Wydarzenia

27.01.2018 kalendarium 31
Kamienica Hipolitów

Kraków naprawdę dla wszystkich: Moda - na co dzień i od święta

dodano 11.01.2018 - aktualizacja 23.01.2018
Portret kobiety w stroju biedermeier, ok. połowy XIX w., płótno, olej, MHK- 1960/III
27 stycznia o godz. 12:00 zapraszamy do Kamienicy Hipolitów, pl. Mariacki 3, na spotkanie Moda - na co dzień i od święta w ramach Muzeomanii z cyklu Kraków naprawdę dla wszystkich. Spotkanie dla osób z dysfunkcją słuchu z udziałem tłumacza języka migowego.

Podobnie jak współcześnie, i w przeszłości moda stanowiła ważny element codzienności. Okazją do pochwalenia się nową suknią, wachlarzem lub eleganckim frakiem i spinkami do mankietów były uroczyste bale i kolacje. Także dzień powszedni dawał sposobność do pokazania się na mieście w eleganckim kapeluszu, nowych rękawiczkach lub w dopiero co zakupionym meloniku. Spotkanie w Kamienicy Hipolitów będzie okazją do obejrzenia różnorodnych akcesoriów modowych, bez których nie mogli się obejść dawni mieszczanie. Uczestnicy dowiedzą się także jak radzono sobie z czyszczeniem ubrań, prasowaniem koronek i jaki los czekał zużyte elementy garderoby.
Prowadzenie: Michał Hankus (MHK)

Kraków naprawdę dla wszystkich to zajęcia przeznaczone są dla osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu i ruchu. Każde ze spotkań w szczególny sposób uwzględnia potrzeby jednej z grup docelowych. Jeśli jest to możliwe, udostępniane są do oglądania oryginalne eksponaty lub ich kopie, wykorzystywane są także modele założeń architektonicznych ustawione przy najważniejszych zabytkach Krakowa. Spotkania dla osób z dysfunkcjami słuchu tłumaczone są na polski język migowy.
Spotkania (warsztaty muzealne, spacery miejskie) kierowane przede wszystkim do osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu oraz ruchu, w soboty o godz. 12.00.