Wystawy czasowe

05.07.2018 -
- 09.12.2018
kalendarium 31
Dom Pod Krzyżem

Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci

dodano 13.06.2018
Opcjonalny podpis
Lucjan Rydel w Domu pod Krzyżem
Sto lat temu zmarł Lucjan Rydel poeta i dramaturg. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało z okazji tej okrągłej rocznicy wystawę Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci. Ekspozycja ma na celu przybliżenie publiczności sylwetki poety, który do dzisiaj, niestety, odbierany jest jako osoba na pół zmitologizowana. Rydel w świadomości społecznej utożsamiany był z postacią Pana Młodego z dramatu Wesele Stanisława Wyspiańskiego lub kojarzony jako bohater Plotki o Weselu Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Takie podejście zakłamało obraz tego wybitnego człowieka, w negatywny sposób pokazało jego osobowość, nie pozwoliło dostrzec jego talentów i dorobku artystycznego. A Lucjan Rydel, z wykształcenia doktor praw, w swoim krótkim życiu uprawiał wiele zawodów, między innymi był pisarzem i publicystą, rozwijał twórczość poetycką, dramaturgiczną, był znakomitym tłumaczem, historykiem, krytykiem teatralnym, dyrektorem teatru, zaangażowanym społecznikiem, a także… ekspertem w zakresie rolnictwa. Różnorodność i bogactwo uprawianych zawodów, przy równoczesnym perfekcjonizmie, pewnym rozedrganiu oraz przysłowiowym gadulstwie, czyniło z niego osobę na wskroś ludzką, bliską, inspirującą.
Monograficzna wystawa o Lucjanie Rydlu podzielona jest na pięć części, w których prezentowane są różne aspekty życia i działalności poety. Poszczególne elementy ekspozycji dotyczą jego dzieciństwa, czasów szkolnych i młodości; pracy w teatrze i dla teatru; wydarzenia, jakim był ślub z prostą, wiejską dziewczyną Jadwigą Mikołajczykówną oraz pracy i działalności Rydla już po przeprowadzce na wieś. Ekspozycja została zaaranżowana tak, aby przybliżyć zwiedzającym atmosferę Krakowa przełomu XIX i XX wieku. Z pewnością pomogły w tym zaprezentowane na wystawie obiekty, z których większość pochodził ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a także pamiątki udostępnione przez rodzinę Rydlów, obiekty przekazane przez Archiwum Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Literatury w Warszawie oraz Muzeum Teatralne Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie. 
Na ekspozycji prezentowane są między innymi: portrety Rydla i jego najbliższych, fotografie teatralne i prywatne, egzemplarze reżyserskie sztuk, notatniki z podróży, listy, które stworzyły wielowątkową opowieść o fascynującej historii Krakowa i osób z nią związanych.
Wystawa zostanie otwarta w budynku Oddziału Teatralnego MHK Dom Pod Krzyżem, który po dłuższej przerwie znów został otwarty dla zwiedzających. Będzie ją można zwiedzać w terminie 5 lipca - 9 grudnia 2018.

Wystawa jest wpisana w miejski program obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Wyzwolona_1918.Kurator wystawy:
dr Agnieszka Kowalska

Ceny biletów:
normalny 7 zł
ulgowy 5 zł
grupowy 5 zł
grupowy ulgowy 4 zł
rodzinny 14 złGodziny otwarcia:
środa - niedziela 10.00-17.30

Rezerwuj bilety
do MHK online