Wydarzenia

08.10.2016 kalendarium 31

Turniej Piłkarski

dodano 12.08.2013 - aktualizacja 21.09.2017
Turniej Piłkarski
8 października 2016 w hali Com Com  Zone w Nowej Hucie  odbył się XII turniej piłkarski muzeów im. Jerzego Dobrzyckiego o Puchar Prezydenta Krakowa profesora Jacka Majchrowskiego. To wydarzenie sportowe od kilku lat przypomina postać pierwszego dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, muzealnika, historyka sztuki, twórcy fundamentów naszej instytucji. Jest także spotkaniem pracowników muzeów z całej Polski, którzy rywalizują ze sobą na piłkarskim boisku, w duchu szlachetnej, sportowej rywalizacji, a jednocześnie mają okazję do lepszego poznania się na innym gruncie, aniżeli muzealny.
W tegorocznej edycji rozgrywek wzięło udział osiem zespołów: trzy drużyny krakowskie: gospodarz, tj. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, dwie warszawskie: Muzeum Sportu i Turystyki, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, reprezentacje: Muzeum – Zamku w Łańcucie, Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu i gościnnie drużyna Krakowskiego Biura Festiwalowego.
W eliminacjach, prowadzonych w dwóch grupach, zwyciężyli faworyci:  w grupie A Muzeum Sportu, w grupie B Zamek w Łańcucie.
Drużyna MHK wystąpiła w tym roku bez większych sukcesów. W pierwszym spotkaniu MHK zremisowało z Zamkiem Królewskim 0–0, w kolejnych meczach drużyna MHK przegrała z Muzeum UJ 0–3 i Muzeum Sportu 0–2.
W półfinałach zgodnie z przewidywaniami, i bez niespodzianek, Łańcut, po zaciętym pojedynku, pokonał Muzeum UJ 3–2, a Muzeum Sportu Zamek Królewski 2–0.
W meczu o trzecie miejsce Zamek Królewski wygrał z Muzeum UJ 1–0.  W wielkim finale Muzeum Sportu wygrało dość pewnie z Łańcutem 3–0. Tym samym Warszawa potwierdziła hegemonię w krakowskich turniejach, to już czwarte z rzędu zwycięstwo warszawskiej drużyny w rozgrywkach o Puchar Prezydenta Krakowa! Muzealnicy z Krakowa w rozgrywkach piłkarskich znaleźli się w odwrocie.
Zwycięskiej drużynie puchar wręczyła radna miasta Krakowa, pani Teresa Kwiatkowska, a statuetkę najlepszego strzelca, za zdobycie 8 goli w pięciu spotkaniach,  odebrał pan Dariusz Kątnik z drużyny Łańcuta.
Ostateczna kolejność w XII Turnieju Piłkarskim Muzeów o Puchar Prezydenta Krakowa wy-gląda następująco:
1. Muzeum Sportu i Turystyki  w Warszawie.
2. Muzeum – Zamek w Łańcucie
3. Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum
4. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
5. ex aequo: Muzeum Narodowe w Krakowie i Krakowskie Biuro Festiwalowe
7. Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau
8. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.


Pierwszy Turniej Piłkarski Muzeów Krakowskich o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa odbył się w 2004 roku. Jego inicjatorem i pomysłodawcą było Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Wówczas nikt nie spodziewał się, że ta – mająca przede wszystkim u podstawy dobrą zabawę – impreza przerodzi się w coraz ważniejsze wydarzenie nie tylko muzealne. Pierwotnie brali w niej udział wyłącznie zawodnicy krakowscy, z czasem okazało się, że prezydencki puchar wydał się atrakcyjny również  graczom z Warszawy czy nawet ze Słowacji – a liczba drużyn z roku na rok jest coraz większa.