Wydarzenia

25.02.2018 kalendarium 31
Pałac Krzysztofory

Salon pod Faetonem: Czy Wyspiański był artystą awangardowym?

dodano 29.01.2018 - aktualizacja 22.02.2018
25 lutego o godz. 16:00 zapraszamy do Pałacu Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus, na wykład Czy Wyspiański był artystą awangardowym?, który wygłosi Marty Marek (kustosz MHK) w ramach Muzeomanii z cyklu Salon pod Faetonem.

Stanisław Wyspiański był artystą wszechstronnym. Jego dorobek jako dramatopisarza, reformatora teatru, inscenizatora jest wybitny i należy do kanonu polskiego dziedzictwa kulturalnego i literackiego. Temat wykładu obejmuje malarską i plastyczną część jego twórczości. Podejmuje zadanie przedstawienia jej na tle dorobku innych polskich i europejskich współczesnych mu twórców. Jest poszukiwaniem cech zbieżnych z osiągnięciami różnych artystów, a także tych cech, które stanowią o oryginalności jego sztuki i jego własnej indywidualnej drodze artystycznej. Jest także próbą znalezienia odpowiedzi czy Wyspiański jako malarz, projektant, grafik, ilustrator na tle swojej epoki był artystą awangardowym.
WSTĘP WOLNY

Spotkania naukowe w ramach Salonu pod Faetonem przybliżą uczestnikom twórczość plastyczną i literacką Stanisława Wyspiańskiego. Ten wszechstronny artysta – malarz, dramatopisarz, poeta, inscenizator, reformator teatru i autor Wesela zapewnił sobie wysoką pozycję w dziejach polskiej sztuki i literatury. Na kolejnych spotkaniach Salonu pod Faetonem znawcy twórczości Wyspiańskiego opowiedzą nam o jego przełomowych osiągnięciach w dziedzinie teatru, dokonają analizy stylu malarskiego i języka poetyckiego, zagłębią się w niezwykły świat wyobraźni i symbolicznych wizji artysty, a wszystko to w poszukiwaniu oryginalnych i nowatorskich aspektów jego twórczości.
Wykłady naukowe odbywają się raz w miesiącu (w niedzielę) o godzinie 16.00 w Pałacu Krzysztofory (sala audytoryjna Kupferhaus).