Wydarzenia

Lato w muzeum 2017

dodano 23.06.2017 - aktualizacja 27.07.2017
W lipcu i sierpniu zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w wakacyjnych warsztatach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją. Rezerwacje na zajęcia sierpniowe przyjmowane będą od 15 lipca.
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 1, info@mhk.pl

PAŁAC KRZYSZTOFORY
Rynek Główny 35

Pozdrowienia z Podgórza
Wakacje w Podgórzu mogą być bardzo ciekawe, dlatego warto podzielić się swoimi przeżyciami z najbliższymi. Jak to zrobić najlepiej? Wysyłając własnoręcznie wykonaną pocztówkę z wakacji! Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 5 lipca, 2 sierpnia, godz. 12.00

Widoki Budapesztu, widoki Krakowa
Przyglądając się wizerunkom Krakowa i Budy z Kroniki świata Hartmanna Schedla, zastanowimy się, co łączyło, a co różniło te średniowieczne miasta. Podczas warsztatów zwiedzimy wystawę Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu oraz opowiemy o wspólnej historii tych miast.
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–13 lat
Terminy: 18 lipca, 18 sierpnia, godz. 11.00

Tropem Smoka Wawelskiego i groźnych Tatarów
Co łączy Kraków z Budapesztem? Czy Smok Wawelski ma swojego kuzyna na Węgrzech? Czy groźni Tatarzy atakowali naszych bliskich sąsiadów? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie warsztatów połączonych ze zwiedzaniem wystawy Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 6 lipca, 19 lipca, godz. 11.00


DOM POD KRZYŻEM
ul. Szpitalna 21

Kraków Heleny Modrzejewskiej
Wakacyjny spacer edukacyjny śladami miejsc związanych z życiem i pracą niezwykłej artystki – Heleny Modrzejewskiej. Podczas spotkania zobaczymy m.in. jej dom rodzinny, Salon Heleny Modrzejewskiej, Narodowy Stary Teatr oraz kościół św. Krzyża. Zwiedzimy także wystawę poświęconą jej krakowskiej rywalce – Antoninie Hoffmann. Zapoznamy się na niej z pamiątkami związanymi z tymi znakomitymi gwiazdami teatru.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 10–16 lat
Terminy: 14 lipca, 21 lipca, 2 sierpnia, godz. 11.00      
Miejsce zbiórki: Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21


BARBAKAN
ul. Basztowa

Marcin Oracewicz i inni słynni obrońcy Krakowa
Warsztaty edukacyjne, podczas których uczestnicy zapoznają się z sylwetkami najsłynniejszych obrońców miejskich murów, wśród nich Marcina Oracewicza, brata kurkowego, który uratował Kraków strzelając do wroga ze strzelby załadowanej… guzikiem.
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–13 lat
Termin: 24 sierpnia, godz. 11.00


CELESTAT
ul. Lubicz 16

Rycerska to sprawa z rusznicą zabawa, czyli krótki kurs wojskowego rzemiosła dla młodych obrońców krakowskich fortyfikacji
Warsztaty bronioznawcze, w trakcie których uczestnicy zapoznają się z dawnym uzbrojeniem obrońców Krakowa oraz historią krakowskiego Bractwa Kurkowego i jego dawnej siedziby – Celestatu. Warsztaty zakończą się sprawdzianem umiejętności strzeleckich z użyciem repliki broni dawnej.

Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 19 lipca, godz. 11.00


WIEŻA RATUSZOWA
Rynek Główny 1

Tumult
LARP historyczny Tumult przeniesie Was w sam środek dramatycznych wydarzeń, jakie rozegrały się na krakowskich ulicach w 1574 roku – oblężenie zboru protestantów przez tłum żaków i ubogich mieszczan. Podczas gry uczestnicy wezmą udział w specjalnym posiedzeniu rady miasta wraz z przedstawicielami najważniejszych instytucji. Każdy z graczy będzie odgrywał inną postać, a przez to realizował własne, tylko sobie znane, cele.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–18 lat
Termin: 28 sierpnia, godz. 11.00


KAMIENICA HIPOLITÓW
pl. Mariacki 3

Od szkandeli do maszyny do pisania – wynalazki techniczne w dawnej kamienicy
Zajęcia poświęcone różnorodnym wynalazkom technicznym, które na przestrzeni wieków pojawiały się w domach, tym samym znacznie ułatwiając życie ich mieszkańców. Uczestnicy będą mogli zapoznać się m.in. z metodami ogrzewania dawnych domów i mierzenia czasu. Dowiedzą się także, w jaki sposób działały pierwsze telefony i jaki wynalazek to pradziadek dzisiejszego odtwarzacza mp3. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wystukania kilku wyrazów na prawdziwej maszynie do pisania.
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–13 lat
Terminy: 19 lipca, 16 sierpnia, godz. 11.00

