Wydarzenia

25.01.2017 kalendarium 31
Pałac Krzysztofory

Cykl spotkań: " Pamiętam jak wczoraj. Kraków ostatnich dekad"

dodano 28.09.2016 - aktualizacja 19.01.2017
Swój kształt zawdzięcza Kraków pracy kolejnych pokoleń – to one tworzyły miasto, które widzimy na co dzień, przechodząc jego ulicami, to one stanowią o jego dziedzictwie oraz formowaniu się jego mitu. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa pragnie zaprosić najbardziej doświadczoną generację mieszkańców do wspólnego zastanowienia się nad zjawiskami i osobami, które wpłynęły na nasze dziedzictwo ostatnich 70 lat. Spróbujemy pokazać, jak wiele okres ten pozostawił nam w spadku. Uczestnicy będą mogli spotkać się z twórcami, ekspertami i strażnikami pamięci. Ich opowieść będzie wyjściem do rozmowy o wspomnieniach, doświadczeniach i opiniach dotyczących najnowszych dziejów miasta.

Pierwszy cykl spotkań dla seniorów poświęcony zostanie materialnym pamiątkom, które nawet jeśli nie zawsze przetrwały do naszych czasów, to trwale wpisały się w świadomość krakowian. Zastanowimy się nad urbanistyką i architekturą, które odcisnęły piętno na mieście, piętno oceniane bardzo różnorodnie…
Spotkania odbywają się w środy o godz. 17.00, w Pałacu Krzysztofory w sali Baltazara Fontany.

25 stycznia – Od lotniska do muzeum – spotkanie z dyrektorem Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztofem Radwanem
Lotnisko Rakowice-Czyżyny stało się w 1923 roku pierwszym krakowskim portem lotniczym i zachowało tę rolę aż do lat 60. W związku z powstaniem na wschód od Krakowa Nowej Huty, głównym lotniskiem miasta stały się Balice – dawne lądowisko należące do Hieronima Radziwiłła. Tymczasem część historycznych zabudowań na Czyżynach zajęło Muzeum Lotnictwa Polskiego, dzięki któremu zachodnia partia terenu odzyskuje blask. Jednak jaka przyszłość czeka zabudowywaną część wschodnią? Jak dalej będzie rozwijał się Lotniczy Park Kulturowy?

22 lutego – Nowe życie Pomnika Grunwaldzkiego – spotkanie z prof. Marianem Koniecznym
Jeszcze w 1939 roku na wiadomość o zniszczeniu przez Niemców Pomnika Grunwaldzkiego, przebywający we Francji Franciszek Black wykonał jego model w skali 1:10, który posłużył później Marianowi Koniecznemu do odtworzenia monumentu. Z autorem pomnika, który możemy podziwiać na Placu Matejki porozmawiamy m.in. o przygodach z powietrznym transportem figury Władysława Jagiełły, ale także o innych jego krakowskich dziełach.


8 marca – Hotel i Kino przy Błoniach – spotkanie z prof. Witoldem Cęckiewiczem
Kino Kijów i hotel Cracovia zaprojektowane przez Witolda Cęckiewicza były jednymi z najbardziej prestiżowych inwestycji w Krakowie pierwszej połowy lat 60. XX wieku. Stając u zbiegu Alei Trzech Wieszczów i Błoń, naprzeciwko gmachu Muzeum Narodowego, zajęły też jedną z najbardziej eksponowanych przestrzeni w mieście. O ile kino Kijów przetrwało napór multipleksów, o tyle hotel Cracovia od 2011 roku nie pełni już swojej funkcji. O tym i innych krakowskich dziełach Witolda Cęckiewicza porozmawiamy z nim na naszym spotkaniu.