Wydarzenia

21.10.2017 kalendarium 31
Pałac Krzysztofory

Cykl spotkań "Zaklęte w eksponatach"

dodano 04.10.2017 - aktualizacja 20.10.2017
Przysięga Tadeusza Kościuszki na Rynku Krakowskim, Michał Stachowicz
21 października na wystawie „Rozważny i romantyczny” w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki w ramach cyklu Zaklęte w eksponatach przez cały dzień zapraszamy do wysłuchania opowieści o obiektach znajdujących się na ekspozycji.

Wątek udziału w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych przybliży Radosław Faliszewski omawiając szlifę z munduru Tadeusza Kościuszki ze zbiorów MHK oraz pistolet skałkowy podarowany Kościuszce przez Jerzego Waszyngtona (ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie).
Notatka Tadeusza Kościuszki i Józefa Orłowskiego do króla w sprawie stypendium z Archiwum Głównego Akt Danych posłuży Adamowi Falkiewiczowi do nawiązania do historii paryskiej edukacji bohatera.
Natomiast Magdalena Wilk omówi portret Domingo - służącego Tadeusza Kościuszki ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego oraz zapis nutowy dwóch polonezów i walca skomponowanych przez Naczelnika.

Opowieści będzie można wysłuchać przez cały dzień, w godzinach otwarcia wystawy: 10.00-17.30.

Przy okazji wystawy „Rozważny i romantyczny” w 200. rocznice śmierci Tadeusza Kościuszki chcieliśmy po raz pierwszy zaprosić do wysłuchania historii „zaklętych w eksponatach”. W każdą sobotę, przy wybranych obiektach na naszej ekspozycji pojawią się osoby, które będą chciały zachęcić Państwa do rozmowy o przedmiotach, ich historii, losach ich twórców, użytkowników, o czasach których stały się symbolicznymi świadkami. Nie będzie, to wykład o zamkniętej treści, a inspiracja do odnajdywania nowych wątków, gdzie prezentowane dzieła staną się pomostem między zwiedzającymi, a przeszłością.
Przejdź do wystawy