Tajemniczy kufer

Tajemniczy kufer

Program skierowany do kreatywnych i ciekawych świata maluchów oraz ich rodziców, którzy pragną wspierać wszechstronny rozwój swoich pociech już od najmłodszych lat. Każde spotkanie koncentruje się na wybranym przedmiocie kultury materialnej – świadku minionych wieków – i pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie przeszłości, a zarazem lepiej rozumieć otaczającą je rzeczywistość.
Spotkania warsztatowe odbywają się raz w miesiącu (w niedzielę) o godz. 10.00 i 12.30. Grupa docelowa: dzieci w wieku 4−6 lat. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

25 marca
Kapelusze z głów!
Bohater spotkania: kapelusz 
Spacerując po mieście, jeszcze na niektórych ulicach można dostrzec zakurzone witryny wypełnione fantazyjnymi nakryciami głowy. Meloniki, kapelusze, berety, toczki, kłobuk... Czy wiecie jak one wyglądają? Kim jest modystka i czym się zajmuje? Podczas naszych warsztatów poznacie wyjątkowe historie i rodzaje nakryć głowy. Pozwolimy sobie też na odrobinę szaleństwa, wcielając się w kreatorów mody i tworząc własne niepowtarzalne kapelusze.
Prowadzenie: Marta Kudelska
Miejsce: Pałac Krzysztofory
UWAGA: tego dnia odbęda sie zajęcia wyłącznie o godz. 12:30!
 
15 kwietnia
Kleksografia
Bohaterowie spotkania: pióro i kałamarz
Czy wiecie, że jeszcze nie tak dawno na każdej szkolnej ławce stał mały słoiczek z atramentem, zwany kałamarzem? Było to w czasach, kiedy nie znano jeszcze wiecznych piór, a tym bardziej długopisów, a narzędziem służącym do pisania było pióro – najpierw gęsie, a z czasem drewniane zakończone metalową stalówką. Musicie nam wierzyć na słowo, że w tamtych czasach ciężko było wrócić ze szkoły z czystą koszulą! Zapraszamy na spotkanie poświęcone niezwykłej historii zgranej trójki: pióra, kałamarza i atramentu. Postaramy się nie ubrudzić!
Prowadzenie: Olga Jasionek
Miejsce: Pałac Krzysztofory
 
6 maja
Przez dziurkę od klucza
Bohater spotkania: klucz, zamek i kłódka
Były i hakowe, i piórowe, ruskie i gotyckie. O czym mowa? Chodzi o klucze i zamki. Już od czasów starożytnych chronią domostwa przed zakusami złodziejaszków i innych nieproszonych gości… Ale czym się różniły? Jak działają? I czy ich wygląd zmienił się na przestrzeni wieków? Naszych bohaterów i odpowiedzi na te pytania poznacie w Podziemiach Rynku.
Prowadzenie: Justyna Kutrzeba
Miejsce: Rynek Podziemny
 
3 czerwca
Przedmiot z duszą
Bohaterowie spotkania: żelazko i magiel
Czy wiecie, że są takie przedmioty, które mają… duszę? Ich dusze są ciężkie i gorące…  Czy wiecie, o jaki przedmiot chodzi? Tak, to żelazko! Zapraszamy Was na fascynującą wyprawę szlakiem pary i żelaza, podczas której poznacie historię przedmiotu, który stał się niezbędnym elementem naszej codzienności. Dowiecie się też, jak nasi przodkowie dbali o ubrania, czym był krochmal i co to znaczy kogoś wymaglować!
Prowadzenie: Michał Hankus
Miejsce: Kamienica Hipolitów