Wydarzenia

06.05.2017 kalendarium 31
Pałac Krzysztofory

Cykl wykładów "Aptekarstwo - eliksir szczęścia"

dodano 11.04.2017 - aktualizacja 30.04.2017
Zapraszamy na cykl wykładów Aptekarstwo - eliksir szczęścia zapowiadających święto Pałacu Krzysztofory – Imieniny św. Krzysztofa, które przypada w lipcu. Tegorocznym motywem przewodnim wydarzenia będzie aptekarstwo, bowiem w XVI w. w Pałacu Krzysztofory działa apteka. Wykłady odbywać się będę w sali audytoryjnej Kupferhaus. Wstęp wolny.

6 maja ( sobota), godz. 16.30
Zielnik – przyjemność i pasja – dr Jacek Drobnik (Śląski Uniwersytet Medyczny)
W trakcie wykładu zostanie przedstawiona historia leku naturalnego, szczególnie roślinnego oraz jego wykorzystanie w dawnej  farmacji. Ponadto dr Jacek Drobnik, jako specjalista w tej dziedzinie, przedstawi w jaki sposób założyć zielnik, jakie właściwości mają wybrane zioła, jak zadbać o prawidłową estetykę i jakość wykonywania zbiorów.

3 czerwca ( sobota), godz. 16.30
Dawne choroby, epidemie i sposoby ich zwalczania – prof. dr hab. Andrzej Karpiński
O dawnych chorobach nękających polskie społeczeństwo, epidemiach, sposobach ich leczenia i konsekwencjach nie tylko demograficznych opowie  prof. dr hab. Andrzej Karpiński, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w tej dziedzinie i autor doskonałego opracowania W walce z niewidzialnym wrogiem: epidemie chorób zakaźnych w Rzeczypospolitej w XVI-XVIII wieku.