Wystawy czasowe

07.10.2017 -
- 07.01.2018
kalendarium 31
Pałac Krzysztofory

Soter Jaxa - Małachowski. W 150. rocznicę urodzin artysty

dodano 22.09.2017
Opcjonalny podpis
Soter August Jaxa-Małachowski (1867-1952) był malarzem przez lata związanym z Krakowem, choć tematyka jego prac nie kojarzy się z Grodem Kraka. Jaxa-Małachowski specjalizował się w pejzażach morskich. Dziś uważany jest przez krytyków za jednego z najbardziej rozpoznawalnych marynistów polskich. Pozostawił po sobie niezwykle bogatą spuściznę, a jego obrazy do dziś zdobią wiele krakowskich domów.

W dwudziestoleciu międzywojennym był niezwykle ceniony przez publiczność i krytykę artystyczną, po II wojnie światowej popadł niemal w zupełne zapomnienie. W ostatnich latach prace Sotera Jaxy-Małachowskiego zaprezentowane zostały polskiej publiczności na kliku muzealnych wystawach, pojawiły się także na rynku antykwarycznym, co przyczyniło się do ponownego zainteresowania jego twórczością. Niebagatelny wpływ na wydobycie z niepamięci tak ciekawego twórcy miał kolekcjoner Grzegorz Kudelski, będący obecnie właścicielem największej kolekcji dzieł Jaxy-Małachowskiego. Nieocenioną rolę odegrała także Katarzyna Łomnicka – historyczka sztuki, współkuratorka prezentowanej w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa wystawy, autorka bogato ilustrowanej monografii artysty. Obecnie Soter Jaxa-Małachowski ponownie wzbudza duże zainteresowanie, jednak powszechnie znana jest przede wszystkim jego twórczość marynistyczna, której inspiracją były głównie nadbałtyckie wyprawy w lat 20. i 30. XX wieku.

Solter Jaxa-Małachowski to jednak nie tylko marynista, nim zafascynował się morzem szukał swojej własnej, oryginalnej drogi artystycznej. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do wspólnego odkrywania malarskich poszukiwań Jaxy-Małachowskiego. Na ekspozycji można zobaczyć nie tylko jego popularne bałtyckie pejzaże, ale również dzieła, odkrywane na nowo, pochodzące z wczesnego okresu jego twórczości. W salach Pałacu Krzysztofory zaprezentujemy prace z okresu monachijskiego, a także obrazy powstałe w czasie licznych podróży artysty, nie tylko nad Bałtyk. Co przedstawiają? Zostawmy to na razie za zasłoną, która odsłoni się przed zwiedzającymi wystawę.  

Obrazy pochodzą głównie z kolekcji Grzegorza Kudelskiego, a także ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu i Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawie towarzyszy folder, który, oprócz zaprezentowania sylwetki Sotera Jaxy-Małachowskiego, stał się pretekstem do nieco szerszego spojrzenia na jego twórczość poprzez podejmowane przez niego gatunki malarskie.

Wystawa będzie prezentowana w Pałacu Krzysztofory (skrzydo zachwodnie) w dniach 7.10.2017 - 7.01.2018.
Wernisaż wystawy odbędzie sie 6 października 2017 o godz. 17.00 w Pałacu Krzysztofory, Sala Miedziana.

KONKURS FOTOGRAFICZNY
#JaxaUrodzinowy

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE