Wydarzenia

22.02.2017 kalendarium 31
Pałac Krzysztofory

Cykl spotkań: " Pamiętam jak wczoraj. Kraków ostatnich dekad"

dodano 28.09.2016 - aktualizacja 21.02.2017
Informujemy, że spotkanie zaplanowane na 22 lutego, odbędzie się w innym terminie. Przepraszamy za niedogodności.

Swój kształt zawdzięcza Kraków pracy kolejnych pokoleń – to one tworzyły miasto, które widzimy na co dzień, przechodząc jego ulicami, to one stanowią o jego dziedzictwie oraz formowaniu się jego mitu. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa pragnie zaprosić najbardziej doświadczoną generację mieszkańców do wspólnego zastanowienia się nad zjawiskami i osobami, które wpłynęły na nasze dziedzictwo ostatnich 70 lat. Spróbujemy pokazać, jak wiele okres ten pozostawił nam w spadku. Uczestnicy będą mogli spotkać się z twórcami, ekspertami i strażnikami pamięci. Ich opowieść będzie wyjściem do rozmowy o wspomnieniach, doświadczeniach i opiniach dotyczących najnowszych dziejów miasta.

Pierwszy cykl spotkań dla seniorów poświęcony zostanie materialnym pamiątkom, które nawet jeśli nie zawsze przetrwały do naszych czasów, to trwale wpisały się w świadomość krakowian. Zastanowimy się nad urbanistyką i architekturą, które odcisnęły piętno na mieście, piętno oceniane bardzo różnorodnie…
Spotkania odbywają się w środy o godz. 17.00, w Pałacu Krzysztofory w sali Baltazara Fontany.

Informujemy, że spotkanie zaplanowane na 22 lutego, odbędzie się w innym terminie. Przepraszamy za niedogodności.
22 lutego – Nowe życie Pomnika Grunwaldzkiego – spotkanie z prof. Marianem Koniecznym
Jeszcze w 1939 roku na wiadomość o zniszczeniu przez Niemców Pomnika Grunwaldzkiego, przebywający we Francji Franciszek Black wykonał jego model w skali 1:10, który posłużył później Marianowi Koniecznemu do odtworzenia monumentu. Z autorem pomnika, który możemy podziwiać na Placu Matejki porozmawiamy m.in. o przygodach z powietrznym transportem figury Władysława Jagiełły, ale także o innych jego krakowskich dziełach.

8 marca – Hotel i Kino przy Błoniach – spotkanie z prof. Witoldem Cęckiewiczem
Kino Kijów i hotel Cracovia zaprojektowane przez Witolda Cęckiewicza były jednymi z najbardziej prestiżowych inwestycji w Krakowie pierwszej połowy lat 60. XX wieku. Stając u zbiegu Alei Trzech Wieszczów i Błoń, naprzeciwko gmachu Muzeum Narodowego, zajęły też jedną z najbardziej eksponowanych przestrzeni w mieście. O ile kino Kijów przetrwało napór multipleksów, o tyle hotel Cracovia od 2011 roku nie pełni już swojej funkcji. O tym i innych krakowskich dziełach Witolda Cęckiewicza porozmawiamy z nim na naszym spotkaniu.