Edukacja

Przedszkola i szkoły

Przedszkola i szkoły

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa proponuje szeroki wybór lekcji i warsztatów, adresowanych do dzieci na każdym szczeblu edukacji, zaczynając od przedszkoli kończąc na uczniach szkół ponadgimnazjalnych. Aktywna wymiana myśli, praca w zabytkowych wnętrzach, przy wykorzystaniu muzealnych rekwizytów, sprzyja rozwijaniu kreatywności, pobudza ciekawość, a przede wszystkim uwrażliwia młodych uczestników zajęć na poznawanie piękna tradycji, kultury i wielowiekowej tradycji Krakowa.

W celu dokonania rezerwacji lekcji, warsztatu lub spaceru, należy skontaktować się z właściwym oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w którym docelowo odbędą się zajęcia.
Numery kontaktowe oraz adresy e-mail, znajdziecie Państwo w zakładce .

Cennik:
- lekcje muzealne: 100 zł/grupa
- warsztaty: 120 zł/grupa
- lekcje w terenie: 120 zł/grupa
- lekcje w szkole: 140 zł/grupa
- oprowadzanie po wystawach stałych: 85 zł/grupa + bilet wstępu
- oprowadzanie po wystawach czasowych w oddziałach Pałac pod Krzysztofory, Dzieje Nowej Huty i Dom Zwierzyniecki: 50 zł/grupa + bilet wstępu
- oprowadzanie po wystawie stałej w oddziale  Fabryka Emalia Oskara Schindlera – usługa w cenie biletu
- usługa przewodnicka w Oddziale Podziemia Rynku: 90 zł/grupa + bilet wstępu
- wycieczki objazdowe: 100 zł/grupa + koszt transportu
- zajęcia z Krzysztoforkiem lub Dorotką: koszt warsztatu + 200 zł za udział aktora (od grupy)

Rodzice z dziećmi

Rodzice z dziećmi

Zabawa, która uczy - to hasło przewodnie cyklu spotkań dla dzieci, których bohaterowie Krzysztoforek i Dorotka w ciekawy i przystępny sposób wprowadzają małych odkrywców poprzez gry, zabawy i warsztaty w świat tajemnic i przygód magicznego Krakowa. Na najmłodszych odwiedzających Muzeum czekają w ciągu roku również inne ciekawe propozycje, takie chociażby jak ferie czy lato w muzeum.

Strażnicy zaczarowanej księgi

Strażnicy zaczarowanej księgi

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na dynamiczny i pełen humoru spektakl, który przeniesie widzów w świat krakowskich legend i tajemnic ukrytych w podziemiach Pałacu Krzysztofory. Tu historia spotyka się z legendą, wartka akcja z fantazją, a wszystko przyprawione jest dobrym żartem. Znakomity scenariusz, brawurowa gra aktorów i bajkowa scenografia to gwarancja dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Bohaterowie przedstawienia - Krzysztoforek i Dorotka – opowiedzą historię tajemniczej księgi, która przeniesie ich do czasów średniowiecznego Krakowa i sprawi, że wspólnie z dziećmi przeżyją wspaniałą przygodę...

5 grudnia, godz. 12.00 - spektakt dla grup przedszkolnych i szkolnych.

Spektakl polecany dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat.

Scenariusz: Beata Kołodziej
Reżyseria: Dariusz T. Cywka
Muzyka: Arkadiusz Reikowski
Scenografia: Wojciech Gdowski

Ceny biletów:
ulgowy – 10 zł

Bilety do nabycia w:
- kasie Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35
- Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 1

Rezerwacja: www.bilety.mhk.pl
Uwaga! Zarezerwowane bilety należy odebrać w kasie najpóźniej 15 minut przed seansem - po tym czasie rezerwacja zostanie automatycznie anulowana.

Młodzież

Młodzież

Zapraszamy ludzi młodych, którzy chcą poznawać historię Krakowa w sposób aktywny, mobilizujący do stawiania pytań i szukania na nie odpowiedzi.

