

25.04.2018 -
- 23.09.2018
kalendarium 31
Dzieje Nowej Huty

Stale o Nowej Hucie

dodano 18.04.2018
Opcjonalny podpis
 Kolejna, trzecia już odsłona wystawy o Nowej Hucie w oddziale MHK Dzieje Nowej Huty, opowiada w fotograficznym skrócie o kluczowych momentach w historii tej dzielnicy i jej mieszkańców. Subiektywnie wybrane zostały tematy według następującego klucza: Kombinat – Miasto – Obrona Krzyża – Pomnik Lenina – Arka Pana – Opozycja antykomunistyczna – Życie i kultura – Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – historia nowohuckich wsi. 
Względem Nowej Huty trudno zachować obojętność. Wielu ją kocha, dla wielu też zapewne jest utożsamieniem wszystkiego, co złe. Dyskusyjne jest nawet to, czym ona tak naprawdę jest. Dziś to dzielnica Krakowa, a przecież jednocześnie coś więcej – właściwie miasto w mieście. Popeerelowski relikt, skansen socjalizmu, a zarazem dynamicznie rozwijająca się część nowoczesnej metropolii. Miejsce, które było budowane z myślą o formacji „nowego człowieka” komunistów, a stało się symbolem sprzeciwu wobec socjalistycznej władzy, przestrzenią walki mieszkańców o krzyż, ich starć z milicją. Trudno znaleźć na mapie Polski miejsce, w którym kontrasty spiętrzałyby się tak bardzo jak w Nowej Hucie.
      Na wystawie prezentowane są między innymi eksponaty symboliczne dla historii Nowej Huty: ręczny podnośnik obejmujący kilka cegieł, który służył murarzom w latach 50. na budowie nowohuckich osiedli; popielniczka z pierwszego spustu surówki, pamiątka wytopu pierwszej stali w Nowej Hucie w 1952 r. ofiarowana pierwszemu dyrektorowi kombinatu Janowi Aniole; żeliwna tablica z czoła lokomotywy przedstawiająca logo Huty im. Lenina czy biało-czerwona flaga z Nową Hutą wypisaną czcionka „solidarycą” – towarzysząca Janowi Pawłowi II w czasie poświęcenia kościoła w Mistrzejowicach.
      Tym i kilkudziesięciu innym eksponatom będą towarzyszyć niepublikowane dotychczas fotografie Nowej Huty m.in. z bogatego zbioru zdjęć naszego muzeów. Na wystawie będzie można zobaczyć kilka nowych eksponatów, których nie było na poprzednich ekspozycjach, m.in.: brązowy medal Mistrzostw Europy w Brnie 1980 w tenisie stołowym należący do Jolanty Szatko – Nowak, czy piłka Jupiter z podpisami zawodników, którzy w czerwcu 1990 r. awansowali do I Ligi. 
 
25 kwietnia, w pierwszym dniu otwarcia wystawy o godz. 17:00, kurator Piotr Kapusta (MHK) oprowadzi nas po wystawie Stale o Nowej Hucie i przybliży tematykę m.in. strajku w Hucie im. Lenina wiosną 1988 r.  Następnie wspólnie przejdziemy do Muzeum PRL (os. Centrum E1), gdzie o godz. 18:00 nastąpi oficjalne otwarcie wystawy opowiadającej o tym wydarzeniu -  Huta stanęła. Strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia – 5 maja 1988,  a której kuratorem jest Agata Klimek (Muzeum PRL). 
 
Zapraszamy do zwiedzania wystawy od 25 kwietnia do 23 września 2018 r. w oddziale Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16.
 
 
 
 


Otawrcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godz. 17:00.

Kurator wystawy:
Piotr Kapusta

Ceny biletów
normalny: 6 zł
ulgowy: 4 zł
rodzinny: 12 zł
grupowy: 4 zł
grupowy szkolny: 3 zł

wstęp wolny we wtorki

wtorek - niedziela 9.30 - 17.00

Rezerwuj bilety
do MHK online