Wydarzenia

06.05.2017 kalendarium 31
Dzieje Nowej Huty

Wydarzenia towarzyszące wystawie "Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Czyżyny"

dodano 30.03.2017 - aktualizacja 30.04.2017
Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące wystawie Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Czyżyny.

Program edukacyjny
(wszystkie zajęcia rozpoczynają się lub odbywają w siedzibie oddziału: os. Słoneczne 16; prowadzenie – Maciej Miezian, kurator wystawy)

WYKŁADY

6 V (sobota), godz. 12.00 Dzieje fabryki Monopolu Tytoniowego w Czyżynach.
Wykład dla studentów o dziejach fabryki od czasów II Rzeczypospolitej, przez okres okupacji, do dnia dzisiejszego, ze szczególnym uwzględnieniem drugiej połowy lat 40. XX w., kiedy to zakład został zamieniony w hotel dla budowniczych Nowej Huty.

3 VI (sobota), godz. 12.00 Świat fotografii Stanisława Gawlińskiego.
Wykład dla młodzieży i studentów o znanym fotografie nowohuckim Stanisławie Gawlińskim, mieszkańcu czyżyńskiego os. II Pułku. W swoich pracach często uwieczniał najbliższą okolicę, tworząc ciekawy dokument z życia współczesnych Czyżyn.

1 VII (sobota), 12.00 Lotnisko w Czyżynach jako Pomnik Chwały Lotników Polskich
Opowieść dla dzieci i młodzieży o dziejach lotniska w Czyżynach oraz sposobie uczczenia słynnych lotników na terenie tej dzielnicy.

2 VII (niedziela), godz. 12.00 Dzieje terenów podworskich w Czyżynach
Wykład dla młodzieży o zachowanym do dnia dzisiejszego dworze Cieślewiczów, o którego istnieniu nie wiedzą nawet sami mieszkańcy Czyżyn i o jednym z pierwszych modernistycznych osiedli w Krakowie, które po 1956 r. wzniesiono na miejscu dawnych stawów dworskich.

DEBATA
31 V (środa), godz. 17.00 Rosną domy z prawej, z lewej beton też
Debata o zmianach w krajobrazie Czyżyn

SPACER
27 V (sobota), godz. 10.00 Ks. Zastawniak i jego dzieło
Zwiedzanie przez młodzież i studentów kościoła św. Judy Tadeusza w Czyżynach połączone z wykładem na temat życia i zasług budowniczego kościoła, ks. Józefa Zastawniaka.