Wydarzenia

Pałac Krzysztofory

Dotknięcie tradycji – zbudujmy szopkę – warsztaty dla osób z dysfunkcją wzroku

dodano 18.10.2016 - aktualizacja 21.02.2017
Uczestnicy warsztatów podczas towrzenia szopki, fot. A. Janikowski
MHK prowadzi pierwsze, niekonwencjonalne, integracyjne szopkarskie warsztaty plastyczne dla młodzieży z dysfunkcją wzroku, podczas których uczestnicy poznają wszystkie tajemnice szopki krakowskiej oraz podejmą trudną i  wymagającą próbę zbudowania swojego dzieła.
Szopki, które powstaną w trakcie warsztatów wezmą udział w 74. Konkursie na najpiękniejszą szopkę krakowską, który odbędzie się w 1 grudnia na krakowskim Rynku.
W ramach cyklu zajęć „Dotknięcie tradycji – zbudujmy szopkę” dzieci i młodzież biorą udział w spacerach edukacyjnych po Krakowie szlakiem architektury będącej inspiracją i komponentem szopek krakowskich, wspólnie budują szopkę podczas warsztatów plastycznych. Uczestnicy spotykają się z profesjonalnym szopkarzem, który opowiada im o tradycji i historii tworzenia szopki krakowskiej. Dowiadują się, jak szopkarze ją wykonują, z jakich materiałów i jakimi technikami się posługują, do jakich zabytków Krakowa nawiązują jej elementy, a także jakie krakowskie oraz biblijne postaci w niej występują.

W spotkaniach biorą udział dwie kameralne grupy złożone z dzieci oraz młodzieży z dysfunkcją wzroku, które są wspierane w pracach warsztatowych przez pełnosprawnych młodych wolontariuszy.
Dwie stworzone podczas warsztatów szopki  zostaną zaprezentowane na pokonkursowej wystawie w Pałacu Krzysztofory w specjalnie zaaranżowanej  przestrzeni – z dotykowymi szopkami, słuchowiskiem i opisami w alfabecie Braille'a. Na wystawie będzie też można obejrzeć film z przebiegu warsztatów.

Do końca warsztatów pozostało jeszcze kilka spotkań w Pałacu Krzysztofory:
5.11 o godz. 11
17.11 o godz. 15
i 19.11 o godz. 11.

1 grudnia na krakowskim Rynku odbędzie się 74. Konkurs Na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską, a 4 grudnia wernisaż wystawy w Pałacu Krzysztofory.

Projekt finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.