Tajemniczy kufer

Tajemniczy kufer

Program skierowany do kreatywnych i ciekawych świata maluchów oraz ich rodziców, którzy pragną wspierać wszechstronny rozwój swoich pociech od najmłodszych lat. Każde spotkanie koncentruje się na wybranym przedmiocie kultury materialnej – świadku minionych wieków – i pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie przeszłości, a zarazem lepiej rozumieć otaczającą je rzeczywistość.
Spotkania warsztatowe odbywają się raz w miesiącu (w niedzielę) o godz. 10.00 i 12.30. Grupa docelowa: dzieci w wieku 4−6 lat. Obowiązuje rezerwacja miejsc info@mhk.pl.

23 września
Nie tylko Kot w butach! – Buty
Znacie opowieść o Kopciuszku albo o Kocie w butach? A te krakowskie: o złotej ciżemce i dzielnym szewczyku Dratewce? Czy wiecie, co łączy te wszystkie opowieści? Macie rację – buty! Zapraszamy zatem na wyjątkową podróż, podczas której przemaszerujemy przez historię obuwia. A na koniec wcielimy się w role szewców i zaprojektujemy nasze wymarzone buty.
Alicja Ososińska
Muzeum Podgórza
 
21 października
Gdzie są moje okulary? – Okulary
Pojawiły się w średniowieczu i już wtedy uważane były za jeden z najważniejszych wynalazków w dziejach ludzkości. Stały się też symbolem mądrości, bo często nosili je ci, którzy wiecznie siedzieli z nosem w książkach. O czym mowa? Oczywiście! Chodzi o okulary. Zapraszamy na warsztaty, podczas których uważnie przyjrzymy się temu niezwykłemu przedmiotowi. 
Anna Kwiatek
Pałac Krzysztofory
 
25 listopada
Na pogodę i niepogodę – Parasol 
Historia parasola nie jest, jak mogłoby się wydawać, kroplą w morzu historii. Początki tego pożytecznego przedmiotu sięgają już czasów starożytnych. Parasol służył wtedy do ochrony przed... słońcem i był oznaką władzy. Wiele lat później wytworne damy wciąż go używały, by ich cera pozostała nieskazitelna niczym pierwszy śnieg. Dopiero niedawno parasol zmienił swoją podstawową funkcję i dzisiaj już nikt nie wyobraża sobie deszczowego dnia bez tego przydatnego przedmiotu!
Ewelina Radecka
Pałac Krzysztofory
 
16 grudnia
Kto na dwóch stołkach siada… – Krzesło
Krzesła naszych przodków nie różniły się tak bardzo od dzisiejszych siedzisk. Miały inne kształty i wykonane były z innych materiałów, ale od zawsze spełniały tę samą funkcję – pozwalały odpocząć strudzonym nogom. O niezwykłej historii zwykłego przedmiotu, który towarzyszy nam od najdawniejszych czasów, dowiecie się podczas warsztatów. A na koniec samodzielnie wykonacie własne siedzisko!
Marta Kudelska
Kamienica Hipolitów
 
13 stycznia
Sekretny język wachlarza – Wachlarz
Pewien francuski król powiedział kiedyś, że wachlarz jest berłem każdej damy. Dzięki niemu może ona powiedzieć wszystko, nie mówiąc… zupełnie nic. Brzmi tajemniczo, prawda? Ale to nie jedyny sekret wachlarza, jaki przed Wami odkryjemy. W części warsztatowej sami przygotujecie własny wachlarz. A do czego on Wam posłuży? To będzie już tylko Wasza decyzja!
Katarzyna Bury
Muzeum Podgórza
 
24 lutego
Licz na siebie! – Liczydło 
Liczenie to trudna, ale potrzebna umiejętność. Tu trzeba coś dodać, tam odjąć... Czasem pomnożyć lub podzielić. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Kiedyś, gdy nie było jeszcze kalkulatorów, liczono na... liczydle. Kolorowe koraliki nawleczone na druciane pręty pomagały wykonać najtrudniejsze matematyczne zadania. Zapraszamy na warsztaty, podczas których przekonamy się, czy prawdziwe jest powiedzenie: „umiesz liczyć – licz na siebie!”.
Elżbieta Lang
Pałac Krzysztofory