Wydarzenia

06.09.2017 - -17.09.2017 kalendarium 31

INTERWENCJE – cykl mini wystaw

dodano 12.05.2017 - aktualizacja 27.07.2017
Rok 2017 został ogłoszony rokiem awangardy. A czym jest awangarda? Avant garde to  straż przednia – ta, która odrzuca dawne style i kreuje własny świat, własną rzeczywistość. Ale przecież to co było jeszcze nie tak dawno temu awangardowe dziś podziwiamy w  muzealnych salach. Dzieła sztuki - obrazy i rzeźby, które swoim nowatorstwem tematu lub jego ujęcia wychodziły poza ramy obowiązujących kanonów. Dlatego postanowiliśmy w Kamienicy Hipolitów zaprezentować Państwu dzieła kilku współczesnych artystów, którzy klimatem swoich prac nawiązują do sztuki „dawnej” – tej, która 100 lat temu była uważana za awangardową. Prace krakowskich artystów będzie można kolejno oglądać we wnętrzach mieszczańskiego domu. Zapraszamy!
Projekt powiązany jest z organizowanym przez ZPAP cyklem Krakowskie Spotkania 2017. 

06 września  – 17 września 2017:
Mateusz Szczypiński – (ur. 1984) ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest absolwentem Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, kolażem, fotomontażem. W swoich pracach wykorzystuje znajomość historii sztuki, przede wszystkim malarstwa dawnego (m.in. portretu) oraz sztuki awangardowej z I poł. XX w. Łączy ją z solidnym warsztatem malarskim oraz ciekawym zabiegiem kolażu wykorzystując fragmenty starych (pochodzących z poł. XX w.) czasopism.
 
Wystawy będzie można zwiedzać w Kamienicy Hipolitów, pl. Mariacki 3. 
Wstęp w cenie zwiedzania wystawy stałej.

Archiwalne wystawy:

19 maja – 04 czerwca 2017:
Marcin Dymek (ur. 1986) jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, stypendystą m.in. Universitatea de Arta si Design – Cluj Napoca i Uniwersytetu Sabanci w Stambule. Artysta zajmuje się rysunkiem, malarstwem i instalacją; w warstwie formalnej czerpie z doświadczeń ekspresjonizmu, kubizmu czy konstruktywizmu, tworzy obrazy w surrealistycznym klimacie. Jego prace są wprawdzie abstrakcyjne, ale silnie inspirowane żywotnymi, pulsującymi formami biologicznymi. Widzimy je niejako od wnętrza, po wniknięciu w nieokreśloną organiczną strukturę.

07 czerwca – 18 czerwca 2017:
Beata Stankiewicz - 1998 ukończyła z wyróżnieniem ASP w Krakowie na kierunku malarstwo i malarstwo ścienne w pracowni prof. Józefa Lucjana Ząbkowskiego. 
Jej obrazy znajdują się w depozycie krakowskiej Galerii Zderzak oraz Art Station w Zürichu. Z inspiracji Zbigniewa Warpechowskiego w 2005 zakłada wraz z Sebastianem Stankiewiczem galerię we własnym mieszkaniu Galerię "mieszkanie23". Do roku 2012 w Galerii zrealizowano około 40 wystaw, performances, eventów i wykładów. Artystka mieszka i pracuje w Krakowie.
 
21 czerwca – 02 lipca 2017:
Bartłomiej Radosz- (ur. 1988) jest absolwentem ASP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. W swoich pracach inspiruje się sztuką dawną oraz dziedzictwem sztuki awangardowej, głównie ekspresjonistów. Podejmuje często temat ekspresyjnego portretu o wyraźnym, turpistycznym zabarwieniu.

05 lipca – 16 lipca 2017:
Bożena Knecht - absolwentka ASP w Krakowie; konserwator malarstwa i rzeźby w Muzeum Narodowym w Krakowie. Prywatnie zajmuje się malarstwem i fotografią charakteryzującymi się subtelną kolorystyką oraz specyficznym ujęciem obiektu - wycinkami przedmiotów, roślin, czy krajobrazu, oddziałującymi na widza delikatną fakturą.