Aktualności

Komunikaty

Po XIII Turnieju Piłkarskim Muzeów

14 października 2017, tradycyjnie już, w hali Com Com  Zone w Nowej Hucie, odbył się  XIII turniej piłkarski muzeów im. Jerzego Dobrzyckiego o Puchar Prezydenta Krakowa profesora Jacka Majchrowskiego.  To wydarzenie sportowe od kilku lat przypomina postać pierwszego dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, muzealnika, historyka sztuki, twórcy fundamentów naszej instytucji. Jest także spotkaniem pracowników muzeów z całej Polski, którzy rywalizują ze sobą na piłkarskim boisku, w duchu szlachetnej, sportowej rywalizacji, przy okazji mając okazję do lepszego wzajemnego poznania się.
Dzieje Nowej Huty

Oddział Dzieje Nowej Huty tymczasowo nieczynny

Informujemy, że z powodu zmiany ekspozycji odddział Dzieje Nowej Huty będzie nieczynny do 25 października 2017 r.  25 października zapraszamy na wernisaż wystawy Bufet pod Kombinatem.
Rynek Podziemny

Bilet łączony do Rynku Podziemnego i Galerii Sztuki Polskiej XIX w.

Wszystkie osoby chcące odwiedzić Rynek Podziemny (oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa) i Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku (Muzeum Narodowe w Krakowie) w Sukiennicach będą mogły kupić jeden bilet.
Pałac Krzysztofory

Komunikat o wybranych grupach na bezpłatne warsztaty budowania szopek

Zapraszamy do zapoznania się w informacją dotyczącą wyboru szkół i przedszkoli do udziału w bezpłatnych warsztatach budowania szopki krakowskiej.
Muzeum Podgórza

Ogłoszenie wyników konkursu na hasło Muzeum Podgórza

KL Plaszow

Drugie spotkanie Rady Społecznej ds. utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego KL Plaszow

26 czerwca 2017 odbyło się drugie spotkanie Rady Społecznej ds. utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego KL Plaszow.
Powodem ponownego zebrania Rady była dyskusja nad scenariuszem przyszłego Muzeum – Miejsca Pamięci wypracowanym przez zespół merytoryczny działający przy MHK od czerwca 2016 r.
Założenia scenariusza spotkały się z akceptacją Rady Społecznej, która wyraziła uznanie dla pracy zespołu scenariuszowego.
Celestat

Zapraszamy do udziału w ankiecie: Czym dla Ciebie jest niematerialne dziedzictwo Krakowa?

Zapraszamy mieszkańców Krakowa, do podzielenia się z nami opinią, czym dla Was jest niematerialne dziedzictwo Krakowa.
W 2011 roku Polska ratyfikowała Konwencję UNESCO i w kolejnych latach zostały podjęte działania zmierzające do stworzenia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
W 2014 roku na Krajowej liście znalazły się dwie krakowskie tradycje: szopkarstwo krakowskie i pochód Lajkonika jako pierwsze spośród pięciu zjawisk kulturowych z całej Polski.

Muzeum Podgórza

Spotkaliśmy się z mieszkańcami Podgórza

25 kwietnia w godzinach popołudniowych w Kamieniołomie Jana Pawła II przy ul. Jana Zamoyskiego 2 odbyło się spotkanie z mieszkańcami Podgórza zorganizowane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Dyrekcja Muzeum oraz pracownicy Pracowni Muzeum Podgórza już po raz trzeci zaprosili podgórzan do rozmowy o powstającym nowym oddziale MHK oraz przygotowywanej wystawie głównej Miasto pod Kopcem Kraka. W kameralnej Sali, mieszącej się obok kościoła św. Józefa w Podgórzu, pojawili się przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, m. in ze starego Podgórza, Woli Duchackiej i Piasków.
KL Plaszow

Zebranie Rady Społecznej ds. utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego obozu KL Plaszów

30 stycznia 2017 r. odbyło się pierwsze zebranie Rady Społecznej ds. utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego obozu KL Plaszów.
KL Plaszow

Powstanie Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow

W dniu 26 stycznia odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia, na mocy którego strony: Gmina Miejska Kraków, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa uregulowały sprawę własności prawnej gruntów wchodzących w obszar przyszłego muzeum, włączając w jego obręb historyczny obiekt – Szary Dom. Grunt ten został odkupiony przez Miasto od Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Porozumienie stanowi kamień milowy na drodze realizacji przyszłego Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie dawnego KL Plaszow.

