Aktualności

Komunikaty

Godziny pracy muzeum w okresie świątecznym i noworocznym

Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się ze zmienionymi godzinami otwarcia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w okresie świątecznym i noworocznym. Zapraszamy na nasze wystawy.
Pałac Krzysztofory

Zwycięzcy 75. Konkursu Szopek Krakowskich

10 grudnia 2017 roku, o godz. 14.00 ogłosiliśmy wyniki 75. Konkusu Szopek Krakowskich. Do Konkursu zgłoszono 171 szopek – 51 szopek w kategorii seniorów, 11 szopek w kategorii szopek młodzieżowych, 93 szopek dziecięcych oraz 16 szopek rodzinnych. Zapraszamy do podziwiania wszystkich zgłoszonych do Konkursu szopek w Celestacie, ul. Lubicz 16.
Celestat

Wystawa stała w oddziale Celestat niedostępna

Informujemy, że w związku z Pokonkursową Wystawą Szoepk Krakowskich, prezentowaną w Celestacie od 11 grudnia 2017 r. do 25 lutego 2018 wystawa stała jest niedostępna dla zwiedzających. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy szopek.
Pałac Krzysztofory

Konkurs historyczny "Czy znasz Kraków?"

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Centrum Młodzieży w Krakowie zapraszają uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie historycznym „Czy znasz Kraków?”. Tematem tegorocznego konkursu jest „Kraków na drodze ku niepodległej”.
Rynek Podziemny

Bilet łączony do Rynku Podziemnego i Galerii Sztuki Polskiej XIX w.

Wszystkie osoby chcące odwiedzić Rynek Podziemny (oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa) i Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku (Muzeum Narodowe w Krakowie) w Sukiennicach będą mogły kupić jeden bilet.
Muzeum Podgórza

Ogłoszenie wyników konkursu na hasło Muzeum Podgórza

KL Plaszow

Drugie spotkanie Rady Społecznej ds. utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego KL Plaszow

26 czerwca 2017 odbyło się drugie spotkanie Rady Społecznej ds. utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego KL Plaszow.
Powodem ponownego zebrania Rady była dyskusja nad scenariuszem przyszłego Muzeum – Miejsca Pamięci wypracowanym przez zespół merytoryczny działający przy MHK od czerwca 2016 r.
Założenia scenariusza spotkały się z akceptacją Rady Społecznej, która wyraziła uznanie dla pracy zespołu scenariuszowego.
Muzeum Podgórza

Spotkaliśmy się z mieszkańcami Podgórza

25 kwietnia w godzinach popołudniowych w Kamieniołomie Jana Pawła II przy ul. Jana Zamoyskiego 2 odbyło się spotkanie z mieszkańcami Podgórza zorganizowane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Dyrekcja Muzeum oraz pracownicy Pracowni Muzeum Podgórza już po raz trzeci zaprosili podgórzan do rozmowy o powstającym nowym oddziale MHK oraz przygotowywanej wystawie głównej Miasto pod Kopcem Kraka. W kameralnej Sali, mieszącej się obok kościoła św. Józefa w Podgórzu, pojawili się przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, m. in ze starego Podgórza, Woli Duchackiej i Piasków.
Thesaurus Cracoviensis

Zwiedzanie oddziału Thesaurus Cracoviensis w grudniu

9 grudnia zapraszamy do zwiedzania oddziału Thesaurus Cracoviensis (ul. Księcia Józefa 337).  Oddział będzie czynny w godz. 10-15.
Thesaurus Cracoviensis

Informacje dotyczące zwiedzania oddziału Thesaurus Cracoviensis

Prosimy o zapoznanie się z informacjami praktycznymi dotyczącymi zwiedzania oddziału Thesaurus Cracoviensis.

Warsztaty "Sztuka zatopiona w ołowiu, czyli rzecz o krakowskich witrażach" ODWOŁANE

Informujemy, że warsztaty zaplanowane na 17 grudnia Sztuka zatopiona w ołowiu, czyli rzecz o krakowskich witrażachz cyklu Akademia małego odkrywcy ZOSTAŁY ODWOŁANE. Przepraszamy za zmiany w programie Muzeomanii.
KL Plaszow

Zebranie Rady Społecznej ds. utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego obozu KL Plaszów

30 stycznia 2017 r. odbyło się pierwsze zebranie Rady Społecznej ds. utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego obozu KL Plaszów.
KL Plaszow

Powstanie Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow

W dniu 26 stycznia odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia, na mocy którego strony: Gmina Miejska Kraków, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa uregulowały sprawę własności prawnej gruntów wchodzących w obszar przyszłego muzeum, włączając w jego obręb historyczny obiekt – Szary Dom. Grunt ten został odkupiony przez Miasto od Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Porozumienie stanowi kamień milowy na drodze realizacji przyszłego Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie dawnego KL Plaszow.