Dorośli i seniorzy

Dorośli i seniorzy

Wykłady, spacery edukacyjne, warsztaty, spotkania z kustoszami, gry miejskie i debaty to propozycje programu jakim jest Muzeomania, w ramach którego każdy miłośnik Krakowa odnajdzie dla siebie coś interesującego. Poprzez różnobarwność podejmowanych zagadnień i sposób ich prezentacji program Muzeomanii staje się skarbnicą wiedzy dla każdego. Wstęp bezpłatny.
Dla wszystkich seniorów pełnych twórczej pasji, pragnących pogłębić wiedzę na temat historii i kultury Krakowa, proponujemy cykle wykładów w ramach programu Muzeomanii. Tematyka zagadnień podejmowanych podczas spotkań dotyka różnorakich zagadnień stanowiąc skarbnicę wiedzy dla miłośników Krakowa.

Muzeum dostępne

Muzeum dostępne

Realizując ideę dostępu do kultury dla wszystkich, którzy jej poszukują,  proponujemy zajęcia, warsztaty, oprowadzania po wystawach dla osób niewidomych i niedowidzących. Zajęcia mają charakter interaktywny, prowadzone są z wykorzystaniem audiodeskrypcji oraz oglądania dotykowego wybranych eksponatów.

Zapraszamy osoby niewidome i niesłyszące do zwiedzania wystawy Kraków – czas okupacji 1939–1945 w oddziale Fabryka Schindlera została udostępniona dla widzów. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, a także pierwsza próba stworzenia udogodnień dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu do wystawy narracyjnej w Krakowie.

Więcej na:

Projekty edukacyjne

Projekty edukacyjne

Rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań dziedzictwem kulturowym Krakowa wśród różnych grup odbiorców sprawia, że w ofercie Muzeum znaleźć można m.in. różnorodne kursy adresowane do uczniów oraz inne konkursy.

Przewodnicy

Przewodnicy

Szanowni Państwo,
wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom rynku turystycznego oraz odpowiadając na liczne zapytania kierowane do Muzeum, prezentujemy Państwu nową ofertę MHK skierowaną do przewodników pragnących poszerzać swoją wiedzę i doskonalić umiejętności zawodowe.

Proponujemy Państwu nową, wzbogaconą ofertę szkoleń doskonalących warsztat pracy, jak również pozwalających zdobyć uprawnienia do oprowadzania grup w oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Mamy nadzieję, że nowy program spotka się z Państwa życzliwym przyjęciem i zainteresowaniem.

Jeśli chcecie Państwo otrzymywać na skrzynkę mailową informacje o aktualnych szkoleniach organizowanych przez MHK prosimy o przesłanie swojego zgłoszenia na adres .

Dział Edukacji
Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Muzeomania

Muzeomania

WRZESIEŃ 2017 - LUTY 2018
STANISŁAW WYSPIAŃSKI

„Dziełem Wyspiańskiego jest jego istnienie wśród nas…” – to słowa Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Trudno o trafniejsze podsumowanie spuścizny Stanisława Wyspiańskiego, który jak mało kto przyczynił się do powstania naszej krakowskiej, a zarazem i narodowej, tożsamości. Bo Kraków bez Wyspiańskiego nie byłby ten sam…
Nie sposób wyobrazić sobie alternatywną rzeczywistość miasta bez ekspresyjnych witraży i roślinnej polichromii kościoła Franciszkanów, bez urokliwych, dekoracyjnych pasteli, bez rewolucyjnych dokonań w dziedzinie teatru, które – znowu – w dużej mierze ukształtowały i krakowską, i polską nowoczesną scenę teatralną. Wreszcie bez „Wesela”, które jak żaden inny utwór literacki kształtowało ducha narodu i stało się dziełem-symbolem wyrastającym ponad swoją epokę.
Podczas jesienno-zimowych spotkań w ramach programu Muzeomanii spróbujemy zrozumieć wielką i wizjonerską twórczość Wyspiańskiego na polu sztuki, literatury i teatru. Spróbujemy też odnaleźć ducha Wyspiańskiego we współczesnym mieście i ślady oddziaływania jego dorobku artystycznego na kolejne pokolenia krakowskich twórców. A wszystko to w ramach całorocznych obchodów 110. rocznicy śmierci artysty.
Zapraszamy na spotkanie z tym, na którego „czekały wieki”!

Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny z wyjątkiem Akademii małego odkrywcy.


Informacja i zapisy:
Centrum Obsługi Zwiedzających
czynne codziennie od 10.00 do 19.00
Rynek Główny 1, 31–042 Kraków
e–mail: info@mhk.pl