Wydarzenia

Nagrodzeni w 74. Konkursie Szopek Krakowskich

dodano 04.12.2016 - aktualizacja 21.02.2017
4 grudnia, w sali audytoryjnej – Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory, ogłosiliśmy wyniki 74. Konkursu Szopek Krakowskich oraz otworzyliśmy Pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich.
W tym roku do konkursu, który odbył się 1 grudnia 2016 r. na Rynku Głównym w Krakowie, zgłoszono 162 szopki – 42 szopki w kategorii seniorów, 9 szopek w kategorii szopek młodzieżowych i 111 szopek dziecięcych.

Jury konkursu oceniało szopki oceniono w trzech kategoriach: kategorii seniorów, kategorii młodzieżowej i kategorii dziecięcej.
W kategorii seniorów szopki oceniane byłu w grupach wg ich wielkości:
gr. I - szopki duże
gr. II - szopki średnie
gr. III - szopki małe
gr. IV - szopki miniaturowe.

W kategorii seniorów, w poszczególnych grupach przyznano następujące nagrody:

Grupa I - szopki duże

Nagroda I - szopka nr 21 – Tadeusz Gillert
Nagroda II - szopka nr 1 – Katarzyna Racka
Nagroda III - szopka nr 6 - Renata Markowska, Edward Markowski, Marek Markowski
Nagroda IV - szopka nr 7  - Marian Wosiki Zygmunt Wosik

Grupa II - szopki średnie

Nagroda I - szopka nr 31 – Maciej Moszew
Nagroda II - szopka nr 14 – Zbigniew Gillert
Nagroda III - szopka nr 12 – Stanisław Malik
Wyróżnienia: szopka nr 9  - Tadeusz Freiberg oraz szopka nr 5  - Krzysztof Grela
                       
Grupa III - szopki małe
Nagroda I - szopka nr 15 – Dariusz Czyż
Nagroda II - szopka nr 8 – Jan Freiberg
Nagroda III - szopka nr 17 – Kazimierz Stopiński
Nagroda IV - szopka nr 30 – Filip Fotomajczyk                  
Wyróżnienia:szopka nr 38 – Andrzej Ożóg, szopka nr 10 – Andrzej Wróbel

Grupa IV  - szopki miniaturowe
Nagroda I - szopka nr 42 – Jan Kirsz
Nagroda II - szopka nr 32 – Jakub Zawadziński
Nagroda III - szopka nr 33 – Marek Głuch
Wyróżnienie - szopka nr 22 – Zbigniew Madej
          
Nagrodę imienia Zofii i Romana Reinfussów otrzymał Mieczysław Dębowski za szopkę nr 36.

Nagrodę imienia dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Jerzego Dobrzyckiego otrzymał Filip Fotomajczyk za szopkę nr 30.
     
            
W kategorii młodzieżowej Jury Konkursu przyznało następujące nagrody:
szopka nr 2 – praca zbiorowa z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8  i z Gimnazjum nr 19 w Krakowie
szopka nr 38 – Maciej Hosaniak
szopka nr 39 – Filip Koprynia
szopka nr 102 – Szymon Wilkoński
       
W kategorii dziecięcej Jury Konkursu nagrodziło najładniejsze szopki w trzech grupach wiekowych:

Grupa III (od 12 do 14 lat) - nagrody  otrzymali autorzy szopek:
nr  33 – Kamil Szejpało
nr  36 – Krzysztof Stolarski
nr  71 – Patrycja Jaskierny i Bruno Jaskierny
nr  90 – Uczestnicy warsztatów szopkarskich „Dotknięcie tradycji – zbudujmy szopkę. Warsztaty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa dla osób z dysfunkcją wzroku”
nr  93 – Julia Janczura
nr  96 – praca zbiorowa dzieci z Domu Kultury Podgórze
nr 104 – praca zbiorowa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Krakowie

Grupa II (od 9 do 11 lat) - nagrody otrzymali autorzy szopek:
nr  9 – Emilia Krawczyk
nr 28 – Hanna Sucharska i Maria Sucharska
nr 30 – Róża Mystkowska
nr 35 – Ewelina Pagieła i Klaudia Stenzel
nr 80 – Krzysztof Kramarz
nr 95 – praca zbiorowa dzieci z Domu Kultury Podgórze


