Wydarzenia

08.03.2018 kalendarium 31
Kamienica Hipolitów

Wydarzenia towarzyszące wystawie "Koronka-tradycja-reaktywacja"

dodano 07.02.2018 - aktualizacja 22.02.2018
Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące wystawie Koronka-tradycja-reaktywacja prezeentowanej w Kamienicy Hipolitów w dniach 21 luty – 10 czerwca 2018r.

MARZEC
8 marca (czwartek), godz. 17.00 – Od Arachne do haute cuoture – koronka w modzie na przestrzeni wieków.
Wykład Michała Hankusa poświęcony historii rzemiosła koronkarskiego w Europie. Słuchacze dowiedzą się o sposobach wykorzystania koronki w modzie codziennej i odświętnej na przestrzeni wieków. Podczas spotkania przywołane zostaną takie postacie jak cesarzowe Maria Teresa czy żona Napoleona III Eugenia, ich krawcy oraz lubujący się w luksusowej pasmanterii Ludwik XIV i jego minister skarbu Jean Baptiste Colbert. 
Wstęp wolny.
 
29 marca (czwartek), godz. 16.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie. 
Wstęp w cenie biletu na wystawę.
 
KWIECIEŃ
5 i 19 kwietnia (czwartek), godz. 16.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie z udziałem artystek koronczarek, których prace pojawiły się na ekspozycji: Magdaleny Cięciwy (rekonstrukcja kołnierza Heleny Modrzejewskiej) i Moniki Dąbrowy (koronka klockowa metalowa we współczesnej interpretacji). 
Wstęp w cenie biletu na wystawę.
 
7 kwietnia (sobota), godz. 11.00 – Dizajner – zaprojektuj ubiór dla mamy.
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat. Zajęcia będą okazją do twórczego wykorzystania rozmaitych kawałków tkanin i starych koronek. Powstałe projekty będą interesującym nawiązaniem do ubiorów i elementów strojów z wystawy Koronka – tradycja – reaktywacja oraz zabawą zarówno dla dzieci, jak i rodziców. 
Wstęp: 5 zł od osoby.
 
12 kwietnia (czwartek), godz. 16.00 – Helena Modrzejewska – ikona mody i zakopiańska Krajowa Szkoła Koronkarska.
Wykład Michała Hankusa (MHK). Przedstawienie dziejów i artystycznego dorobku Krajowej Szkoły Koronkarskiej w Zakopanem – tzw. Szpulkarni, będzie doskonałą okazją do ukazania Heleny Modrzejewskiej jako ikony mody, lubującej się w koronkowych aplikacjach strojów. Światowej sławy aktorka stała się wpływową patronką i propagatorką zakopiańskiej szkoły. Czar owej postaci przyczynił się do ocalenia tradycyjnego rękodzieła w okresie triumfu maszynowej produkcji tekstyliów. 
Wstęp wolny.
 
MAJ
10 maja
(czwartek), godz. 16.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie. 
Wstęp w cenie biletu na wystawę.
 
19 maja (sobota), godz. 11.00 – Strój dla Heleny.
Warsztaty dla dzieci w wieku 13–16 lat. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się czym różni się strój codzienny od ubioru scenicznego. W nawiązaniu do rozmaitych dekoracji koronkowych prezentowanych na wystawie oraz dzięki własnej fantazji wykonają projekty ubiorów dla słynnej aktorki – Heleny Modrzejewskiej. 
Wstęp: 5 zł od osoby.
 
26–27 maja (sobota–niedziela) – Warsztaty koronki klockowej.
Wstęp w cenie biletu na wystawę (maks. 20 osób).
 
CZERWIEC
7 czerwca (czwartek), godz. 16.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie. 
Wstęp w cenie biletu na wystawę.
 
10 czerwca (niedziela) Finisaż wystawy:
godz. 11.00 – Dizajner – zaprojektuj ubiór dla mamy
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat. Zajęcia będą okazją do twórczego wykorzystania rozmaitych kawałków tkanin i starych koronek. Powstałe projekty będą interesującym nawiązaniem do ubiorów i elementów strojów z wystawy Koronka – tradycja – reaktywacja oraz zabawą zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Finisaż wystawy.
Wstęp wolny.

godz. 14.00 – Moda na co dzień i od święta – projektanci mody w XIX i w początku XX wieku 
Oprowadzanie po ekspozycji czasowej i stałej. Podczas spotkania będzie można także dowiedzieć się, jak wyglądała praca dawnych projektantów mody, gdzie powstawały słynne domy mody i do jakiej klienteli były kierowane.
Wstęp wolny.
 
Rezerwacja i zapisy:
Centrum Obsługi Zwiedzających
Rynek Główny 1
31-042 Kraków
info@mhk.pl
 
Przejdź do wystawy