Wydarzenia

02.04.2018 kalendarium 31

Emaus na Zwierzyńcu

dodano 12.08.2013 - aktualizacja 26.02.2018
Przystanek Emaus 2018
2 kwietnia 2018
godz. 9.00-17.00
Dom Zwierzyniecki
ul. Królowej Jadwigi 41

Zapraszamy 2 kwietnia 2018 r. w godz. 9.00–17.00 do Domu Zwierzynieckiego przy ul. Królowej Jadwigi 41 na doroczne wspólne świętowanie!

Tradycja zwierzynieckiego Emaus wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy to w drugi dzień świąt wielkanocnych odbywała się religijna procesja z Krakowa do wsi Zwierzyniec. Tam odbywał się odpust, a atrakcję stanowiły kramy z wymyślnymi zabawkami. Obecnie święto to różni się znacznie od tego sprzed lat. Jak wyglądały te uroczystości dawniej? Jakie zabawki można było nabyć na kiermaszu? Dlaczego na straganach można było kupić figurki Żydów? Jak skonstruować drzewko życia? Odpowiedzi na te oraz inne pytania można otrzymać, przychodząc w Poniedziałek Wielkanocny do Domu Zwierzynieckiego. W Poniedziałek Wielkanocny odbędą się po raz kolejny warsztaty dla dzieci, podczas których można będzie własnoręcznie wykonać dawne zabawki odpustowe. Natomiast dorośli będą mogli przypomnieć sobie Emaus sprzed lat, zobaczyć film dokumentalny Krakowskie tradycje: Emaus na Zwierzyńcu, zwiedzić wystawę plenerową poświęconą tradycjom emausowym, wystawę stałą Mieszkanie przedmiejskie przed stu laty i wystawę czasową Prawie wszystko o Zwierzyńcu, a także zakupić wydawnictwa w promocyjnej cenie w muzealnym sklepiku.

Serdecznie zapraszamy również do udziału w czwartym, dorocznym konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe, który zostanie rozstrzygnięty właśnie tego dnia.