Wydarzenia

27.04.2017 kalendarium 31
Dzieje Nowej Huty

Konkurs "Na fundamencie Krzyża. Historia Kościoła i kapłanów w Nowej Hucie"

dodano 24.02.2017 - aktualizacja 16.07.2018
Widok kościoła Matki Boskiej Królowej Polski (Arka Pana), fot. Stanisław Gawliński, 1983 r.
Szanowni Państwo,
zbliża się 58. rocznica obrony Krzyża Nowohuckiego. Z tej okazji zapraszamy uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Krakowa do wzięcia udziału w konkursie Na fundamencie Krzyża. Historia Kościoła i kapłanów w Nowej Hucie.
W tym roku przypada 25. rocznica śmierci jednego z najbardziej znanych nowohuckich kapłanów czasów stanu wojennego, ks. Kazimierza Jancarza. Z tego powodu biografia tej postaci będzie motywem przewodnim tegorocznej edycji konkursu.

Ksiądz Kazimierz w latach 1978-1988 pracował w parafii w Mistrzejowicach, gdzie zasłynął nie tylko niezłomną postawą, lecz także licznymi dziełami miłosierdzia. Organizował zarówno pomoc dla uwięzionych, jak i rozdział darmowych leków z darów, czy kolonie dla dzieci z ubogich rodzin. Stworzył też przy parafii robotniczy uniwersytet, radiowęzeł a nawet podziemną telewizję.
Także po przeniesieniu na parafię w Luborzycy poświęcił się stworzeniu gimnazjum, biura podróży dla niezamożnych oraz wybudował Dom Spotkań Dzieła bł. Adolfa Kolpinga – kompleks zawierający sale szkoleniową, miejsca noclegowe oraz hotel.
Te jego dzieła są mniej znane niż działalność opozycyjna z lat 80. XX w., dlatego poprzez konkurs postaramy się bardziej je wyeksponować i przypomnieć.

Termin konkursu: 27 kwietnia 2018 (piątek), start: godz. 10.00.
Miejsce: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – oddział Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16).
Termin mailowych zgłoszeń: do 20 kwietnia 2018 na adres nowahuta@mhk.pl.

Prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM KONKURSU.

Konkurs odbywa się pod patronatem Rady Miasta Krakowa.