Wydarzenia

16.12.2017 kalendarium 31
Pałac Krzysztofory

Cykl spotkań "Zaklęte w eksponatach"

dodano 04.10.2017 - aktualizacja 17.12.2017
Przysięga Tadeusza Kościuszki na Rynku Krakowskim, Michał Stachowicz
16 grudnia na wystawie „Rozważny i romantyczny” w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki w ramach cyklu Zaklęte w eksponatach przez cały dzień zapraszamy do wysłuchania opowieści o obiektach znajdujących się na ekspozycji. To już ostatnie spotkanie przed finisażem wystawy, które odbędzie się 17 grudnia.

Historię Kościuszki podejmującego próby utrzymania niepodległości przybliży Aleksandra Rajchel. Pomoże jej w tym obraz „Grób Ojczysty” namalowany przez Franciszka Smuglewicza, należący do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. O wczesnej edukacji Tadeusza Kościuszki w Lubieszowie i Warszawie opowie Tomasz Karban, nawiązując do zeszytu do nauki religii Tadeusza Kościuszki oraz traktatu „O bagażach woyska w polu będącego części dwie to iest o powozach i konwoiach opisane przez Antoniego Leopolda d’Oelsnitz" ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej. Jakub Pawlak zrelacjonuje wydarzenia związane z powstaniem Kopca Kościuszki, a pomoże mu w tym łopata, którą zaczęto sypanie Kopca z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz obraz autorstwa Jana Nepomucena Bizańskiego „Sypanie mogiły Kościuszki”, który jest własnością MHK. O udziale chłopów w powstaniu kościuszkowskim snuć będzie opowieść Agnieszka Opioła przy obrazie autorstwa Jana Styki należącym do MHK pt.: „Bartosz Głowacki”. Poruszy też wątek darowania wolności Tadeuszowi Kościuszce przez cara Pawła I posługując się dziełem środowiska wileńskiego ”Uwolnienie Tadeusza Kościuszki z twierdzy pietropawłowskiej 26 X 1796”, które jest własnością Komitetu Kopca Kościuszki. 
Opowieści będzie można wysłuchać przez cały dzień, w godzinach otwarcia wystawy: 10.00-17.30.

Przy okazji wystawy „Rozważny i romantyczny” w 200. rocznice śmierci Tadeusza Kościuszki chcieliśmy po raz pierwszy zaprosić do wysłuchania historii „zaklętych w eksponatach”. W każdą sobotę, przy wybranych obiektach na naszej ekspozycji pojawią się osoby, które będą chciały zachęcić Państwa do rozmowy o przedmiotach, ich historii, losach ich twórców, użytkowników, o czasach których stały się symbolicznymi świadkami. Nie będzie, to wykład o zamkniętej treści, a inspiracja do odnajdywania nowych wątków, gdzie prezentowane dzieła staną się pomostem między zwiedzającymi, a przeszłością.
Przejdź do wystawy