Wydarzenia

22.07.2018 kalendarium 31
Pałac Krzysztofory

Imieniny św. Krzysztofa 2018

dodano 11.07.2018 - aktualizacja 18.07.2018
22 lipca zapraszamy na Imieniny św. Krzysztofa - święto oddziału Pałac Krzysztofory. Przez cały dzień zapraszamy do Pałacu Krzysztofory, wejście od ul. Szczepańskiej 2.

Tegoroczne święto oddziału nawiązuje do historii pałacu Krzysztofory w XIX wieku. W pierwszej połowie tego stulecia rodziny arystokratyczne, zjeżdżały do miasta zazwyczaj w okresie zimowym. Wynajmowali wówczas dla siebie domy i mieszkania. Pałac Krzysztofory, należący w tym okresie do Jacka Kluszewskiego, był wynajmowany m. in. przez rodzinę ks. Lubomirskich, która organizowała bale dla przybywającego w Krakowie ziemiaństwa. Dlatego głównym tematem tegorocznego wydarzenia będzie życie salonowe w XIX-wiecznym Krakowie.
Podczas święta oddziału przeniesiemy się na moment również poza mury pałacu i poznamy opowieść dotyczącą figury znajdującej się kiedyś na fasadzie Krzysztoforów. Stanowiłoby to punkt wyjścia do spaceru, w trakcie którego poznamy historię tych kamienic, których nazwy wywodzą się od rzeźb umieszczonych w narożnikach lub fasadach.
Najmłodsi uczestnicy oprócz udziałów w warsztatach będą mogli wykazać swoje umiejętności w przygotowaniu oraz realizacji teatralnego przedstawienia wykonanego przy pomocy gry światła i cienia, a także własnoręcznie wyciętych figurek ukazujących postacie bohaterów krakowskich legend.

PROGRAM:

DLA DZIECI
Sala edukacyjna
10.00, 11.30Plecaczek pełen skarbów 
Uczestnicy zajęć własnoręcznie ozdobią lniane plecaczki na wakacyjne skarby. Rysunki, wykonane specjalnymi, niespieralnymi pastelami lub pisakami, tematyką mają nawiązywać do Imienin św. Krzysztofa.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat (maksymalnie 20 osób)
Prowadzenie: pracownia artystyczna Mali Twórcy
Rezerwacja miejsc: Centrum Obsługi Zwiedzających (e-mail: info@mhk.pl)
 
Sala audytoryjna Kupferhaus 
13.00–14.30Laboratorium Teatru Cieni Krzysztofora, czyli tworzymy legendy w cieniach
Krzysztofor jako gospodarz dnia zaprasza dzieci i ich rodziców do laboratorium cieni, by wspólnie odtworzyć krakowskie legendy: o Panu Twardowskim, Krzysztoforze, gołębiach 
i wieżach kościoła Mariackiego. 
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat 
Realizacja: Teatr Otwarty
 
DLA DOROSŁYCH
16.00 – oprowadzenie z przewodnikiem po wystawie stałej Cyberteka – Kraków czas 
i przestrzeń.
 
17.00Szlakiem godeł krakowskich kamienic 
Spacer, w trakcie którego poznamy historię najciekawszych kamienic znajdujących się przy Rynku krakowskim. Uczestnicy dowiedzą się, skąd się wziął zwyczaj ustawiania rzeźb w dawnych kamienicach. 
Prowadzenie: dr Walery Bubień (MHK)
Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory
 
Sala audytoryjna Kupferhaus 
18.00spotkanie z publicystą Krzysztofem Jakubowskim. Tematem rozmowy będzie życie towarzyskie w XIX-wiecznym Krakowie. 
Prowadzenie: Marcin Baran (MHK) 
 
19.00 Czas na bal! Kilka barwnych opowieści o strojach balowych w XIX-wiecznym Krakowie 
Pokaz XIX-wiecznych tańców balowych (kontredanse, kadryle, jak również rodzime polonezy i mazury) tańczonych na salonach w całej Europie. 
Prowadzenie: dr Maria Molenda oraz Zespół Tańca „Kontredans” działający w ramach Szkoły Tańca Jane Austen
 
Imieninowe bonusy: 
- bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń 
- pierwsze trzy osoby o imieniu Krzysztof, które wezmą udział w Imieninach św. Krzysztofa, otrzymają wydawnictwa oraz kartę wolnego wstępu na wszystkie wystawy stałe i czasowe w oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
- słodki poczęstunek na zakończenie dnia
 
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.