Muzeum bez granic

Muzeum bez granic

Muzeum to nie tylko sale ekspozycyjne z gablotami, to opowieść o mieście, jego tradycjach, mitach, ludziach, którzy je tworzyli i tworzą. Przewodnikami w trakcie tych spacerów i wykładów są pracownicy naukowi MHK oraz znani krakauerzy.
Spacery miejskie odbywają się w sobotę o godz. 12.00.

29 kwietnia
Szlakiem ogrodów Garbar
Dawna jurydyka Garbary jest miejscem pełnym ogrodów! Ogród Kremerowski, ogród karmelitów, ogród Mehoffera, ogród obok willi Pod Stańczykem – to tylko niektóre z nich. Wiosenny spacer szlakiem ogrodów garbarskich pozwoli poznać miejsca, gdzie kiedyś można było spotkać znanego architekta Tadeusza Stryjeńskiego i artystę Józefa Mehoffera. W trakcie wycieczki uczestnicy dowiedzą się, gdzie kiedyś znajdowały się stawy, po których można było pływać łodzią, a gdzie grano w bilard.
Miejsce zbiórki: willa Pod Stańczykiem, ul. Batorego 12
Prowadzenie: Piotr Kapusta

20 maja
Nowa Huta – oaza krakowskiej zielni
Nowa Huta to nie tylko jedyne takie w skali europejskiej miejsce związane z architekturą i urbanistyką, czyli miasto zaprojektowane i zbudowane od podstaw przez Polaków – to także oaza zieleni. Najistotniejsze i najciekawsze są Łąki Nowohuckie, enklawa fauny i flory bardzo rzadko występująca w tak zurbanizowanej i uprzemysłowionej przestrzeni miejskiej. Podczas spaceru jego uczestnicy przejdą także przez plac Centralny, będą spacerowali „zabetonowaną” aleją Róż i zaglądną do wnętrza „jednostki sąsiedzkiej”, czyli na podwórko Centrum B.
Miejsce zbiórki: Pomnik Solidarności przy Placu Centralnym
Prowadzenie: Leszek Sibila

3 czerwca
Wille, ogrody i park. Czy to już „miasto ogród”?
Spacer po podgórskim Wzgórzu Lasoty nazywanym miastem ogrodem. Podczas spotkania jego uczestnicy poznają historię jednego z najładniejszych zakątków Podgórza. Dowiedzą się, kto zaprojektował najpiękniejsze wille; kto w nich mieszkał dawniej, a kto dziś. Poznają dzieje parku na skale i porozmawiają o idei miasta ogrodu. Wspólnie zastanowią się, czy jej twórca, Ebenezer Howard, nazywając Kraków „miastem ogrodem z naturalnego rozwoju”, mógł myśleć właśnie o Wzgórzu Lasoty?
Miejsce zbiórki: Rynek Podgórski, przed kościołem św. Józefa
Prowadzenie: Melania Tutak

24 czerwca
O krowoderskich ogrodnikach znad Młynówki
Krowodrza to wieś wzmiankowana w Akcie Lokacji Krakowa, samodzielna gmina, a od 1910 roku dzielnica Krakowa. Centralnym jej miejscem był plac z ulicą nazwaną Mazowiecką. Krowodrza przez wieki słynęła z uprawy warzyw. Dla upraw ogrodniczych niezwykle ważny był gwarantujący plony stały dopływ wody. Przez Krowodrzę i okoliczne wsie płynęła Młynówka Królewska, która służyła do nawadniania, pojenia bydła oraz mycia warzyw. Dziś w dzielnicy Krowodrza nie ma ogrodów, a Młynówka – dawno zasklepiona – pozostała w formie niewielkiego zielonego terenu parkowego.
Krowodrza, która w XX wieku urbanizowała się, stając się dzielnicą zakładów przemysłowych (dziś nierzadko likwidowanych), zmienia się w dzielnicę mieszkaniową z licznymi nowymi osiedlami. Spacer po trasie Młynówki: od ul. Mazowieckiej do ul. Wrocławskiej.
Miejsce zbiórki: pod Radiem Kraków, al. Słowackiego 22
Prowadzenie: Małgorzata Niechaj