Wydarzenia

22.01.2018 kalendarium 31
Kamienica Hipolitów

Wydarzenia towarzyszące wystawie "Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann"

dodano 14.08.2017 - aktualizacja 21.01.2018
Zapraszamy na warsztaty Hoffmann. Transformacje towarzyszące wystawie Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann.
Warsztaty teatrologiczne dla licealistów towarzyszące wystawie Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. W czasie zajęć uczestnicy poznawać będą wybrane role z dorobku Antoniny Hoffman, a następnie porównywać je ze współczesnymi realizacjami. Dzięki temu poznają tajniki XIX-wiecznej sztuki aktorskiej, zobaczą, co zmieniło się w sposobie budowania roli na przestrzeni wieków oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie możliwości i ograniczenia dla teatru niosły ze sobą kolejne techniki gry. W tym celu będą analizować wybitne role dramatyczne, zagrane niegdyś przez Hoffmannową, w ich współczesnych wersjach. 

Plan warsztatów:
8 stycznia
spotkanie 1:
 XIX-wieczny podręcznik sztuki aktorskiej – budowa podstaw warsztatu aktorskiego z wykorzystaniem ćwiczeń ruchowo-mimicznych zaczerpniętych z XIX-wiecznych podręczników sztuki aktorskiej.

15 stycznia

spotkanie 2: Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann – zwiedzanie wystawy w kontekście aktorstwa XIX-wiecznego i zmieniających się konwencji gry.

22 stycznia
spotkanie 3:
 Teatr – co zostało z tamtych lat? – prezentacja teatru krakowskiego tle realiów epoki i analiza śladów dziewiętnastowiecznej instytucji teatru we współczesności.

22 stycznia, 29 stycznia, 5 lutego, 12 lutego, 19 lutego, 26 lutego
spotkania 4–8: Współczesne interpretacje ról granych przez Antoninę Hoffmann 
Analiza ról dramatycznych z repertuaru Antoniny Hoffmann w ich współczesnych interpretacjach scenicznych. (Katarzyna w Poskromieniu złośnicy Williama Szekspira, Klara w Ślubach panieńskich Aleksandra Fredry, Fedra w Fedrze Jean Racine’a, Idalia w Fantazym Juliusza Słowackiego, Balladyna w Balladynie Juliusza Słowackiego).

Miejsce: Pałac Krzysztofory
Czas: co tydzień o 16:45
Udział bezpłatny 
Na wszystkie wydarzenia obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Przejdź do wystawy