Podpisanie porozumienia o współpracy z Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa

Z satysfakcją i przyjemnością zawiadamiamy o rozpoczęciu nowego etapu współpracy pomiędzy Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa a Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i Muzeum Narodowym w Krakowie. 3 stycznia 2017 r. o godzinie 12:00 w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, umowę podpiszą osobiście: Prezes TMHiZK prof. Jacek Purchla, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej i Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski.

Po XIII Turnieju Piłkarskim Muzeów

14 października 2017, tradycyjnie już, w hali Com Com  Zone w Nowej Hucie, odbył się  XIII turniej piłkarski muzeów im. Jerzego Dobrzyckiego o Puchar Prezydenta Krakowa profesora Jacka Majchrowskiego.  To wydarzenie sportowe od kilku lat przypomina postać pierwszego dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, muzealnika, historyka sztuki, twórcy fundamentów naszej instytucji. Jest także spotkaniem pracowników muzeów z całej Polski, którzy rywalizują ze sobą na piłkarskim boisku, w duchu szlachetnej, sportowej rywalizacji, przy okazji mając okazję do lepszego wzajemnego poznania się.
Pałac Krzysztofory

Studia podyplomowe „Cracoviana-turystyka w Krakowie i regionie”

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego zapraszają na studia podyplomowe „Cracoviana-turystyka w Krakowie i regionie”

Wyjaśnienie w sprawie Muzeum Młodej Polski Rydlówka

W związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami ws. statusu Muzeum Młodej Polski Rydlówka przedstawiamy wyjaśnienia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Kamienica Hipolitów

Dzwięki zegarów w Kamienicy Hipolitów

Zapraszamy do Kamienicy Hipolitów, w której podczas zwiedzania wystawy Dom mieszczański można posłuchać dźwięków wygrywanych przez zebrane tam zegary.
KL Plaszow

NOWE: Miasto Kraków pracuje nad projektem zagospodarowania terenu dawnego obozu Płaszów

Miasto Kraków przygotowuje projekt zagospodarowania terenu dawnego obozu Płaszów. Prace nad wypracowaniem programu godnego upamiętnienia tego miejsca i przejęcia opieki nad terenem obozu prowadzi Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Działania podejmowane są w ścisłej współpracy z Żydowską Gminą Wyznaniową w Krakowie i właściwymi jednostkami miejskimi.

Defibrylator w Pałacu Krzysztofory

Pragniemy poinformować, że w oddziale Muzeum Historycznego miasta Krakowa Pałacu Krzysztofory znajduje się defibrylator.
Pałac Krzysztofory

Kurs dla uczniów szkół podstawowych: Vademecum młodego miłośnika Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa zapraszają uczniów szkół podstawowych (III-VI kl.) do udziału w kursie Vademecum młodego miłośnika Krakowa - blok tematyczny: Kraków na drodze ku Niepodległość. Miejsca.
Pałac Krzysztofory

Kurs "Dzieje i dziedzictwo kulturowe Krakowa"

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa zapraszają uczniów szkół podstawowych (VII-VIII kl.) oraz szkół ponadpodstawowych do udziału w kursie Dzieje i dziedzictwo kulturowe Krakowa - blok tematyczny: Kraków na drodze ku Niepodległość. Postacie.

Pastguide – aplikacja, dzięki której zobaczysz średniowieczny Rynek, jest już do ściągnięcia!

Wszystkich zainteresowanych podróżą w czasie do średniowiecznego Krakowa zapraszamy do zapoznania się z darmową aplikacją współtworzoną przez MHK.
Dom Zwierzyniecki

Urodziny w Domu Zwierzynieckim

Spraw niespodziankę swojemu dziecku - zorganizuj urodziny w Domu Zwierzynieckim.

Jeden bilet – dwa muzea!

Zapraszamy do Fabryki Emalia Oskara Schindlera oraz MOCAK-u. Wszyscy zwiedzający oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera będą mogli od września zakupić jeden bilet uprawniający do zwiedzania Fabryki oraz MOCAK-u.
Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
10:00 - 19:00
tel. 12 426 50 60
e-mail: info@mhk.pl