Podpisanie porozumienia o współpracy z Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa

Z satysfakcją i przyjemnością zawiadamiamy o rozpoczęciu nowego etapu współpracy pomiędzy Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa a Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i Muzeum Narodowym w Krakowie. 3 stycznia 2017 r. o godzinie 12:00 w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, umowę podpiszą osobiście: Prezes TMHiZK prof. Jacek Purchla, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej i Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski.
Pałac Krzysztofory

Studia podyplomowe „Cracoviana-turystyka w Krakowie i regionie”

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego zapraszają na studia podyplomowe „Cracoviana-turystyka w Krakowie i regionie”

Wyjaśnienie w sprawie Muzeum Młodej Polski Rydlówka

W związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami ws. statusu Muzeum Młodej Polski Rydlówka przedstawiamy wyjaśnienia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Kamienica Hipolitów

Dzwięki zegarów w Kamienicy Hipolitów

Zapraszamy do Kamienicy Hipolitów, w której podczas zwiedzania wystawy Dom mieszczański można posłuchać dźwięków wygrywanych przez zebrane tam zegary.
KL Plaszow

NOWE: Miasto Kraków pracuje nad projektem zagospodarowania terenu dawnego obozu Płaszów

Miasto Kraków przygotowuje projekt zagospodarowania terenu dawnego obozu Płaszów. Prace nad wypracowaniem programu godnego upamiętnienia tego miejsca i przejęcia opieki nad terenem obozu prowadzi Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Działania podejmowane są w ścisłej współpracy z Żydowską Gminą Wyznaniową w Krakowie i właściwymi jednostkami miejskimi.

Defibrylator w Pałacu Krzysztofory

Pragniemy poinformować, że w oddziale Muzeum Historycznego miasta Krakowa Pałacu Krzysztofory znajduje się defibrylator.
Pałac Krzysztofory

Kurs dla uczniów szkół podstawowych: Vademecum młodego miłośnika Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa zapraszają uczniów szkół podstawowych (III-VI kl.) do udziału w kursie Vademecum młodego miłośnika Krakowa - blok tematyczny: Kraków na drodze ku Niepodległość. Miejsca.
Pałac Krzysztofory

Kurs "Dzieje i dziedzictwo kulturowe Krakowa"

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa zapraszają uczniów szkół podstawowych (VII-VIII kl.) oraz szkół ponadpodstawowych do udziału w kursie Dzieje i dziedzictwo kulturowe Krakowa - blok tematyczny: Kraków na drodze ku Niepodległość. Postacie.

Pastguide – aplikacja, dzięki której zobaczysz średniowieczny Rynek, jest już do ściągnięcia!

Wszystkich zainteresowanych podróżą w czasie do średniowiecznego Krakowa zapraszamy do zapoznania się z darmową aplikacją współtworzoną przez MHK.
Dom Zwierzyniecki

Urodziny w Domu Zwierzynieckim

Spraw niespodziankę swojemu dziecku - zorganizuj urodziny w Domu Zwierzynieckim.

Jeden bilet – dwa muzea!

Zapraszamy do Fabryki Emalia Oskara Schindlera oraz MOCAK-u. Wszyscy zwiedzający oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera będą mogli od września zakupić jeden bilet uprawniający do zwiedzania Fabryki oraz MOCAK-u.
Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
10:00 - 19:00
tel. 12 426 50 60
e-mail: info@mhk.pl