Muzeomania

Dla dzieci: Akademia Małego Odkrywcy i Mały Wielki Kraków

AKADEMIA MAŁEGO ODKRYWCY
Program dedykowany wszystkim głodnym wiedzy i wrażeń małym odkrywcom oraz ich rodzicom, którzy w aktywny i twórczy sposób pragną poznawać Kraków, wyrastając tym samym na prawdziwych znawców, a zarazem miłośników jego dziejów i kulturowego dziedzictwa. Podobnie jak Krzysztoforek i Dorotka – bohaterowie muzealnego czasopisma „Krzysztoforek” – którzy wspólnie z dziećmi uczestniczą w zajęciach.

Spotkania warsztatowe odbywają się raz w miesiącu (w niedzielę) o godz. 11.00 i 15.00. Grupa docelowa: dzieci w wieku 6–9 lat. Wstęp: 5 zł od osoby. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

18 września
Pod znakiem muszli, czyli wędrówki ze świętym Jakubem
Na zajęciach zagości najprawdziwszy średniowieczny krakowski pielgrzym. Kto to taki, czym się zajmuje i dlaczego zdecydował się pielgrzymować? Przed nim długa podróż do Santiago de Compostela w dalekiej Hiszpanii. Pomożemy mu zatem spakować dobytek, wyznaczymy trasę pielgrzymki i podarujemy mu własnoręcznie wykonane muszle, symbol pielgrzyma.
Justyna Kutrzeba, Alicja Zaskórska
RYNEK PODZIEMNY

16 października
Tańcowała igła z nitką, czyli moda czasów renesansu
Jak wyglądała moda w czasach renesansu? W co ubierali się zwykli ludzie, a w co elity? Jakich używano materiałów? Z jakich elementów składała się suknia, a w co ubierał się mężczyzna? Jakie noszono nakrycia głowy? I czy kobiety miały wtedy torebki? Na przykładzie pięknej Włoszki, królowej Bony, dzieci zaznajomią się z modą tamtych czasów, a dzięki strojom, jakie znajdują się na Wieży Ratuszowej, poznają również trendy w zachodnioeuropejskiej modzie oraz jej wpływ na polskie ubiory w czasach późniejszych.
Olga Jasionek, Fundacja Nominae Rose
WIEŻA RATUSZOWA

13 listopada
Barwa i znak, czyli heraldyka bez tajemnic
Uczestnicy zapoznają się z aktualnym kształtem herbu Krakowa, który jest przykładem tzw. herbu miejskiego. Omówione zostaną poszczególne elementy herbu oraz jego historia, która zilustrowana zostanie najważniejszymi przykładami jego postaci. Przedstawione będą podstawowe zagadnienia z zakresu heraldyki: geneza herbów, ich podstawowe rodzaje (herby rycerskie, szlacheckie, ziemskie oraz miejskie), znaki heraldyczne i barwy. W części warsztatowej dzieci zaprojektują własny herb, wymyślą krótką legendę i zawołanie, a na koniec odbędzie się polowanie na herby.
Grzegorz Szymanowski
PAŁAC KRZYSZTOFORY

11 grudnia
Żacy, bakałarze i profesorowie, czyli rzecz o Akademii Krakowskiej
Jak kiedyś wyglądała nauka w Krakowie? Które przedmioty znajdowały się w planie lekcji średniowiecznego studenta? Czy każdy mógł studiować? Kiedy były wakacje? Gdzie mieszkali studenci i profesorowie? Co jedli, jak się ubierali i w co się bawili Mikołaj Kopernik, najsłynniejszy wychowanek Akademii, i jego koledzy? Zapraszamy w podróż po tajemnicach życia uniwersyteckiego.
Elżbieta Lang
PAŁAC KRZYSZTOFORY

15 stycznia
Maczanka krakowska, czyli Kraków od kuchni
Krakowskim obwarzankiem zajadał się już król Władysław Jagiełło i jego żona, królowa Jadwiga, a ulubioną przekąską dorożkarzy z Rynku był prototyp hamburgera, czyli krakowska maczanka. Nie są to jednak jedyne przysmaki, z których słynie nasze miasto i których spróbujemy podczas kulinarnego spotkania. Na zajęciach dowiemy się również jakie potrawy stanowiły podstawę tradycyjnej krakowskiej kuchni oraz poznamy dawne obyczaje związane z biesiadowaniem.
Klaudia Kaczmarczyk, Halszka Paszkowska-Tekieli
PAŁAC KRZYSZTOFORY