Ogród w doniczce, na suficie i ścianie – kwiaty i rozmaite rośliny w dawnej kamienicy
Uczestnicy warsztatów odkryją wspaniałe bogactwo kwiatów i roślin malowanych na meblach, obrazach, przedmiotach codziennego użytku, a także na ścianach czy sufitach starej kamienicy mieszczańskiej. W trakcie zajęć plastycznych uczestnicy zamienią się w modelarzy, aby w plastelinie i gipsie wykonać dekoracje wzorowane na ozdobach, które widzieli w kamienicy.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 14 lipca, 18 sierpnia, godz. 11.00

Dola i niedola służącej – o sprzątaniu w dawnym domu
Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak nasi przodkowie radzili sobie z utrzymaniem porządku i czystości w domu. Zapoznają się z codziennymi obowiązkami służących oraz z dawnymi sprzętami służącymi do utrzymania czystości. Podczas spotkania będzie można się dowiedzieć, jak kiedyś zwalczano insekty i jak robiono pranie. Podczas zajęć plastycznych będzie można wykonać plakaty związane z tematyką warsztatów.
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–13 lat
Terminy: 21 lipca, 11 sierpnia, godz. 11.00


ULICA POMORSKA
ul. Pomorska 2

Prezentacja umundurowania, uzbrojenia i musztry wojskowej polskiego żołnierza z 1939 roku
Pomimo potężnej przewagi wroga we wrześniu 1939 roku polski żołnierz bił się bohatersko i z honorem. Co ważne, nie w każdej sytuacji był skazany na brak nowoczesnego wyposażenia. Problem polegał na tym, że miał go w niewystarczających ilościach. Podczas warsztatów będzie można wziąć do ręki wybrane elementy ówczesnego uzbrojenia wojsk piechoty oraz zapoznać się osobistym żołnierskim rynsztunkiem.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–16 lat
Terminy: 14 lipca, 24 sierpnia, godz. 11.00

Śladami wspomnień…
Spacer edukacyjny po najważniejszych miejscach w okolicach placu Inwalidów, które odegrały znaczącą rolę w historii Krakowa i jego mieszkańców w pierwszej połowie XX wieku.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–18 lat
Terminy: 5 lipca, 9 sierpnia, godz. 11.00


APTEKA POD ORŁEM
pl. Bohaterów Getta 18

Dlaczego krzesła stoją puste? Ślady przeszłości na terenie dawnego getta
Spacer po terenie byłego getta krakowskiego, którego celem jest pokazanie wojennego losu społeczności żydowskiej zmuszonej do zamieszkania w getcie w Krakowie. Fragmenty wspomnień ocalonych oraz wojenne fotografie przybliżą uczestnikom ślady z przeszłości okupacyjnej we współczesnej przestrzeni Podgórza.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–18 lat
Terminy: 10 lipca, 24 lipca, godz. 11.00

Pan Tadeusz z apteki Pod Orłem
Warsztaty dla dzieci, podczas których najmłodsi, wykonując różnorodne zadania, zapoznają się z historią Tadeusza Pankiewicza, jego apteki i getta krakowskiego. Najważniejszym elementem zajęć będzie odczytanie tajemniczego listu pana Tadeusza...
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat
Termin: 2 sierpnia, godz. 11.00

Apteka w getcie krakowskim
Projekcja filmu dokumentalnego Krzysztofa Miklaszewskiego o okupacyjnej historii apteki Pod Orłem, która w czasie II wojny światowej znalazła się w obrębie getta utworzonego dla ludności żydowskiej.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–18 lat
Termin: 18 sierpnia, godz. 11.00


FABRYKA EMALIA OSKARA SCHINDLERA
ul. Lipowa 4

Utracona młodość – krakowskie getto oczami Haliny Nelken
Warsztaty na wystawie Kraków – czas okupacji 1939–1945 połączone ze spacerem edukacyjnym po terenie dawnego getta. Na przykładzie pamiętnika Haliny Nelken uczestnicy będą mogli poznać sytuację młodych Żydów, którzy zostali pozbawieni prawdziwego dzieciństwa, żyjąc w otoczonej murem i strażnikami „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej”.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–18 lat
Termin: 13 lipca, 22 sierpnia, godz. 12.00


DOM ZWIERZYNIECKI
ul. Królowej Jadwigi 41

Dom Zwierzyniecki zaprasza na cykl spacerów edukacyjnych po „zielonych płucach” Krakowa! Podczas wycieczek dzieci poznają nie tylko historię miasta, ale także zaznajomią się ze zwierzynieckimi zwyczajami i tradycjami, odkryją sekrety Twierdzy Kraków, parku Jordana i krakowskich Błoń. Wszystkich uczestników prosimy o zaopatrzenie się w wygodne obuwie i stroje przystosowane do pieszych wędrówek oraz wodę lub napoje chłodzące.
W przypadku grupy liczącej mniej niż 5 osób lub brzydkiej pogody zamiast spaceru – turniej gier planszowych w oddziale.

