Wydarzenia

29.07.2017 kalendarium 31
Celestat

Zielone marginesy: Zielone przestrzenie wokół krakowskich dworców i dróg żelaznych w XIX i XX wieku

dodano 28.06.2017 - aktualizacja 27.07.2017
Grupa osób, pociąg, Marian Plebańczyk, 1934
29 lipca, o godz. 10:00 zapraszamy na spacer Zielone przestrzenie wokół krakowskich dworców i dróg żelaznych w XIX i XX wieku, w ramach wakacyjnego cyklu Zielone marginesy.

Foksal, bahnhof, dom zajazdowy – tak dawniej określano dworce kolejowe. Obok wyszukanych form architektonicznych, kojarzących je ze średniowiecznym zamkiem czy klasycystycznym pałacem, istotną funkcję pełniła „oprawa”, w jakiej owe budynki się znajdowały. Od samego początku był to gustowny plac–podjazd, którego sporą część stanowił ogród z elementami małej architektury. Wykład połączony ze spacerem będzie ikonograficzną opowieścią o tym, jak w Krakowie kształtowano otoczenie dworców kolejowych.
Prowadzenie: Dominik Lulewicz
Miejsce zbiórki: CELESTAT

Wakacyjny program dedykowany wszystkim miłośnikom krakowskiej zieleni otwartym na jej poszukiwania w miejscach i kontekstach zupełnie wyjątkowych i zaskakujących… Spotkania, w formie wykładów i spacerów miejskich, stanowić będą swoistą wędrówkę po świecie roślin zamkniętych w muzealnych gablotach i w przestrzeniach miejskich dalekich od zielonych skojarzeń.
Spotkania dla dorosłych odbywać się będą w soboty o godz. 10.00 (spacery) i niedziele o godz. 16.00 (wykłady) w Pałacu Krzysztofory (sala audytoryjna – Kupferhaus).