Grupa I (do lat 8) - nagrody otrzymali autorzy szopek:
nr  3 – praca zbiorowa dzieci z klasy O  ze  Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. E. J. Jerzmanowskiego  w Wieliczce
nr 73 – praca zbiorowa dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Iskierka” w Krakowie
nr 74 – praca zbiorowa dzieci z Przedszkola nr 95 w Krakowie i Centrum Sztuki Współczesnej Solvay
nr 94 – praca zbiorowa dzieci z Domu Kultury Podgórze
nr 117 – praca zbiorowa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lusinie

Nagrodę  specjalną dla najmłodszych twórców szopek krakowskich z fundacji Krakowskiego Przedsiębiorstwa Wytwórczo Usługowego Artim Sp. z o.o., otrzymali autorzy szopek:
nr  1 – Jakub Basta
nr 51 – Amelia Kania

Specjalne wyróżnienia otrzymali autorzy szopek:

nr  11 – ze Szkoły Podstawowej w Smardzowicach
nr 12 – z Centrum Kultury i Promocji w Kocmyrzowie i Luborzycy
nr 14 – z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krakowie
nr 15 – z Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie
nr 16 – z Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej w Budapeszcie
nr 17 – ze Społecznego Gimnazjum Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Krakowie
nr 18 - ze Społecznego Gimnazjum Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Krakowie
nr 19 - ze Społecznego Gimnazjum Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Krakowie
nr 20 – ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Krakowie
nr 31 – ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Krakowie
nr 32 – ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Krakowie
nr 40 – z Koła Plastycznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zarzycach Wielkich
nr 52 – ze Szkoły Podstawowej w Woli Zachariaszowskiej
nr 55 – z Przedszkola „Kącik Świata” w Krakowie
nr 57 – z Domu Dziecka w Tarnobrzegu
nr 58 – z Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu
nr 59 – z Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu
nr 68 – z Domu Dziecka w Łoniowie
nr 108 – z Przedszkola nr 108 w Krakowie
nr 91 – ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Krakowie
nr 97 – z Przedszkola „Tam i Tu” w Krakowie
nr 103 – z Samorządowego Przedszkola nr 187 w Krakowie
nr 106 – z Domu Kultury w Chełmie
nr 111 – z Przedszkola „Lalkowo” w Krakowie
nr 113 – z Szkoły Podstawowej nr 4 w Krakowie
nr 119 – z „Akademii Bystrzaka” w Krakowie
nr 120 – ze Szkoły Polskiej w Pècs


Poczęstunek dla Sądu Konkursowego ufundował Jacek Łodziński – właściciel restauracji „Pod Aniołami” w Krakowie.

Słodki poczęstunek oraz nagrody rzeczowe ufundowały: Wawel S.A., Cukiernia Ekler oraz Hotel Galaxy.


Jury Konkursu obradowało w składzie:
przewodniczący:
mgr Michał Niezabitowski - dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
członkowie: 
mgr Anna Beiersdorf - etnograf
mgr Olga Dyba - Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa
mgr Teresa Komornicka-Rościszewska – etnograf
mgr Andrzej Malik - kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
mgr Marta Marek - kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
mgr Małgorzata Niechaj - kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, kurator Pokonkursowej Wystawy Szopek Krakowskich
mgr Małgorzata Oleszkiewicz - kustosz Muzeum Etnograficznego w Krakowie
mgr Wacław Passowicz - historyk
mgr Grażyna Pyla - kustosz Muzeum Etnograficznego w Krakowie
prof. Władysław Pluta - Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
dr Łukasz Sarnat - Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie   
mgr Jacek Maria Stokłosa - grafik  
dr Anna Szałapak - etnograf
mgr Anna Śliwa-Suchowiak - wicedyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
mgr Witold Turdza - historyk
prof. Andrzej Wyżykowski - architekt
Sekretariat:    
mgr Teresa Paszkot-Kluz - kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
dr Magdalena Kwiecińska - asystent Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Nagrody 74. Konkursu Szopek Krakowskich o łącznej wartości 121 000,-zł ufundowali:

1.    Panie Magdalena Knychalska i Krystyna Reinfuss-Janusz, fundatorki specjalnej nagrody imienia Zofii i Romana Reinfussów
2.    Gmina Miejska Kraków
3.    Krakowskie Przedsiębiorstwo Wytwórczo Usługowe Artim Sp. z o.o.
4.    Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
5.    Fundacja Cepelia – Polska Sztuka i Rękodzieło Krakowskie Przedsiębiorstwo
6.    Totalizator sportowy
7.    Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
8.    Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Krakowie
9.    Krakowska Kongregacja Kupiecka

Przejdź do wystawy