Muzeomania

Dla dzieci: Akademia Małego Odkrywcy i Mały Wielki Kraków

AKADEMIA MAŁEGO ODKRYWCY
Program dedykowany wszystkim głodnym wiedzy i wrażeń małym odkrywcom oraz ich rodzicom, którzy w aktywny i twórczy sposób pragną poznawać Kraków, wyrastając tym samym na prawdziwych znawców, a zarazem miłośników jego dziejów i kulturowego dziedzictwa. Podobnie jak Krzysztoforek i Dorotka – bohaterowie muzealnego czasopisma „Krzysztoforek” – którzy wspólnie z dziećmi uczestniczą w zajęciach.

Spotkania warsztatowe odbywają się raz w miesiącu (w niedzielę) o godz. 11.00. Grupa docelowa: dzieci w wieku 6–9 lat. Wstęp: 5 zł od osoby. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

25 marca
Rysunek, czyli o początkach sztuki
Mówi się, że jest podstawą warsztatu każdego artysty. Rysować trzeba umieć, i kropka. Na naszych warsztatach będziecie mieli okazję, jak przystało na adeptów sztuk pięknych, narysować prawdziwego modela. W trakcie naszego spotkania dowiecie się też, jak prawidłowo przenieść widziane obiekty i ich proporcje na płaszczyznę kartki, jak rysować różne tekstury, jak uzyskać wrażenie trójwymiarowości i czym jest światłocień. A gdy już opanujecie te umiejętności, świat sztuki stanie przed Wami otworem!
Prowadzenie: Tomasz Prymon
Miejsce: Pałac Krzysztofory
 
22 kwietnia 
Ceramika, czyli cuda z gorącego pieca
Ceramika to niezwykle praktyczna dziedzina sztuki! Z gliny można ulepić kubki, talerze, a także biżuterię i ozdoby, które idealnie nadadzą się na prezent. Zapraszamy na warsztaty podczas których przedstawimy prosty lecz fascynujący proces produkcji wyrobów ceramicznych. Następnie, pod okiem artysty, każdy będzie mógł wykonać własne – piękne i użyteczne – dzieło sztuki. 
Prowadzenie: Adam Wrona
Miejsce: Pałac Krzysztofory
 
13 maja
Graffiti, czyli sztuka współczesnego miasta 
Spacerując po mieście często można zauważyć wielkie, kolorowe malowidła. Pełno ich na fasadach bloków i kamienic, murach i parkanach. To graffiti – charakterystyczny element współczesnych miast. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak by to było samemu wykonać taki olbrzymi obraz? W trakcie naszych warsztatów staniecie przed takim wyzwaniem i wspólnie z zaproszonym artystą namalujecie własne wielkoformatowe graffiti!
Prowadzenie: Artur Wabik
Miejsce: Pałac Krzysztofory
 
10 czerwca
Kaligrafia, czyli sztuka pięknego pisania
Kaligrafia to inaczej piękne pismo, ale też sztuka starannego, wyraźnego i często ozdobnego pisania. Doskonalona przez wieku, była ostatnio nieco zapomniana, lecz teraz powoli wraca do łask. W trakcie naszych warsztatów zapoznacie się z jej historią i będziecie mieli okazję nauczyć się pięknego kaligrafowania liter. Kto wie, do czego w przyszłości przyda Wam się ta umiejętność?
Prowadzenie: Zuzanna Chróścik
Miejsce: Pałac Krzysztofory

MAŁY WIELKI KRAKÓW
Cykl miejskich spacerów zaplanowanych tak, by mogli im sprostać mniej wprawni wędrowcy. To miejskie wycieczki dla dzieci w wieku 9–12 lat oraz ich rodziców. Trasy i tematyka spacerów są tak przemyślane, aby w młodszych uczestnikach wzbudzić ciekawość świata i zamiłowanie do odkrywania tajemnic Krakowa.
Spacery miejskie dla dzieci w wieku 9-12 lat. Odbywają się raz w miesiącu (w niedzielę) o godz. 11.00. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

11 września
Wizyta w cerkwi
Kraków jest miastem wielu świątyń, jednak nie wszystkie z nich to tradycyjne katolickie kościoły. Podczas spaceru będziemy podziwiać niesamowite dziedzictwo dwóch odłamów chrześcijaństwa: prawosławia i grekokatolicyzmu. Udamy się z wizytą do cerkwi, gdzie odkryjemy tajemnice niezwykłych ikonostasów. Dowiemy się również, kim był ikonopis i poznamy niezmienny, przekazywany od stuleci przepis na malowanie świętych obrazów.
Halszka Paszkowska-Tekieli
MIEJSCE ZBIÓRKI: WIEŻA RATUSZOWA

25 września
Odkrywamy Uniwersytet
O Krakowie mówi się, że jest miastem uniwersyteckim. Może dlatego raz w roku władzę przejmują w nim studenci, kiedyś nazywani żakami? Opowieść o barwnej historii Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczniemy w samym jego sercu, czyli w Collegium Maius. W trakcie wędrówki przemierzymy dawną dzielnicę uniwersytecką i przespacerujemy się po wyjątkowym ogrodzie, w którym czeka na nas wiele ciekawych niespodzianek.
Magdalena Litwa
MIEJSCE ZBIÓRKI: PAŁAC KRZYSZTOFORY

9 października
Mitologiczny Kraków
Podczas wędrówki wokół Rynku Głównego oraz placu Szczepańskiego zapoznamy się z bogatą galerią postaci mitologicznych: odwiedzimy Posejdona, Atenę oraz Merkurego. Nie zabraknie też pięknego skrzydlatego Pegaza i dźwigającego ciężkie brzemię Atlanta. Ich obecność na fasadach i we wnętrzach krakowskich kamienic pozwoli nam lepiej poznać słynnych mieszkańców Olimpu oraz historie z nimi związane. Razem z uczestnikami zastanowimy się również, dlaczego świat greckich i rzymskich bogów stanowił inspirację dla krakowskich architektów i artystów w XVIII i XIX wieku.
Halszka Paszkowska-Tekieli
MIEJSCE ZBIÓRKI: WIEŻA RATUSZOWA

23 października
Memento mori
Zbliżające się Święto Zmarłych będzie pretekstem do odwiedzenia miejsc, które w szczególny sposób związane są z obrzędowością pogrzebową. Podczas spaceru dowiemy się, jak wyobrażano sobie śmierć w dawnych wiekach, jakie metody stosowano, aby przejście „na drugą stronę” było szybkie i bezbolesne oraz gdzie chowano zmarłych w średniowiecznym Krakowie.
Grzegorz Szymanowski
MIEJSCE ZBIÓRKI: KAMIENICA HIPOLITÓW