Wydarzenia

Pałac Krzysztofory

Warsztaty edukacyjne towarzyszące wystawie „Na wspólnej drodze. Budapeszt i Kraków w średniowieczu”

dodano 11.06.2017 - aktualizacja 27.07.2017

1. Między prawdą a legenda, czyli o smoku wawelskim, tajemniczym Turulu i groźnych Tatarach

Co łączy dawnych mieszkańców Krakowa i Budapesztu? Czy może wawelski smok miał dalekiego kuzyna na Węgrzech? Czy groźni Tatarzy również napadali na naszych dalekich sąsiadów? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas warsztatów, na których oprócz zwiedzania wystawy przewidziana jest również część praktyczna podczas której dzieci będą wykonywały czapkę smoka wawelskiego lub tatarski turban.
Dla grup przedszkolnych oraz uczniów kl. I-IIII SP- czas trwania ok. 1,5 godz.

2. Wspólna Europa? Wspólny wróg? Jedna taktyka walki?
Warsztaty połączone ze zwiedzaniem wystawy „Na wspólnej drodze. Budapeszt i Kraków w średniowieczu”  ze szczególnym uwzględnieniem zgromadzonych na niej militariów, w tym m.in. grotu strzały, będącym pamiątką po obecności Tatarów w Krakowie czy wielu innych cennych militariów z czasów średniowiecza i epoki nowożytnej. Uczestnicy zajęć będą mogli dowiedzieć się o dawnych metodach walki, używanej broni i taktyki wojennej chociażby Tatarów - pogromców średniowiecznej Europy w tym Polski czy Węgier.
W części warsztatowej uczestnicy zajęć będą mogli również sami dotknąć wybrane repliki broni.
Dla uczniów kl. IV-VI, gimnazjum - czas trwania ok. 1,5 godz.

3. Oprowadzanie po wystawie
Jak wiele łączy Kraków z Budapesztem można dowiedzieć się podczas zwiedzania wystawy  „Na wspólnej drodze. Kraków  i Budapeszt w średniowieczu”. Kwestie dynastyczne (Andegawenowie, Jagiellonowie), organizacja miasta na prawie magdeburskim, kontakty dyplomatyczne, handlowe, kulturalne i wiele innych fascynujących tematów z historii dwóch niezwykłych miast - Krakowa i Budapesztu. Dla uczniów kl. IV-VI SP, gimnazjum oraz liceum - czas trwania ok. 1 godz.

Cena przeprowadzenia warsztatów 120 zł, oprowadzanie po wystawie 50 zł + cena biletu wstępu.
Rezerwacja zajęć: tel. 12 61-92-383, wew. 383 lub 384.

Przejdź do wystawy