Błonia i park Jordana
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 6 lipca, 13 lipca, 20 lipca, godz.10.00
Miejsce zbiórki: Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Wzdłuż Rudawy
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 7 lipca, 21 lipca, 28 lipca, godz. 10.00
Miejsce zbiórki: Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Salwator i kopiec Kościuszki
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–13 lat
Terminy: 14 lipca, 27 lipca, godz.10.00
Miejsce zbiórki: Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41


PODZIEMIA RYNKU
Rynek Główny 1

Wakacje z królami
Zapraszamy na cykl 3 zajęć warsztatowych, podczas których opowiemy Wam o władcach Polski, którzy panowali w czasach średniowiecza. Poznacie ich imiona, wielkie czyny i codzienne przyzwyczajenia. Dla najwytrwalszych uczestników przewidzieliśmy nawet upominki! Czekamy na Was w Podziemiach Rynku.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 4 lipca,11 lipca, 25 lipca, 1 sierpnia, 8 sierpnia, 22 sierpnia, godz. 10.15


DZIEJE NOWEJ HUTY
os. Słoneczne 16

Śladami zaginionego Ratusza
Spacer po nowohuckich parkach, które powstały w miejscu niezrealizowanych placów. Na jednym z nich miał powstać Ratusz (stąd nazwa obecnego parku), drugi zawdzięcza swoją nazwę stojącemu obok tzw. blokowi szwedzkiemu.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 10–15 lat
Termin: 10 lipca, godz. 10.00

W Meksyku i na Tajwanie
Budując Nowa Hutę, oznaczano kolejne osiedla literami i cyframi (np. A-0, B-2, C-2 itp.). Wcześniej występowały tu nazwy, które często nawiązywały do nazw innych krajów (np. Meksyk, Tajwan) lub różnych miejsc w zagranicznych miastach (Watykan, Lasek Buloński, Pentagon). Wędrując po Nowej Hucie zwiedzimy zatem niemal cały świat.
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–13 lat
Terminy: 18 lipca, 22 sierpnia, godz. 11.00

Urządzamy nowohuckie mieszkanie
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z osiągnięciami polskiego wzornictwa z lat 1956–1968, czyli jednego z najlepszych okresów polskiego designu. Warsztat stanowi podróż w czasie do okresu PRL-u i czasów młodości naszych dziadków. Uczestnicy będą projektować wnętrza nowohuckich mieszkań oraz meblować je w oparciu o karty pracy i obiekty muzealne zgromadzone na wystawie.
Zajęcia dla dzieci w wieku 7–11 lat 
Terminy: 21 lipca, 11 sierpnia, godz. 12.00

Zbuduj z nami Nową Hutę
Uczestnicy warsztatów zdobędą podstawową wiedzę teoretyczną o architekturze i urbanistyce Nowej Huty, którą będą mogli samodzielnie przetworzyć, budując własne „miasto idealne”. Zajęcie oparte na współdziałaniu i pracy w grupie.
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–13 lat
Terminy: 2 sierpnia, 25 sierpnia, godz. 12.00

Nowa Huta dla początkujących
Spacer nie tylko po najbardziej popularnych miejscach, ale także po nieznanych zakątkach Nowej Huty – najmłodszej dzielnicy Krakowa.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–16 lat
Termin: 14 lipca, godz. 11.00


STARA SYNAGOGA
ul. Szeroka 24

Malowana synagoga
Zapraszamy do sali modlitw Starej Synagogi i na spacer wokół synagogi ze szkicownikami w ręku. Po oprowadzeniu uczestnicy zajęć w sali edukacyjnej wykonają rysunki, wyklejanki, malowanki, których tematem będzie synagoga. Na koniec przewidziana jest wystawa prac dzieci. W razie niepogody nie będzie spaceru wokół synagogi.
Zajęcia dla dzieci w wieku 8–12 lat
Terminy: 3 lipca, 5 lipca, 7 lipca, godz. 10.00

***

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Pierwszeństwo dla osób z dokonaną rezerwacją. Rezerwacje na zajęcia sierpniowe przyjmowane będą od 15 lipca.

Rezerwacje:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 1
info@mhk.pl