Wydarzenia

Celestat

Spacerem wokół szopki...

dodano 10.01.2018 - aktualizacja 21.04.2018
6 stycznia odbył się trzeci już spacer Wokół szopki, którego organizatorem jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wraz z Urzędem Miasta Krakowa, Krakowskim Biurem Festiwalowym i krakowskim oddziałem Gazety Wyborczej. Tym razem spacer nosił podtytuł Szopkarze dla Miasta i Niepodległej, a jego motywem przewodnim była obchodzona w tym roku rocznica 100-lecia niepodległości Polski. Ponad dwustu spacerowiczów poszukiwało symboli i wątków niepodległościowych w zabytkowych szopkach umieszczonych w witrynach lokali na Starym Mieście oraz w specjalnie wykonanych na potrzeby spaceru dużych szopkach prezentowanych na placach i w parkach Krakowa. 
Przewodnikiem był, podobnie jak w latach ubiegłych, dyrektor Muzeum Historycznego – Michał Niezabitowski. Spacer rozpoczął się pod Pałacem Krzysztofory, gdzie zaprezentowali się tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza w programie Przybyli ułani pod okienko. Przedstawili oni opowieść nawiązującą do okresu postawania państwowości polskiej po I Wojnie Światowej i do tradycji polskich ułanów. W taneczno-pantomimicznym obrazku ułani przybywają po wojennych wyczynach, prezentując się w swych wojskowych gestach, wzbudzając podziw witających ich kobiet. Wspólnie razem rzucają się w szaleńczy wir tańca, by zapomnieć o przebytych ciężkich wojennych traumach. Ale oto nad ranem, gdzieś w oddali głos trąbki wzywa znów do boju. Można jeszcze odtańczyć ostatniego mazura i w polonezie pożegnać się z ukochaną, a być może i z ojczyzną.
Po obejrzeniu spektaklu dyrektor Niezabitowski poprowadził uczestników ulicami Starego Miasta, gdzie w kolejnych witrynach sklepów i restauracji przyglądali się oni szopkom wypożyczonym z kolekcji Muzeum Historycznego. Szczególną uwagę zwracano na niepodległościowe elementy umieszczone przez twórców w szopkach. Wśród nich były figurki ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Hallera, ale również takie motywy jak tymczasowe godło Polski z 1919 roku czy figurki żołnierzy Legionów Polskich. Jednocześnie spacerowicze odwiedzali te miejsca w przestrzeni miasta, które naznaczone zostały przez dzieje dążeń do Wolnej Ojczyny, jak miejsce po dawnym odwachu przy Wieży Ratuszowej, na którym zawisł biało-czerwony sztandar 31 października 1918 roku, ale też Hotel Polski Pod Białym Orłem, gdzie na początku XX wieku znajdował się punkt konspiracyjnych Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej i gdzie bywał Józef Piłsudski wraz ze swoją pierwszą żoną Marią z Koplewskich, zwaną wśród towarzyszy Piękną Panią. 
Pod Barbakanem na spacerowiczów czekał sam komendant Józef Piłsudski z żołnierzami Pierwszej Kompanii Kadrowej. Marszałek i żołnierze poprowadzili uczestników do Celestatu – siedziby Bractwa Kurkowego, gdzie do 25 lutego prezentowana jest pokonkursowa wystawa szopek krakowskich. Trzeba nadmienić, że Celestat także silnie wpisał się w historię niepodległości. Bracia Kurkowi wspierali finansowo Legiony Polskie, a w 1919 roku w tym miejscu gościli Józef Piłsudski i Józef Haller.
Na zakończenie spaceru ponowie zaprezentowali się tancerze Cracovii Danzy z drugą częścią programu Przybyli ułani pod okienko. Ostatnim punktem programu było zwiedzania dzieł, które brały udział w jubileuszowym 75-tym konkursie na najpiękniejsze szopki krakowskie (przypomnijmy, że pierwszy konkurs odbył się 1937 roku).

        
 
Przejdź do wystawy