12 lutego
W drewnie, kamieniu i metalu, czyli krakowska rzeźba w pigułce
W kościołach, na domach, w parkowych alejkach i na placach, w muzealnych wnętrzach skrywają się rzeźby i płaskorzeźby, pomniki, popiersia, dekoracje ścienne oraz kameralne posążki, przestrzenne lub płaskie, z drewna, kamienia lub brązu, jednokolorowe, barwne lub pokryte patyną. Całe miasto wypełniają rzeźby, które towarzyszyły krakowianom od czasów średniowiecza. Zapraszamy na warsztaty im poświęcone, podczas których zajrzymy do rzeźbiarskiego warsztatu, poznamy tajniki pracy rzeźbiarza i zobaczymy najpiękniejsze krakowskie rzeźby.
Elżbieta Lang
KAMIENICA HIPOLITÓWMAŁY WIELKI KRAKÓW
Cykl miejskich spacerów zaplanowanych tak, by mogli im sprostać mniej wprawni wędrowcy. To miejskie wycieczki dla dzieci w wieku 9–12 lat oraz ich rodziców. Trasy i tematyka spacerów są tak przemyślane, aby w młodszych uczestnikach wzbudzić ciekawość świata i zamiłowanie do odkrywania tajemnic Krakowa.
Spacery miejskie dla dzieci w wieku 9-12 lat. Odbywają się raz w miesiącu (w niedzielę) o godz. 11.00. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

11 września
Wizyta w cerkwi
Kraków jest miastem wielu świątyń, jednak nie wszystkie z nich to tradycyjne katolickie kościoły. Podczas spaceru będziemy podziwiać niesamowite dziedzictwo dwóch odłamów chrześcijaństwa: prawosławia i grekokatolicyzmu. Udamy się z wizytą do cerkwi, gdzie odkryjemy tajemnice niezwykłych ikonostasów. Dowiemy się również, kim był ikonopis i poznamy niezmienny, przekazywany od stuleci przepis na malowanie świętych obrazów.
Halszka Paszkowska-Tekieli
MIEJSCE ZBIÓRKI: WIEŻA RATUSZOWA

25 września
Odkrywamy Uniwersytet
O Krakowie mówi się, że jest miastem uniwersyteckim. Może dlatego raz w roku władzę przejmują w nim studenci, kiedyś nazywani żakami? Opowieść o barwnej historii Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczniemy w samym jego sercu, czyli w Collegium Maius. W trakcie wędrówki przemierzymy dawną dzielnicę uniwersytecką i przespacerujemy się po wyjątkowym ogrodzie, w którym czeka na nas wiele ciekawych niespodzianek.
Magdalena Litwa
MIEJSCE ZBIÓRKI: PAŁAC KRZYSZTOFORY

9 października
Mitologiczny Kraków
Podczas wędrówki wokół Rynku Głównego oraz placu Szczepańskiego zapoznamy się z bogatą galerią postaci mitologicznych: odwiedzimy Posejdona, Atenę oraz Merkurego. Nie zabraknie też pięknego skrzydlatego Pegaza i dźwigającego ciężkie brzemię Atlanta. Ich obecność na fasadach i we wnętrzach krakowskich kamienic pozwoli nam lepiej poznać słynnych mieszkańców Olimpu oraz historie z nimi związane. Razem z uczestnikami zastanowimy się również, dlaczego świat greckich i rzymskich bogów stanowił inspirację dla krakowskich architektów i artystów w XVIII i XIX wieku.
Halszka Paszkowska-Tekieli
MIEJSCE ZBIÓRKI: WIEŻA RATUSZOWA

23 października
Memento mori
Zbliżające się Święto Zmarłych będzie pretekstem do odwiedzenia miejsc, które w szczególny sposób związane są z obrzędowością pogrzebową. Podczas spaceru dowiemy się, jak wyobrażano sobie śmierć w dawnych wiekach, jakie metody stosowano, aby przejście „na drugą stronę” było szybkie i bezbolesne oraz gdzie chowano zmarłych w średniowiecznym Krakowie.
Grzegorz Szymanowski
MIEJSCE ZBIÓRKI: KAMIENICA HIPOLITÓW